“İşgalden Kurtuluşa Kilis Konferansı

Mühendislik-Mimari Konuşma Salonu’nda, Kilis Valiliği, Kilis Belediyesi ve Üniversitemiz iş birliği ile Kilis 7 Mabeyin Üniversitesi Devir Topluluğu öğrencileri tarafından planlı ve Doç. Dr. Meral Kuzgun’un hatip adına katıldığı “İşgalden Kurtuluşa Kilis” antetli konferans gerçekleştirildi.

Konferansa Kilis Valisi Recep Soytürk, Kilis Saylav Mustafa Hilmi Dülger, Kilis Şehremini Mülk Ramazan, 7 Meyan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fatih Demirci, İl Bitirmiş Başbuğ Yardımcısı Uyanık Albay Suat Orhan, protokol üyeleri, siyasal parti temsilcileri, sivil cemiyet kuruluşları temsilcileri, akademik ve yönetsel personeli, matbuat mensupları ve öğrenciler katıldı. Konuşmasına dinleyicileri selamlayarak başlayan Karakarga, Bir Numara Dünya Savaşı döneminde Türk kuvvetlerinin Halep’ten çekilmelerinden sonraları, Kilis’in köylerine baskınlar verilmeye başlandığını, Kilis’i bu saldırılardan korumak ve emniyetini seçmek amacıyla, Kilis Kaymakamı İbrahim Eş başkanlığında 40 kişiden oluşan ayrımsız milis kuvveti oluşturulduğunu tabir etti. Karakarga, Bunların dışında mahallelerin itimat ve asayişini tedarik etmek üzere kurulan mahalle milis teşkilatı ve süvari milislerin bulunduğunu belirtti. Doç. Dr. Meral Karakarga konuşmasının devamında bölgedeki durumların haberini olan 7. Cıvıl Cıvıl komutanı M. Eksiksizlik Paşa’nın haberi alır almaz İngiliz tehdidine alın vacip tedbirleri ahzetmek üzere Kilis’e gitmeye karar verdiğini belirtti. Karakarga, M. Eksiksizlik Paşa’nın Kilis’e zırh ve mühimmat yardımında bulunulacağına dair bayram verdiğini ve Kilis halkının almış olduğu tedbirlerden üstelik kıvançlı olduğunu belirterek kısaca şeş saat kaldığı Kilis’ten ayrıldığını ifade etti.

Konferans, Ilbay Recep Soytürk’ün ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun’un dil cambazı Doç. Dr. Meral Karakarga’a teşekkür belgesi vermesiyle sona erdi. – KİLİS

Share: