Kalaba bilgelik | Ordu’da heyelanların 3 yıllık bilançosu: 314 ev boşaltıldı

Kargaşa’dahi son 3 yılda meydana mevrut heyelanlarda 314 ev boşaltıldı.

Kalaba genelinde akıbet 3 yılda meydana mevrut heyelanlar, yüzlerce kişiyi etkiledi. Sonuç 3 yılda 86 ayrı bölgede göçü meydana gelirken, bu heyelanlarda hasar gören toplanmış 314 bölük tahliye edildi, vatandaşlar emniyetli alanlara taşındı. Son 3 yılda heyelandan kıygın olan vatandaşlar üzere 41 parça afet konutu nesir edilip teyit edilirken, inşaatı bitmeme fail ve proje aşamasında olan basamak sayısının 124 olduğu öğrenildi. Konutları biten ve doğrulama edilen vatandaşlar evlerine geçe, ara sıra vatandaşlar üzere ise icar yardımı bitmeme ediyor.

Kalabalık genelinde sonuç 2 yılda meydana mevrut balaban heyelanlar ise şöyle:

10 Ağustos tarihinde Ünye ilçesinin Gölevi Mahallesi’nde meydana gelen heyelanda sitenin dayanma duvarı yıkıldı, kestirmece 400 kişinin yaşadığı 10’ar kıvrım ve 36’şar daireli 3 çatı boşaltma edildi. Olayda can kaybı ve yaralanma olmadı.

Cıvıl Cıvıl’nun Perşembe ilçesinde 10 Ağustos 2021 tarihinde sağanak yağış sonrası oluşan göçü ve kere çökmelerine müdahale fail kepçenin devrilmesi sonucu iki yaşama yaralandı. Olayda 54 mahallede hasar ve tahribat oluştu.

Ekipler 2021 yılı ağustos ayında tahminî 2 bin 500 noktaya engelleme etti

11 Ağustos tarihine kadar ağustos ayı içerisinde Ordu’nun 8 ilçesinde meydana mevrut sağanak yağışlar sonucu ekipler olaylara müdahale ederken, toplam 255 noktada heyelan meydana geldi. Kalaba Büyükşehir Belediyesi, öz ıslahı, şerh ve yağmur suyu hattı çalışmalarıyla alay malay, toplam 632 noktaya müdahale etti. İl genelinde akıbet ağustos kocaoğlan içerisinde deli dolu olan sağanak yağışlar nedeniyle heyelan riskine karşı 5 çatı boşaltıldı, 781 ekincilik işçisi tehlikesiz alanlara taşındı. 13 ilçede deli dolu olan boğanak yağmur sonrası 310 iş makinesi ve 420 personel ile sahada çalışkan bir mücahede yürütüldü. Kalaba Büyükşehir Belediyesi, dere ıslahı, şerh ve baran suyu hattı çalışmalarıyla birlikte, mecmu 1861 noktaya engelleme etti.

2022 yılının geçmiş kebir heyelanları

Ünye ilçesine sadık İnkur Mahallesi’nde 1 Gücük Ay 2022 tarihinde meydana gelene kayşa dolayısıyla 14 eş tedarik gayeli boşaltılırken, 36 birey güvenli alanlara taşındı. Olayda fert kaybı ve yaralanan olmazken, sakil hasar gören evler ise yıkıldı.

Kumru ilçesinde 17 Mart tarihinde meydana gelen toprak kayması sonucu tıpkı sitenin direniş duvarı yıkılma noktasına geldi. Kayşa sonucu 3 bloklu 36’şar daireli sitede oturanlar boşaltma edilirken, sitenin ast caddesinde kâin 15 ofis ile 3 işyeri de boşaltıldı. Esasen Kumru ilçesi Yaman Mahallesi’nde 19 Mart tarihinde yaşanan olayda, kayşa sonucu dayanma duvarı uçtu, neşelilik direği devrildi. 20 Mart tarihinde Ünye ilçesine vabeste Denizbükü Mahallesi’nde meydana gelen göçü sonucu kayaç parçaları kere ulaşımını kapattı, ekiplerin müdahalesi sonucu sefer ulaşıma açıldı. Fatsa ilçesi Fatih Mahallesi’nde 22 Mart 2022 tarihinde meydana gelen olayda, etkin olan kar yağışı sonrasında Şöhret Sokak’ta bulunan bahçede kayşa meydana geldi. Göçü, 15 bükülmüş aynı binaya birlikte yıldırma oluşturdu.

Mart ayında Altınordu ilçesinde 3 sülale yıkıldı, bire bir karı nazik hasar gördü, iklim genelinde 256 noktada heyelan oldu. Altınordu ilçesi Gökömer Mahallesi’nde 25 Mart 2022 tarihinde meydana gelen toprak kayması sonucu ayrımsız ailenin komşularının desteğiyle kestirmece 5 yılda yaptırdığı ve 3 kamer geçmiş taşındığı ocak, meydana mevrut heyelanda hasar gördü. Evi yapmak zorunda mütezayit sülale, bire bir komşularının yanına taşındı, ailenin umutları bulunmayan oldu. Altınordu ilçesine ilişkin Güzelyalı Mahallesi’nde meydana mevrut kayşa sonucu 3 sülale ile 1 ahır yıkıldı, 4 dallama öldürme oldu. Arazi hareketliliğinin devam ettiği alanda ekipler yaptıkları düzentileme sonucu alanı boşalttı, vatandaşlar sakıncasız noktalara yerleştirildi. Mart ayının akıbet günlerinde eriyen kar suları, devlet genelinde farklı alanlarda 256 noktada heyelanlara sebep oldu. Kalabalık Büyükşehir Belediyesi ekipleri sahada, 464 vasıta ve gelişim makinesi ile 533 personelle düzenlenen çalışmalarda, benzeri yandan kar temizliği çalışmaları sürdürülürken, özge yandan bile heyelan olan noktalara acil engelleme edildi.

April ve orak ayı ayları arasında 29 aile engel gördü, benzeri güreşçi köprüsü yıkıldı

Aybastı ilçesinde 3 April 2022 tarihinde, çekicilik sıcaklığının pattadak artması eriyen karlar, ilçeye ilişkin Sarıyer Mahallesi’nin 6 noktasında heyelanlara öğün açtı. Meydana mevrut göçü zımnında 3 familya ile cami lojmanı hasar gördü. Mahallenin yolunda üstelik heyelanlardan kaynaklanan dip çatlaklar oluşurken, ekipler alanda çalışma başlattı. 5 Nisan tarihinde Ünye’birlikte etkin olan alçak kar yağışının arkası sıra ara sıra bölgelerde toprakta yaşanan gevşemeler nedeniyle heyelanlar meydana geldi. Ünye’nin Sarıhalil Mahallesi’nde meydana mevrut göçü dolayısıyla 13 eş boşaltılırken, ekincilik arazilerinde birlikte tehlikeli uçuklar oluştu. İkizce ilçesinde 13 Haziran tarihinde hareketli olan bora sonucu metrekareye 170 kilogramdan çok yağış düştü. Yağmur sonucu ilçenin Su Sarımsağı, Başönü, Feyezan, Şentepe, Kaynartaş, Özpınar ve Fatih Mahallelerinde heyelanlar oluştu, mecmu 8 ev beis gördü. Perşembe ilçesinde 17 Orak Ayı tarihinde canlı olan bora sonrası ilçenin değişik noktalarında hasis hasarlara kez açtı, Yarlı Mahallesi’nde toprak kayması meydana geldi. Toprak Kayması dolayısıyla toplamda 4 eş hasar alırken, mahallenin girişinde mevcut beton güreşçi köprüsü yıkıldı, yollarda ise uçmalar meydana geldi. İlçenin 12 noktasında oluşan hasarlar sonucu Ordu Büyükşehir ve Perşembe Belediyesi ekipleri emek yaptı. Bu esnada Kargaşa’birlikte etkin olan sağanak yağışlar zımnında evine ulaşım yolundaki köprü yıkılan Mehmet Dursun isimli aynı can, adeta ölümü hücre alarak, suyla meşbu dereden karşıya geçti.

Orak Ayı ayı 2022 yılı içerisinde Ordu genelinde toplamda 336 heyelan meydana gelirken, Kargaşa Büyükşehir Belediyesi 298 aksiyon makinesi ve 418 personelle kayşa ve toprak kayması meydana mevrut bölgelere müdahale etti. – CIVIL CIVIL

Share: