Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Güngör, kentteki icraat hakkında vukuf verdi Açıklaması

Kahramanmaraş Büyükşehir Şehremini Hayrettin Güngör, “asrın felaketi” adına nitelendirilen depremlerin format üssü Kahramanmaraş’ta taharri istirdat çalışmalarının 10 yerde bitmeme ettiğini belirterek, “kullanılmamış mucizeler” beklediklerini söyledi.

Hayrettin Güngör, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi uğrunda AA muhabirine, depremin kentte hele Azerbaycan ve Trabzon bulvarları civarında şişman yıkıma hastalık olduğunu hatırlattı.

Depremin 14. gününde kontrol istirdat çalışmalarının devam ettiğini nâkil Güngör, “Kestirmece 10 yerde kontrol istirdat çalışmaları devam ediyor. İnşallah eskimemiş mucizeler bekliyoruz.” dedi.

Acil yıkılması gereken hasarlı binalarla ilişkin çalışmaların da sürdüğünü belirten Güngör, şöyle devam etti:

“Şu dakika 500 noktada yunak aşındırmak dağıtımı yapılıyor. Amme çekicilik ve kuruluşlarımız, Kızılayımız, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemiz, gayrı belediyelerimiz, sivil cemiyet kuruluşlarımız bunları yapıyor. Şehrimizde halk ekmek fabrikamız beş gündür faaliyette. Günlük 70 bin üzerinde paketlemek çıkarıyor. Zaman bakımından dahi vermiş olduğumuz destekle hususi sektöre ilgili 7 savsaklamak fabrikamız, 90’a mümasil bile mahalle fırınımız bile aldatmak çıkarmaya başladı. Yaralarımızı sarıyoruz, çalışmalar devam ediyor. Devletimiz burada, milletimiz burada. Depremin ilk saatinden itibaren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu buraya geldi ve dip düzeyde koordinasyonla çalışmaları yürütüyoruz.”

İçme suyundan değme gün dekoratif alınıyor

Depremin yaşandığı saatten bu yana halen alanda olduklarını anlatım eden Güngör, şunları kaydetti:

“Taharri istirdat çalışmalarına itfaiyemiz, haber işleri dairemiz elemanlarıyla, hisse senedi makineleriyle bindi verdi. Diğer taraftan üstelik su ve lağım döşemi üzere altyapıda birlikte yavaş tahribat olmuştu. Depremin ilk anından bu yana yardıma mevrut belediyelerimizin birlikte desteğiyle zaman itibarıyla yüzde 90 sağladık. Depremin getirdiği hasar dolayısıyla yer yer arızalar meydana geliyor. Ekipler hızlıca engelleme ediyor. Burada da Halk Sağlığı Umumi Müdürlüğümüzden aynı takım değme devir numuneler alarak sağ esen ilgilendiren testleri yapıyor. Hamdolsun her sıkıntımız yok.”

Belediyede vatandaşlar amacıyla yardım masası oluşturuldu

Büyükşehir belediyesinin önünde ayrımsız yaşam alanı oluştuğunu dahi dile getiren Güngör, “Burası depremin en merkezi, yeryüzü çok yıkımın olduğu bir düz. Tabii namına bile burada icraat fazla. Hem burada taharri kurtarma ekipleri amacıyla hem birlikte hem hemşehrilerimiz üzere bir hayat alanı gerekiyordu. Yeme içme anlamıyla, barınma anlamıyla burada bir mekan oluşturduk. Bura da haddinden fazla merkezi bir saha, ulaşılabilir bire bir vadi. Emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum.” dedi.

Belediyenin girişinde üstelik ayrımsız müzaheret masasının oluşturulduğunu ve vatandaşların taleplerinin alındığını bildiren Güngör, “Hemşehrilerimizin ayrımsız laf amacıyla yemeden içmeden buraya gelmelerine bulunmayan. WhatsApp hatlarımız var, mütenevvi noktalarımız var. Buraya gelip birlikte sorununu iletmek talip olursa üstelik arkadaşlarımız yardımcı oluyor.” ifadelerini kullandı.

Kentteki tarihi dokuda çok iri hasarın olmadığını bildiren Güngör, “Kalemizde bir sıkıntımız yok amma elbette kim sembol camimiz, Ulu Cami’mizin minaresi yıkıldı. Minarenin düştüğü alanda az buçuk tahribat var. Onun dışında tarihi dokuda çok balaban tahribat namevcut.” diyerek konuştu.

Share: