Isparta’da Millî Meyvecilik Sempozyumu başladı

Isparta’nın Eğirdir ilçesinde Millî Meyvecilik Sempozyumu düzenlendi.

Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (MAREM) eliyle “Gıda Güvencesi Açısından Meyvecilik” temasıyla düzenlenen Ulusal Meyvecilik Sempozyumu 3 bölüm sürecek.

Sempozyumda, meyvecilik sektörünü etkileyen iklim sorunları, global pazarlar ve tüketici tercihlerindeki değişim sorunları ile besin güvenliği konusundaki endişeler değerlendirilecek.

Isparta Valisi Münevver Baruş, MAREM konferans salonunda yaptığı konuşmada, ülke genelinde yapılan meyveciliğin kebir noktada olduğunu söyledi.

Küresel kriz ve salgının insanlara azık güvenliğinin önemini hatırlattığını tamlayan Baruş, “Gıdanın ulaşılabilirliği, sürdürülebilir besin yönetimi bugün dünyanın üzerinde durduğu yeryüzü mühim konulardan biri. Bu nedenledir kim böylesine ehemmiyet taşıyan önemli tıpkısı konuda ilimizde planlı Millî Meyvecilik Sempozyumu hepimiz amacıyla ayrı aynı önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’birlikte gâh meyvelerin üretiminde Isparta’nın önder konumda olduğunu rapor eden Baruş, şöyle konuştu:

“Bunların başında da bugün sempozyumun düzenlendiği Eğirdir ilçemizin da ürettiği elma geliyor. Tarım Müdürlüğünün 2021 rakamlarında göre Isparta’da bütün 1 milyon 130 bin 424 ton elma üretimi gerçekleşmiş. Bu alanda Türkiye üretiminin yaklaşık yüzdelik 25’ini gerçekleştirerek birinci reşit Isparta. Kirazda 50 bin tonun üstünde bire bir üretimle Türkiye beşincisi, kayısıda 22 bin tonun üstünde benzeri üretimde esasen Türkiye’dahi beşinci sırada, ekşi kiraz üretiminde de tekrar 11 bin titrem civarında aynı üretimle Türkiye’de beşinci sırada.”

Konuşmaların peşi sıra Vali Baruş ve tören düzeni üyeleri sempozyuma bindi veren hür teşebbüs temsilcilerine plaket sunma etti.

Share: