Kaman cevizi işleme ve paketleme tesisi amacıyla bindi protokolü imzalandı

Kırşehir’in Kaman ilçesinde, coğrafi belen tescilli Kaman cevizi işleme ve paketleme tesisi amacıyla bindi protokolü imzalandı.

Kaman Belediyesinden yapılan yazılmış açıklamada, “Koz Kırma, Eleme ve Paketleme Projesi” kapsamında Ahiler Kalkınma Ajansı ile uray ortada bindi protokolü imzalandığı belirtildi.

İlçede üretilen cevize ekleme derece kazandırılması üzere hayata geçirilen proje kapsamında istihdama bile yardım sağlanacağı vurgulanan açıklamada, Kaman Belediyesi yoluyla koz amacıyla coğrafi belen belgesi alındığı hatırlatıldı.

Proje kapsamında kurulacak tesiste koz el işi atölyesi açılacağını ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Açılacak atölyede, eş kooperatifi aracılığıyla işlenecek, mülhak değeri ve verimliliği artırılacak, muhtelif sekunder ürünlere dönüştürülerek içtimai ve iktisadi açıdan, dezavantajlı gençlerin ve kadınların istihdamının artırılması sağlanacaktır. Misyon kitle kendisine koz üreticileri ve çiftçiler, esnaf, domestik ve yabancı turistler yerine belirlendi. Proje ile satış ofisi, kadın kooperatifi kurulması, müsaade ve sertifikalandırmaların yapılması, dezavantajlı güre ve kadınların istihdam edilmesi, üretim ve satışların yapılması hedeflenmektedir.”

Share: