İstanbul’daki ilçe belediyelerinin yer sarsıntısı bölgesine yardımları devam ediyor

İstanbul’daki kaymakamlık belediyeleri, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgeye yardımlarını sürdürüyor.

Bağcılar Belediyesi enformatik uzmanlarınca bölgeye aktif şarj istasyonu kuruldu. Bire Bir tutumlu ve 2 teknik personelin vazifeli olduğu kıvrak şarj istasyonları ilk aşamada Malatya ve Adıyaman’birlikte hizmete sokuldu. İstasyonlar 24 saat süresince hem depremzedelere hem de bölgede memur amme ve sivil topluluk kuruluşu çalışanlarına hizmet veriyor.

Belediye ayrıca kemirmek dağıtımından mescit kurmaya kadar her çeşit ihtiyaca müteveccih hizmetler sunuyor.

Fatih Belediyesinden 51 tır bölgeye gönderildi

Fatih Belediyesince deprem bölgesine 51 tırla 1 milyon 382 bin 508 ihtiyaç malzemesi ve 207 bin 660 su gönderildi. Antrparantez 150 personelin sevk edildiği bölgede 37 taharri-kurtarma ekibiyle alay malay 35 gelişim makinesi çalışmalarda görev yapıyor. Belediyenin 2 çorba ve yemek aracı üstelik depremzedelere aşındırmak servisinde bulunuyor.

Kartal Belediyesi çadırların kurulumunu tamamladı

Kartal Belediyesi, Antakya’daki Facia Koordinasyon Merkezi üzere çadırların kurulumunu tamamladı. Kartal’birlikte toplanan otağ, ısıtıcı, battaniye, giyim, akak ve gıda gibi rüçhan ihtiyaçlar, tırlarla 800 metrekare büyüklüğündeki alana kurulan bu çadıra getiriliyor. Burada toplanan gerekseme malzemeleri, ekipler eliyle depremden etkilenen bölgelere götürülüyor.

Ekipler akıbet namına Hatay’ın Defne ve Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçelerine her an çadır kurulumlarını yaptı. Defne’bile 20 sayı deri kuran ekipler, çadırların beraberinde vatandaşların ısınma ihtiyacını karşılayacak ısıtıcı ve battaniyeler ile akak, giyit ve azık desteği da sağladı.

Bahçelievler Belediyesi’nden 6 bin 500 aileye bindi

Bahçelievler Belediyesi 40 kişiden oluşan arama-kurtartma ekibinin beraberinde 1 arama-kurtarma köpeği, 5 açar, elektrik üreteci, gezici mum kulesi, çadırlar ve aç arama istirdat malzemelerini bölgeye gönderme etti. Antrparantez bölgede 2 ambulansla alay malay paramedik personel, 4 otobüs ve 2 minibüs görev yapıyor.

Belediye ilk etapta 13 araçtan oluşan hisse senedi makinaları ve kamyonları depremde alçak hasar gören Hatay’a gönderdi. Vesile konvoyunda 1 canlı büfe, ekskavatör, loder yükleyici, kamyon, pikap ve değişik vesait bile yer aldı. İş makinesi konvoyunda görevlendirilen 26 personel, Hatay’daki AFAD merkezine akredite kendisine görev yapıyor.

Kahramanmaraş ve Gaziantep’e gönderilen, mimar ve mühendislerden oluşan 12 yabanlık beceri personel, Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hesaplı hasar tespit çalışmalarına destek veriyor.

Battaniye, ısıtıcı, üzeri ve hıfzıssıhha malzemeleri kabil asıl ihtiyaç malzemeleri dahi tasnif edildikten sonra tırlara yüklenip sunma güdük sürede zelzele bölgelerine ulaştırılmak için yola çıkarılıyor. Bu kapsamda deprem bölgesine 68 tır sevk edildi.

Antrparantez belediyenin atölyelerinde yapım edilen abdesthane ve duş tesisatları dahi tırlara yüklenerek bölgeye gönderildi.

Bin metrekarelik cıvıl cıvıl deri ile 30 bin yabanlık yemek pişirme kapasitesi olan mutfak çevirgeç ve gereçlerinin yanı sıra mutfak ve aşevlerinde vazifelendirilmek amacıyla 42 kişilik kol Hatay’a gönderildi.

Depremin etkilediği illerden gelerek Bahçelievler’dahi akrabalarının yanına yerleşen 6 bin 500 depremzedeye üstelik azık ve anlamak kadar gerekseme duydukları rastgele tip bindi sağlanıyor. ???????

Share: