Kapadokya Kahvehane Müzesi kapılarını açtı

Kapadokya Kıraathane Müzesi kapılarını açtı

-Türk kahvesinin hatırı 40 yılı aştı

NEVŞEHİR – 16. yüzyıldan günümüze kadar kıraathane yapımında ve sunumunda geçer not eşyalar Kapadokya’bile açılan ayrımsız müzede sergileniyor. Türkiye’nin ikinci, Kapadokya bölgesinde evvel olan Kapadokya kahvehane müzesi, ziyaretçilerini geçmişe götürüyor.

Nevşehir’in Ürgüp ilçesine tutkun Mustafapaşa köyünde mevcut tıpkı otelde açılan Kapadokya Kahvehane Müzesinin açılışını Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, protokol üyeleri ve davetliler birlikte yaptı. Müzede alelhusus 16. ve 17. yüzyılda kahve yapımında geçer not eşyalar dikkat çekiyor.

‘Tarihi ürünlerin yurt dışına çıkışını engelledik’

Türk kahvesi kültürünü hem gelecek kuşaklara hem birlikte mevrut buradaki evcil ve yabancı misafirlerimize akilane aynı şekilde anlatmaya çalıştıklarını söyleyen Müze Müdürü Semih Sebep; “Amacımız Türk kahvesine ilgili olan eserlerin sınırlı dışına çıkmasını çalmak, bunu ayrımsız müze çatısı altında dercetmek. Türk kahvesi kültürü çokça önemli tıpkısı ekin. Türk Kahvesi, Dünya’nın gerçekte kıraathane tarihinin başlangıcı tıpkısı iz” dedi.

‘Türk kahvesi kültürünü yansıtmaya çalışıyoruz’

Kahvenin maddi ve manevi öneminin yanı sıra konuşu anlamda bile eke olduğunu nâkil Yıldırım; “Kahvehane yapımında beğenilen ekipmanları bu müzelerde sergileyerek, hem gelecek kuşaklara transfer hem birlikte Türk kahvesinin manevi kültürüne ulama keşfetmek istiyoruz. Bu amaçla bu müzeyi kurduk. Türkiye’üstelik önce hassaten dünyada bile önceki diyebiliriz. Zira Türk kahvesi anlamında hakeza ayrımsız müze oluştu. Dünyada değişik örnekleri var ama dizge özlük kültürünü anlatıyor. Biz birlikte Türk kahvesi kültürünü ikna etmek adına burada çokça zer aynı koleksiyonu müze şeklinde oluşturarak gelen misafirlerimize aktarıyoruz. Türk kahvesi Dünya’bile petrolle beraber sunma çok ticareti yapılan işaret. Sudan sonraları sunu çok içlen içecek. Zımnında maddesel – manevi kültürünün yanı sıra iktisadi ve manevi anamda etkisi var” ifadelerini kullandı.

4 asırlık iz üstelik sergileniyor

Müzede bulunanlar karşı bilgiler veren Verimli Sebep; “Müzemizde 16.yüzyılda başlayıp 17-18 yüzyıla ilişik haddinden fazla makro asar var. Koleksiyonumuz dahi ilk kıraathane değirmeninden çokça hususi umum yapımı yüzyıllara saha okumuş ve günümüze büyüklüğünde başarmış kıraathane fincanlarımız, kahve kavurma tavalarımız, gine asırlık arkaç mevrut çokça heybetli kahvenin ilk kavrulduğu aletler, hususi değirmenlerimiz ve ahşap değirmenlerimiz var. ‘Kahvedanlık’ dediğimiz kahvenin sunumunda kullanılan özel cezvelerimiz var. Bunun kadar ağız ağıza bütünü mahsus bir yıla dayanmış haddinden fazla eskilere raci çokça hususi eserleri burada sergiliyoruz” diye konuştu. Türk kahvesin sunma yüce özelliği, Dünya’nın önceki kıraathane pişirme yöntemi. İlk Osmanlı topraklarına geldiği ahit kıraathane kavrulup, öğütülüyor ve cezvelerde pişiriliyor. Zımnında kahve kültürü dahi bunun konusunda yapı ediliyor” dedi.

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel de kahvenin hatırın çok efdal olduğunu belirtti. Becel; “Kahve kültürü bizim toplumumuzun elzem kültürlerinden ayrımsız tanesi. Türk toplumunda dahi kahvenin çokça koskocaman bir yeri var. Kahvenin kırk sene hatırı var. Kahvenin hatırı kesinlikle içtikten bilahare artacak. Kahvenin zorluğunu bile görünce kahvenin 40 sene hatırı olmasının anlamını üstelik çözmüş oluyorsunuz. Türk kahvesi hakikatten derman tıpkı süreçten geçiyor. Biz öğütülmüş halini içtiğimiz amacıyla, öğütülünceye büyüklüğünde ki sürecini bilemiyoruz, haddinden fazla altın ve dönemleri bile anlatıyor, tarihte de aynı yolculuk oldu bizim için. Kahvenin de tarihte kim yolculuğunu anlatan ayrımsız say reşit” ifadelerini kullandı.

YANLIŞSIZ Tümen Nevşehir Mebus Mustafa Cingöz da yaptığı açıklamada; “Müzeyi gezerken kahvenin esasta ne büyüklüğünde iri aynı ekin olduğunu gördük. Kıraathane fincanlarından, kahvenin öğütülmesinden, kahvenin gelişinden tarihinden ve öğrendik kim sudan sonradan arz çokça tüketilen azık, bu de çokça yüce. Kapadokya’ya yakışır aynı müze oldu” şeklinde konuştu.

Share: