Kapadokya’da fiyatı 4 bin liraya sâdır balon turuna binemeyen domestik gezici, çareyi 35 lira sanal tuğra katılmakta buldu

Tarihi ve kültürel değerlerinin beraberinde enteresan saha oluşumları, vadileri, yer altı ve vadi üstü şehirleri ile Dünya’nın ve Türkiye’nin oylumlu turizm merkezlerinden olan Kapadokya bölgesinde yapılan balon turlarına binemeyen yerli turistler sanal turlara akın ediyor.

BALON TURLARI 220 AVROYA ÇIKTI

Kapadokya Bölgesi ile özdeşleşen sıcak hava Balon turları, buraya mevrut turistlerin fayrap etmek istediği aktivitelerin başında saha alıyor. Sabahleyin er saatlerde dolaşma doğumu ile havalanan yunak albeni balonlarına binen turistler, bölgeyi adeta kuş bakışı izliyor. Çekicilik koşullarının yarar olduğu günlerde bire bir anda havalanan 150’ye mail yunak hava balonu hem binenler için, hem da izleyenler için koca tıpkı görsel şölen sunuyor. Son günlerde yapılan zamlardan sonradan Kapadokya Bölgesini havadan izlemek yerel turistler üzere imkansız hale geldi. 220 avroya büyüklüğünde çıkan fiyatları ödeyemeyen yerel turistler, çareyi ya balon turlarını yerde izleyerek yada 35 liralık sanal turlara katılarak buluyor. Nevşehir’in Ürgüp ilçesine kapalı Üçgüzeller mevkii’nde bulunan balon maketine binen yerel turistler, 3 boyutlu sanal gözene yardımıyla Kapadokya Bölgesini kuş bakışı strateji imkanı buluyor.

UYGUN FİYATLI SANAL TURLAR TERCİH EDİLİYOR

Vatandaşlardan Osman Akva, üstünlük korkusu olduğu ve fiyatının de sakametli olduğu amacıyla mevhum dolaşma yapmayı tercih ettiğini belirtti. İşletmeci Irade Temir bile, “Burada domestik ve ecnebi misafirlerimize aynı bakım sunuyoruz. Bu işe önceden amacımız yükseklik korkusu olan misafirlerimize palavra tanıtımı yapmaktı. Gelen misafirlerimizin kimisinin yükseklik korkusu var, kimisinin birlikte maddesel durumu makul değil. Özellikle maddi durumu makul sıfır misafirlerimiz haddinden fazla temenni ediyorlar. Bizde bu taleplerini karşılıyoruz. Burada palavra turunun simülasyonunu yaptık” dedi. Gerçeğine binmediğini söyleyen Osman Cemtekin ise, elan geçmiş hamam albeni balonuna binmediğini, sanal uçuşunda iyi bir tecrübe olduğunu dile getirdi.

Share: