İyi Parti Konya İl Başkanı: Siyasal ve Hamasi Paylaşımları ile Yöre Plana Sâdır Benzeri İsmin Rektör Kendisine Atanması Fazlasıyla Yanlıştır

TANER ÖZAY

İYİ Öğür Konya İl Başkanı Gökhan Tozoğlu, Konya Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Osman Nuri Çelik’in atanmasına reaksiyon gösterdi. Çelik’in AKP’nin trollüğünü yaptığını öne süren Tozoğlu, “Ustalık üniversite niteliklerine akıllıca olmayan, bilim adamı vasfına değil dahi siyasi ve hamasi paylaşımları ile yöre plana çıkan aynı ismin rektör kendisine atanması ziyadesiyle yanlıştır. Bu, şehrimizin üniversite kalitesini azaltacaktır. Anca ki o üniversitenin içerisinde erk partisine fikir vermeyen akademisyenler, erk partisine rey vermeyen öğrenciler ve personeller var. O rektör, hepsini anlatmak zorundadır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’da yayınlanan kararnameyle 15 ildeki 17 üniversiteye rektör ataması yapıldı. Nasıp yapılan üniversitelerden bir tanesi dahi Konya’bile kâin Konya Maharet Üniversitesi oldu. Üniversitede 2018 yılından bu yana rektör kendisine fariza alan Babür Özçelik’in namına, tıpkısı üniversitesinin Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi’nde memur Prof. Dr. Osman Nuri Polat atandı. Üniversiteye rektör yerine atanana Osman Nuri Çelik, içtimai iletişim araçları paylaşımlarının birinde, “Doğrusu Atatürk’ü anmak talip sinagoga gitsin” demişti.

“BİR PROFESÖRDEN ZİYADE SELIM PARTİ İKTİDARININ TROLLÜĞÜNÜ GERÇEKLEŞTİREN BİR İSİM”

Paylaşımlarında muhalefeti eleştiren Osman Nuri Polat’in Konya Maharet Üniversitesi’ne rektör namına atanmasına İYİ Tümen Konya İl Başkanı Gökhan Tozoğlu reaksiyon gösterdi. Atanan profesörün AKP’nin trollüğünü yaptığını savunan Tozoğlu, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz dolaşma, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan tarafından rektör atamaları gerçekleştirildi. Bu çerçevede, şehrimizde mevcut Konya Teknik Üniversitesi’ne de profesör ünvanlı Osman Nuri Polat isimli biri atandı. İlgili kişinin akademik çalışmalarını ve başarılarını incelemek istediğimizde, maalesef karşımıza aynı akademisyenden yahut aynı profesörden ziyade AK Fırka iktidarının trollüğünü gerçekleştiren benzeri anatomi artık. Normal şartlar altında daha çok kalburüstü atamaların olmadığını, politik atamaların olduğunu hepimizi biliyoruz. Bu duruma dahi maalesef alıştırıldık. Ancak serencam atamalarda gördük kim düzey berenarı sakıt. Osman Nuri Polat’in paylaşımlarına baktığınız antlaşma, güya nüfuz partisinin bir kaza başkanından, ülke başkanından henüz fazla iktidar partisini sitayişkâr, aynı zamanda aykırı partilere yönelik tahkir edici ifadeleri paylaşan tıpkı profil görüyoruz. Şehrimizin ustalık darülfünun ihtiyacını karşılamak için kurulan bu üniversitenin başına maharet üniversite niteliklerine uygun olmayan, bilim insanı vasfına değil dahi politik ve hamasi paylaşımları ile dolay plana çıkan tıpkı ismin rektör kendisine atanması fazlasıyla yanlıştır. Bu, şehrimizin üniversite kalitesini azaltacaktır. Öyle ki o üniversitenin içerisinde kuvvet partisine oy vermeyen akademisyenler, nüfuz partisine görüş vermeyen öğrenciler ve personeller var. O rektör, hepsini görevlendirmek zorundadır” dedi.Share: