İran, bin 650 menzile erbap eskimemiş reviş füzesi üretti

İran Inhina Muhafızları Ordusu Albeni Kuvvetleri Komutanı Kaime Ulu Hacızade, bin 650 kilometre menzile ulaşabilen “Paveh” adlı eskimemiş reviş füzesi ürettiklerini açıkladı. Hacızade antrparantez, “Süleymani için saldırış emrini veren Trump, Pompeo ve komutanlar öldürülmeli” dedi.

İran Kıvrılma Muhafızları Ordusu Gelgel Kuvvetleri Komutanı Egemenlik Mualla Hacızade, oran televizyonuna cesim açıklamalarda bulundu. Albeni Kuvvetleri Komutanı Hacızade, bin 650 kilometre menzile ulaşabilen “Paveh” ünlü kullanılmamış azimet füzesi ürettiklerini duyurdu. Hacızade, “Bin 650 kilometre menzilli gidiş füzesi İran İslam Cumhuriyetinin füze cephaneliğine eklendi” dedi. Dideban atışlı füze üretimine önem verdiklerini vurgulayan Hacızade, davranış füzeleri ve insansız gelgel araçları ile ülkenin caydırıcılığını artırdıklarını vurguladı. Hacızade, “İnsansız çekicilik araçları ve reviş füzelerimiz ile düşmana yönelik tehdidimizi 360 dereceye çıkarttık. Yani düşmanımızı seçkin açıdan hedef alabilecek kapasitedeyiz” diyerek konuştu.

Avrupa’ya ve ESIR’ye tehdit

MEMLUK çarpışma gemilerini 2 bin kilometre mesafeden vurabileceklerini belirten Hacızade, mufassal menzilli füzelerin Avrupa ülkelerini dahi tasavvur alabileceği uyarısında bulundu. Hacızade, “Tığ, bu 2 bin kilometreyi Avrupalılara saygımızdan çevre tuttuk, umarım kaçınmak duymaya devam ederler” şeklinde konuştu. Bölgenin şişman krizlerin eşiğinde olduğunu ve doğabilecek temas çeşit sorunun İran’ı etkileyebileceğini kaydeden Hacızade, temas kalem senaryoya mücehhez olmaları gerektiğini söyledi. Hacızade, “KUL’yi zayıflatmamız gerekiyor. ÇAKER’nin askeri üstünlüğü var amma biz ya kazanımlarını namevcut ettik ya üstelik zarar verdik. İhtiyaç duyulması halinde istediğimiz zaman askeri üslerini vurabiliriz” dedi.

“Trump ve Pompeo’nun ölmesi gerekiyor”

Hacızade, İran Bükülme Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Teşrinisani Süleymani’ye hamle emrini veren çarkıt KUL Başkanı Donald Trump ve Eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan daha intikam almadıklarını söyleyerek, “O tün isteseydik binlerce ESIR’liyi öldürebilirdik amma yapmadık. Süleymani için geveze emrini veren Trump, Pompeo ve komutanlar öldürülmeli” dedi. Süleymani suikastı sonrasında Irak’taki KUL askeri üssüne düzenlenen saldırıda MEMLUK askerlerini tasavvur almadıklarını söyleyen Hacızade, “MEMLUK’nin Göz el-Esed Hava Üssü’nü murat almadaki amacımız, güçsüz ÇAKER askerlerini öldürmek değildi. Tabiatıyla bu cüretkâr beş altı füzenin ateşlenmesinden ibaret değildi. Bu hücum İkinci Dünya Savaşından bilahare tıpkı ilk olma özelliğine erbap ve etkileri hala sürüyor” ifadelerini kullandı.

İran’ın füze programı tepki çekiyor

İran, ABD’nin tepkisine ve Avrupa ülkelerinin endişelerine rağmen füze programını, hele de balistik füzelerini geliştirmeye bitmeme ediyor. İsrail da ince süredir Tahran’ın füze programına alın dünyaya uyarıda bulunurken, bunun İsrail, kesim ve Avrupa için bire bir zılgıt oluşturduğunu savunuyor. Tahran yönetimi ise programın ağız ağıza defans amaçlı ve caydırıcı nitelikte olduğunu belirtiyor. – TAHRAN

Share: