İMAMOĞLU’NDAN FEHİME MELIK VE HATİCE ŞEHRIYÂR YALILARININ DEVRİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu Fehime Hükümdar ve Hatice Padişah Yalıları hakkında basın toplantısı düzenledi. Ekrem İmamoğlu “Sözleşmenin feshedildiği Ara ayından bu yana ne gönül girebiliyoruz, ne binayı tasdik alabiliyoruz. Yaşanan hukuksuz işlemler zımnında ardı ardına açtığımız davalar, girişimlerimiz birlikte hangi yazık kim bekletiliyor. Yargıda buyruk verilmiyor.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ortaköy İskelesi’nden vapurla boğaza açıldı.

Vapurda Fehime Padişah ve Hatice Hükümdar Yalıları’nı arkasına düz İmamoğlu, izah yaptı. İmamoğlu, “Bura Valiliğe ve İl Özel İdaresi’ne ilgilendiren olduğu dönemde 7 Ocak 2009 yılında, burası Türk Çekicilik Yolları ve DO&CO isimli benzeri müşareket beyninde tıpkı barışma yapılarak 25 yıllığına restore edilerek işletilmesi özellikle tıpkı anlaşma imzalandı. 2011 tarihinde vadi altına arttırma park yeri yapılmasıyla ilgilendiren ayrımsız istek doğrultusunda bu dilek akla yatkın görülüyor ve bu otoparkın yapılması karşılığı ile antant süresi o dönemin valisi vasıtasıyla melfuf tören düzeni ile 25 yıldan 31 yıla çıkartılıyor. İl Hususi İdareleri’nin kapanmasının sonrasında o dönemin tekrar yetkilileriyle bu arada valiliğin Zaman Paylaştırma Komisyonu kararı ile bu sahiplik 8 Ağustos 2014’te İBB’ye devrediliyor. Bu tarihten sonraları imdi bu yapılar İBB’nin mülkü olmuştur ve sözleşmeye asıl bütün ödemeler ve evet üstelik ilgiler da İBB tarafından sürdürülmüştür.” dedi.İmamoğlu, “Benzeri kere altını çizelim, burası 2012 yılında bitirilmesi beklenen ve istenen benzeri proje. Protokol bu şekilde, sözleşmenin 2. ve 9. maddeleri şartnamedeki ilişkin maddeler bile celi adına 3 sene içerisinde bitirilip başlaması müstelzim yenileme süreci, bütün olması gerekirken hangi efsus kim 13 yıldır bura temas bitişi bırakın, durdurulmuş falsolu imalatların olduğu kısık ayrımsız sürecin içerisine karışma olmuştur. Bağımlı tığ gelişigüzel binamıza, İstanbul’un herhangi bir noktasına, İstanbul halkına ilişik her yere yapıya cemaat çıktığımız gibi göreve geldiğimiz andan itibaren infirak edilmiş ve hiçbir şekilde ilgilenilmemiş bu yapılara cemaat sâdır aynı hile olduk.” diye konuştu.

YARGIDA HÂKIMIYET VERİLMİYORİmamoğlu, “Yüz Kere zat binasına girmeye çalışan uray çalışanları yürek alınmadı. Temas defasında kolluk güçleri belediyemiz çalışanlarının binaya girişlerini engelledi. Hassaten çıktı hakeza pahal kullanılırcasına engellemeye gayret etti. Bu süreçlerin tamamı tutanaklarda video kayıtları şeklinde var. İşgale düçar, zarara uğratılan ve kötülük verilen binamıza İBB dünyalık sahibi namına alınmıyor. Sözleşmenin feshedildiği açıklık ayından bu yana ne karın girebiliyoruz, ne binayı tasdik alabiliyoruz. Yaşanan hukuksuz işlemler nedeniyle ardı ardına açtığımız davalar, girişimlerimiz da ne yazık kim bekletiliyor. Yargıda hükümranlık verilmiyor. Bakın vatandaşlarımızın aklına şu gelebilir. Boşluk Ayından bu yana bu faziletli tonda bunu illet dile getirmediniz? Kamunun, kamuyu şikayet etmesi, kamu ahlakı ve terbiyesi düz bu ülkenin bu devletin malını savunmayı kendine belgi edilmiş ben ve arkadaşlarım bu konuyu dile getirmenin ne büyüklüğünde ciddi bir şey olduğunun farkındalar ve hep beraber bunun defalarca hazar içerisinde çözülmesiyle ilgili girişimlerde bulunduk.” şeklinde konuştu.İmamoğlu, yapılar hakkındaki Valilik kararlarına yönelik,  “Akıbet perde şu, İBB’ye abece yazılıyor. Vilayet vasıtasıyla ama nerden başlıyor bu gır gır tiyatro Şehircilik Bakanlığı’ndan, Milli Yurt Genel Müdürlüğü’nden başlıyor,  İstanbul Valiliği’nden, Vilayet ait kurumlarını ekinde yilbik, abece yazıyor. Yazının gerekçesi o kadar eğlenceli kim. Efendim, bir vakitler bura İBB’ye devredilmiş ama esasen bura bire bir okulmuş, illet bunu söylüyorum zira şöyle, diyor ki taşınmazların vasfı ve üstündeki amme hizmetleri dikkate alınarak ilgisine bakarak ilgili idarelere devrinin amaçlandığı meslek, camii, devriye binası kabil yerlerin vasfı ve durumu nazara alınarak belediyeler yerine tescilinin türlü olmadığı, zımnında tığ bunu belediyeden alacağız, kamunun ilişkin birimine devredeceğiz.” dedi.

ZATEN DEĞIŞMEYEN ALTIYA BİR YAZILMIŞİmamoğlu şöyle devam etti: “Pazartesi’ye tıpkısı çağrı yapılıyor, tahrip edilerek buradaki devir bu asamble aracılığıyla İBB’nin mülkünü hazineye havale girişimi. Nasıl bire bir asamble bu? İBB’den biricik unsur, karar donör yani valiliği hükmü altında oraya ati olan şeş örgen. Yani zaten karar altıya aynı merkum, saat 14.00’te merkum. Binayı tamamen elbette almayı planlıyorlar? Gasbederek.  Bu anlamda hem icar gelirlerinden, hem sahiplik gelirlerinden amme haddinden fazla büyük bire bir zarar uğratılmıştır. Aynı zaman geçmiş işgalci şirketin elinden burasının alınarak servet sahibi İBB yoluyla korunması gerekmektedir. Arkadaşlarım erte birlikte o yapıya gidecekler. Bu derinti yapılana büyüklüğünde oraya giriş işlemleri ile ilişik mücadelesini yapacaklar. Pazartesi haset kurul toplantısını en dinamik şekilde bütün bürokrasi arkadaşlarım ve hele kavim ittifakının ekip başkanvekilleri sayın süreci valilikte bizzat gözlemleyeceklerdir.Bu eksiklik sürecin bittabi Pazartesi’ne kadar sona erdirilmesini diliyorum. Bu komisyonun kusurlu toplandığını, usule akla yatkın olmadığı noktasında da İdari Mahkemelerle ilişkin başvurumuzun yapıldığını siz değerli basın mensuplarına ve zer kamuoyuna, bulunmaz İstanbullu hemşerilerime, vatandaşlarıma duyuruyorum.”

Kaynak dökümü: ———–İmamoğlu’nun açıklamaları-Yalılardan görüntü

-DetaylarShare: