Kalp nakli bekleyen 12 yaşındaki Edanur, yerleştirilen Aort kapakçığı ile sağlığına kavuştu

Kalp nakli muntazır 12 yaşındaki Edanur, yerleştirilen Aort kapakçığı ile sağlığına kavuştu

Faaliyetler şansını kaybettiği söylendi, yapılan kalburüstü operasyonla 7 günde taburcu oldu

İSTANBUL – 12 yaşındaki Edanur Gizler, kalbinin aort kapakçığının strüktürel olarak bozulması ve his yetmezliği nedeniyle ailesi aracılığıyla Koşuyolu Erdemli İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi. Tetkikler sonucu kalbin haddinden fazla vurgun kasıldığı amacıyla ameliyatın tüm dünyada yüzde 90’nın üzerinde ahiret yolculuğu riski barındırdığı öğrenilirken Kalp ve Huy Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek, yaptığı liyakatli operasyonla Edanur’a mal boyu sağlıkla kullanabileceği Aort kapakcığı yerleştirildi. Edanur ameliyatın arkası sıra 7 günde sağlığına kavuşarak hastaneden taburcu oldu.

12 yaşında olan Edanur Sarıkız’ın ailesi, kızlarının kalp rahatsızlığı dolayısıyla başvurduğu 2 hastaneden kızlarının ameliyat şansını kaybettiğini ve ruh nakli ihtiyacı olduğunu söyledi. Bunun konusunda aile, Koşuyolu Faziletkâr İhtisas Terbiye ve Araştırma Hastanesi’ne de başvurdu. Yürütülen tetkikler sonucu, Edanur’un kalp pompa fonksiyonunun yüzde 20 olduğu Aort kapakcığı amacıyla Aort cerrahisine ihtiyacı olduğu fakat kalp hastalıklı kasıldığı için ameliyatı kamu dünyada yüzde 90’nın üzerinde ölüm riski olduğu öğrenildi. Bunun konusunda kolları sıvayan Önsezi ve Yaradılış Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek ve ekibi 12 yaşındaki Edanur’a yapılan kudretli operasyonla, miyokart hücrelerini haddinden fazla hareketli koruyup Aort cerrahisinde Aort kökünü uzun uzadıya Edanur’un dünya malı boyu esenlikle kullanabileceği Aort kapakçığını yerleştirdi. 12 yaşındaki Edanur Esrar, ameliyatın ardından bir numara günde annesine kavuştu. Ameliyatın ardından 7 gününde ise zinde tıpkı şekilde hastaneden taburcu oldu.

“Yekpare dünyada bu ameliyatlar yüzdelik 90 üzerinde ahiret yolculuğu riski barındırmaktadır”

Laf üzerine konuşan Kalp ve Yaradılış Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek, “Edanur kızımız, bize geldiğinde kalbin aort kapakçı strüktürel adına bozulmuştu. Yavaş yetmezlik mevcuttu. bununla birlikte kalbin pompa fonksiyonu gelecek derecede azalmış. Duygu yalnız yüzdelik 20 çalışmaktaydı. Aort cerrahisi ihtiyacı mevcuttu. Fakat kalbin pompa fonksiyonu yavaşladığı için kasılma gücü azaldığı için cemi dünyada bu ameliyatlar yüzde 90 üstünde ölüm riski barındırmaktadır. Bizden esbak 2 biçim, işler şansını kaybettiğini kalbin değiştirilmesi gerektiğini yani duygu nakli ihtiyacı olduğunu söylemişler. Bize geldiğinde aort cerrahisi üzere ekipçe operasyonunu planladık. Konseyimizi ayrıntılı olarak değerlendirdik. Ameliyata almaya değişmeyen verdik. Bu süreçte ameliyatta duygu kasını, miyokardı, çokça etkili bire bir şekilde koruduk. Aort kökünü üstelik genişleterek, aort cerrahisinde aynı ömrü rahat kullanabileceği benzeri aort kapakçığı yerleştirdik. Bu başarılı süreç arkası sıra dördüncü saatte solunum cihazından ayrıldı. Birinci çevrim annesine kavuşturduk. Kontrollerimizde aort kapakçığının çok mebzul çalıştığı, kalp büzülme gücü operasyon öncesine göre iki kat arttığını tespit ettik. Anca Edanur kabilinden çok yüksek riskli ruh hastalıkları ihtiyacı olan yavrularımızın ameliyatı çokça deneyimli merkezlerde deneyimli eller aracılığıyla yapılması gerekmektedir” dedi.

“Edanur daha şimdiden serviste annesiyle gelişigüzel koşup oynamaya başladı”

His ve Yaradılış Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek, devamında, “Edanur henüz şimdiden serviste annesiyle gelişigüzel koşup oynamaya başladı. Onun meslek başarısı, ati başarısı bizim amacıyla haddinden fazla mefret. Şu anda gelişigüzel molekül uğrunda gözüküyor. Kontrollerimiz de gayet dolgunca ve kalbin kasılma gücü dahi 2 bitirme kadar arttı. daha çok onu haddinden fazla sevinçli, dosdoğru ayrımsız gelecek bekliyor. Tabii bu hat hastalıkların tanınması üzere öncelikle kontroller haddinden fazla koca. Şikayete ilişkin banko geçmiş 1 yaşta çocuk ekokardiyografi dediğimiz şekilde kalbinin taharri edilmesi gerekiyor. Bunun dışında morarma, acele yorulma, sine ağrısı üzere şikayetlerde bile gecikmeden boşlama edilmeden kesinlikle bir uzmana ifşa etmek gerekiyor. Bu şekil riskli karmaşa ruh ameliyatları tecrübeli ellerde çokça başarıyla yapılıyor. Zül etmesinler. Bizlerin amacı doğrusu onları sağ esen topluma kazandırmak ve yüzlerini güldürmek” diye konuştu.

“Okuldaki arkadaşımla oynamayı çok istiyorum”

Ameliyatının başarılı tıpkı şekilde geçtiğini söyleyen 12 yaşında kim Edanur Maden, “Ameliyatım haddinden fazla adamakıllı geçti. Buradaki doktorlar kâffesi bana çok ongun baktılar. Beni hazırlayıp ameliyata soktular. Korkacak hiçbir madde yoktu. Hayallerim intikal etmek, doktor olmayı istiyorum. Arkadaşlarımı çokça özledim, okuldaki arkadaşımla oynamayı çok istiyorum. Kendime geldim. Doktorları çok seviyorum. Onlar beni çokça sevindirdiler, beni iyileştirdiler, çok mutluyum” ifadelerini kullandı.Share: