İtalya’da susuzluk endişesi: Venedik’te kanallar kurudu

İtalya’nın kanallarla kuşatılmış kenti Venedik’te kurumuş haldeki kanalların görüntüsü yağışsızlık alarmını baştan gündeme taşıdı.

Ülkenin alelhusus yıldız bölgelerinde düşük yağış oranları zımnında su kaynaklarında alarm donör düşük seviyeler gözleniyor. Elan artış akarsu basmalarıyla haberlere konu olan Venedik kenti dahi bu posta sıkıntılı kanallarda günlerdir süren susuzlukla gündemde.

Otomobil kabilinden motorlu esmer taşıtlarının kullanılmadığı kentte muvasala kanallardan gondol, bot ve kayıklarla yapılıyor. Kent içi yararsız cem, itfaiye aracı, ambulans kadar servisler bile su vasıtasıyla bakım veriyor.

İtalya basınındaki haberlere bakarak son günlerde ivedi keyif görevlileri ilkyardım hizmetlerinde sıkıntı yaşıyor, botlarının ara sıra kanallarda ilerleyememesi yüzünden yayan arkalama ulaştırmaya çalışıyor ve hastaları kucaklarında taşıyor.

Venedik’te kanallarda bazı bazı coşkunluk görülebiliyor ancak akarsu seviyesinin, standartların 60 cm’den aşkın altına inmesine alelumum yılda sunu aşkın iki sefer rastlanıyor.

Bu yıl ise sadece sonuç birkaç haftada -60 seviyesine daha aşkın rastlandı, bahir seviyesinde 65 cm’lik düşüşler kaydedildi.

Uzmanlar, akarsu seviyesindeki ekstrem düşüşleri apansızın aşkın faktöre bağlıyor. Baran ve kar yağışlarının az olmasının yanı sıra denizlerdeki akıntılar ve faziletkâr basınç sistemi kabil unsurlar su seviyesini etkiliyor.

Ülke genelinde bu sene kar yağışının azlığı nedeniyle kayak sezonunun sönük geçtiği, ülkenin genişlik ince nehri olan Po Nehri’nde akarsu seviyesinin sezon normallerinin yüzdelik 61 altına indiği belirtiliyor.

Çevre örgütü Legambiente hafta başında ‘’yağışsızlık alarmı’’ antetli benzeri ihtar yayımladı. Örgütün Umumi Müdürü Giorgio Zampetti, ‘’2023 yeni başladı ama aşırı hava olayları ve yağışsızlık seviyeleri açısından şimdiden bulut verici sinyaller veriyor’’ dedi.

İtalya’de geçen sene birlikte kuraklık alarmı yaşanmış, Temmuz ayında Po Nehri çevresi üzere ivedili genişlik ilan edilmişti.

Ülkenin ekincilik üretiminin yaklaşık 3’te birinin yapıldığı bu alanda akıbet 70 yılın yer çetin kuraklığı kaydedilmişti.

Legambiente örgütünün bu haftaki açıklamasında ‘’Göller ve nehirler balaban zor içre, neredeyse güzeşte yazki gibi ark durumda, dağlarda birikmiş kar seviyesi kıt. Gücük Ay ayının ortalarında İtalya’bile yaşanan kapsam bu’’ denildi.

Bu durumun sebeplerini ‘’referans değerlerin üzerindeki sıcaklık artışı, düşük yağmur ve iklim krizi’’ kendisine sayan örgüt şöyle bitmeme etti:

‘’Sonuç, eskimemiş ayrımsız kuraklık dalgası, daha doğrusu esasen hiç zevalsiz bir yağışsızlık ivedi durumudur.’’

Share: