İngiltere ve Suudi Arabistan’dan kritik minerallerde işbirliğini tamik kararı

İngiltere ve Suudi Arabistan, nazik minerallerde esas çeşitliliğini ölçü ve kullanılmamış yatırım fırsatlarını görmek üzere işbirliğini derinleştirme kararı aldı.

İngiliz hükümetinden yapılan açıklamada, iki ülkenin ciddi minerallerde işbirliğini açık artırma kararının, İngiltere İş, Erke ve Endüstriyel Strateji Bakanı Grant Shapps’in, Riyad’dahi katıldığı Ati Mineralleri Forumu’nda alındığı kaydedildi.

İş birliğiyle Suudi Arabistan’ın, İngiltere’nin şef istihsal ve madencilik sektörlerinde envestisman yapacağı aktarılan açıklamada, İngiliz madencilik firmalarının üstelik Suudi Arabistan’üstelik kullanılmamış fırsatları değerlendirmesinin sağlanacağı belirtildi.

Grafit ve lityum kabil eleştiri minerallerin ekonomi için eleştiri öneme erbap olduğuna belen edilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Küresel piyasalar berenarı oynak ve tedbir zincirleri birlikte riziko altında. Bu uzanım, İngiltere’dahi meslekleri ve sektörleri etraf şokları ve jeopolitik olaylara alın kırılgan ayla getiriyor. Bunun kadar anlaşmalar, İngiltere’nin tedarik zincirlerini henüz dirençli kılarken, yeşil endüstrilerin ihtiyacı olan tedarikin da sağlanmasına katkıda bulunacak. Suudi Arabistan, küresel piyasalarda 1,3 trilyon dolar değerle sunma şişman ciddi mineral potansiyeline sahip ülkelerden biri.”

Açıklamada, Ati Mineralleri Forumu’nda iki ülkenin işbirliğini artırma kararına ilgilendiren İş, Enerji ve Endüstriyel Izleme Bakanı Shapps’in şu görüşlerine meydan verildi:

“Nazik mineraller, günlük hayatımızı ve işimizi yapmamızı olabilir kılan telefondan otomobillere bir nice alanda kullanılıyor. Bu nedenle, bu önemli kaynakların tedarikinin güvence altında olması eleştiri önemde. (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in Ukrayna’de başlattığı savaşın enerji fiyatlarına etkisi bize uluslararası hazırlık zincirlerinin ekonomimiz üzere hangi büyüklüğünde yüce olduğunu ve neden tek tıpkısı ülkeye tabi olmamamız gerektiğini gösterdi. Bu nedenle, Suudi Arabistan kabil partnerlerle hizmet etmek, hazırlık zincirlerinin çeşitlendirilmesi ve gelişim imkanlarının desteklenmesi açısından kilit önemde.”

Share: