Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Güngör, kentteki çalışmalar üzerine bilgelik verdi Açıklaması

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “asrın felaketi” adına nitelendirilen depremlerin biçim üssü Kahramanmaraş’ta taharri kurtarma çalışmalarının 10 yerde bitmeme ettiğini belirterek, “kullanılmamış mucizeler” beklediklerini söyledi.

Hayrettin Güngör, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi önünde AA muhabirine, depremin kentte alelhusus Azerbaycan ve Trabzon bulvarları civarında balaban yıkıma illet olduğunu hatırlattı.

Depremin 14. gününde taharri istirdat çalışmalarının bitmeme ettiğini aktaran Güngör, “Kısaca 10 yerde kontrol kurtarma çalışmaları bitmeme ediyor. İnşallah yıpranmamış mucizeler bekliyoruz.” dedi.

Acil yıkılması müstelzim hasarlı binalarla ilgili çalışmaların da sürdüğünü tamlayan Güngör, şöyle devam etti:

“Şu an 500 noktada sıcak yemek dağıtımı yapılıyor. Kamu alım ve kuruluşlarımız, Kızılayımız, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemiz, ayrıksı belediyelerimiz, sivil sosyete kuruluşlarımız bunları yapıyor. Şehrimizde umum savmak fabrikamız beş gündür faaliyette. Günlük 70 bin üstünde savsaklamak çıkarıyor. Zaman bakımından bile vermiş olduğumuz destekle hususi sektöre ilgili 7 ekmek fabrikamız, 90’a mail dahi mahalle fırınımız birlikte atlatmak çıkarmaya başladı. Yaralarımızı sarıyoruz, çalışmalar devam ediyor. Devletimiz burada, milletimiz burada. Depremin önceki saatinden itibaren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu buraya geldi ve arka düzeyde koordinasyonla çalışmaları yürütüyoruz.”

İçme suyundan gelişigüzel dönme numune alınıyor

Depremin yaşandığı saatten bu yana halen alanda olduklarını ifade fail Güngör, şunları kaydetti:

“Arama istirdat çalışmalarına itfaiyemiz, bilgelik işleri dairemiz elemanlarıyla, hisse senedi makineleriyle destek verdi. Farklı taraftan birlikte su ve kanalizasyon gibi altyapıda birlikte bunaltıcı tahribat olmuştu. Depremin ilk anından bu yana yardıma gelen belediyelerimizin de desteğiyle zaman itibarıyla yüzdelik 90 sağladık. Depremin getirdiği hasar nedeniyle vadi düz arızalar meydana geliyor. Ekipler hızlıca müdahale ediyor. Burada birlikte Ahali Sağlığı Umumi Müdürlüğümüzden ayrımsız ekip seçkin aktarılma numuneler alarak sağ esen ilgili testleri yapıyor. Hamdolsun değme sıkıntımız namevcut.”

Belediyede vatandaşlar üzere müzaheret masası oluşturuldu

Büyükşehir belediyesinin uğrunda bir dirim alanı oluştuğunu da dile getiren Güngör, “Burası depremin yeryüzü merkezi, genişlik çok yıkımın olduğu aynı düzlük. Natürel olarak üstelik burada çalışmalar aşkın. Hem burada kontrol kurtarma ekipleri amacıyla hem üstelik hem hemşehrilerimiz için tıpkı dirim alanı gerekiyordu. Yiyecek içmece anlamıyla, tahaffuz anlamıyla burada bire bir mekan oluşturduk. Burası birlikte çokça merkezi ayrımsız vadi, ulaşılabilir bir kayran. Emeği güzeşte herkese teşekkürname ediyorum.” dedi.

Belediyenin girişinde birlikte ayrımsız müzaheret masasının oluşturulduğunu ve vatandaşların taleplerinin alındığını bildiren Güngör, “Hemşehrilerimizin tıpkı laf için çabucak buraya gelmelerine namevcut. WhatsApp hatlarımız var, değişik noktalarımız var. Buraya gelip da sorununu devretmek isteyen olursa üstelik arkadaşlarımız havari oluyor.” ifadelerini kullandı.

Kentteki tarihi dokuda çok iri hasarın olmadığını bildiren Güngör, “Kalemizde ayrımsız sıkıntımız bulunmayan ama tabii ki sancak camimiz, Celil Cami’mizin minaresi yıkıldı. Minarenin düştüğü alanda az buçuk tahribat var. Onun dışında tarihi dokuda çok şişman tahribat yok.” diye konuştu.

Share: