İran, bin 650 menzile cemaat yeni ezgi füzesi üretti

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Egemenlik Mehabetli Hacızade, bin 650 kilometre menzile ulaşabilen “Paveh” adlı eskimemiş davranış füzesi ürettiklerini açıkladı. Hacızade antrparantez, “Süleymani üzere saldırış emrini veren Trump, Pompeo ve komutanlar öldürülmeli” dedi.

İran Inhina Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Buyuru Mehabetli Hacızade, celal televizyonuna mehabetli açıklamalarda bulundu. Gelgel Kuvvetleri Komutanı Hacızade, bin 650 kilometre menzile ulaşabilen “Paveh” ünlü bakir ezgi füzesi ürettiklerini duyurdu. Hacızade, “Bin 650 kilometre menzilli reviş füzesi İran İslam Cumhuriyetinin füze cephaneliğine eklendi” dedi. Bekçi atışlı füze üretimine ehemmiyet verdiklerini vurgulayan Hacızade, gidiş füzeleri ve insansız gelgel araçları ile ülkenin caydırıcılığını artırdıklarını vurguladı. Hacızade, “İnsansız çekicilik araçları ve seyir füzelerimiz ile düşmana müteveccih tehdidimizi 360 dereceye çıkarttık. Yani düşmanımızı rastgele açıdan meram alabilecek kapasitedeyiz” diyerek konuştu.

Avrupa’ya ve ESIR’ye yıldırma

BENDE uğraş gemilerini 2 bin kilometre mesafeden vurabileceklerini belirten Hacızade, mufassal menzilli füzelerin Avrupa ülkelerini birlikte kasıt alabileceği uyarısında bulundu. Hacızade, “Biz, bu 2 bin kilometreyi Avrupalılara saygımızdan kıran tuttuk, umarım utanmak duymaya bitmeme ederler” şeklinde konuştu. Bölgenin iri krizlerin eşiğinde olduğunu ve doğabilecek gelişigüzel çeşit sorunun İran’ı etkileyebileceğini kaydeden Hacızade, seçme tip senaryoya mücehhez olmaları gerektiğini söyledi. Hacızade, “ESIR’yi zayıflatmamız gerekiyor. KÖLE’nin askeri üstünlüğü var ama tığ ya kazanımlarını namevcut ettik ya da engel verdik. İhtiyaç duyulması halinde istediğimiz antlaşma askeri üslerini vurabiliriz” dedi.

“Trump ve Pompeo’nun ölmesi gerekiyor”

Hacızade, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Son Teşrin Süleymani’ye ofans emrini veren bozuk ESIR Başkanı Donald Trump ve Eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan elan öç almadıklarını söyleyerek, “O şeb isteseydik binlerce ÇAKER’liyi öldürebilirdik ama yapmadık. Süleymani için cüretkâr emrini veren Trump, Pompeo ve komutanlar öldürülmeli” dedi. Süleymani suikastı sonrasında Irak’taki MEMLUK askeri üssüne düzenlenen saldırıda ABD askerlerini amaç almadıklarını söyleyen Hacızade, “KUL’nin Göz halk-Esed Gelgel Üssü’nü misyon almadaki amacımız, zavallı ABD askerlerini öldürmek değildi. Bittabi bu ofans beş altı füzenin ateşlenmesinden ibaret değildi. Bu ofans İkinci Acun Savaşından bilahare tıpkısı evvel olma özelliğine sahip ve etkileri bibi sürüyor” ifadelerini kullandı.

İran’ın füze programı tepki çekiyor

İran, ABD’nin tepkisine ve Avrupa ülkelerinin endişelerine rağmen füze programını, hele dahi balistik füzelerini geliştirmeye devam ediyor. İsrail üstelik tafsilatlı süredir Tahran’ın füze programına karşı dünyaya uyarıda bulunurken, bunun İsrail, mıntıka ve Avrupa üzere benzeri tehdit oluşturduğunu savunuyor. Tahran yönetimi ise programın ağız ağıza defans gayeli ve caydırıcı nitelikte olduğunu belirtiyor. – TAHRAN

Share: