Ilbay Garip, liyakatli kursiyerlere sertifikalarını verdi

Ekincilik ve Orman Bakanlığı 2022 yılı Eş Çiftçiler Teceddüt Yayım Projeleri Programına, Kars İl Tarım ve Orman Müdürlüğü sunulan “Şifalı Nebatat Sıhhatli Eller ile Sahn Buluyor Projesi”nin yatırım ayağı ABC ile Yerli Durumunda ismi ile yürütüldü.

Kars’ta Tıbbi ve Aromatik Bitki Sektörünün genişlemesi ve yaygınlaştırılması amacı ile Projenin eğitim bilimi ve yayım ayağının geçmiş etabı Kars Eşkâl Balaban ve Süfli Boğatepe köylerinde gerçekleştirildi.

Fakir, Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursu’nu başarıyla bütünler kursiyerlere sertifikalarını verdi.

Vali/Uray Başbuğ Vekili Türker Garip, Boğatepe Köyü’nde bozuk köy okulunun onarım edilerek Karye Yaşam Merkezi yerine vatandaşların değişik terbiyevi ve sosyal etkinliklerin yapmalarının sağlanacağı binada benzeri mızıka incelemelerde bulundu.

Gazetecilere açıklamada mevcut Kimsesiz, “Boğatepe’birlikte olmaktan çok iri bahtiyarlık duyuyorum. Boğatepe köyü seçkin devir üretim da var. Yaptığı çalışmalarla, faaliyetlerle rastgele ahit hem şehrimize, hem dahi ülkemize yaşıt ergin eşsiz köylerden birisidir.

Şehrimiz Kars çokça oylumlu benzeri şehir kültürel yapısıyla, tarihiyle bayrı geçmişiyle ve tarımıyla hayvancılığıyla, turizmiyle her şeyi ile tıpkı hep adına haddinden fazla önemli bir site bizler bu şehirde olmaktan bu şehre bakım etmekten çokça balaban alım duyuyoruz” dedi.

Boğatepe’ye kooperatife sınırlı olan hanımların şehadetname çekicilik törenine karışmak üzere geldiğini ifade fail Kimsesiz, “Köyümüzü görüşme edelim ihtiyaçları varsa talepleri varsa onları birlikte dinleyelim istedik. Buradaki gerçeklik kahramanlar sükse sahipleri bayan kardeşlerimizdir.

Bu tıbbi hoş kokulu bitkilerin ekimi muhafazası, pazarlanmasına kadar hep alanlarda eğitim faaliyetlerini Ekincilik İl Müdürlüğümüz yürüttü. Ekincilik Bakanlığımızda destekleriyle gelişigüzel yürüttüğü benzeri proje hem Boğatepe dahi, hem Oğuzlu köyün dahi, hem de çevre köylerde kursiyerlerimizi yetiştiriyoruz. Yetişek veriyoruz, tıbbi hoş kokulu nebatat yönünden zaten benzeri zir çatı var endemik nebatat yönünden haddinden fazla zengin benzeri şehiriz. Bunun üretimiyle birlikte inşallah eskimemiş tıpkısı istihsal alanı nail olacağız. Hem köyün ve ailelerin bütçesine ulama sağlamış olacağız. Hem birlikte burada üretimi destekleyerek inşallah burada üstelik bir üretim üssü oluşuk tamam diyerek düşünüyoruz. Bizlerde onun üzere elimizden gelen desteği veriyoruz” şeklinde konuştu.

Garip, “Eğitimden bilahare temel hisse senedi üretime gelecek. İnşallah istihsal sürecinde birlikte bizler seçkin çeşit desteğimizi sizlere sürdüreceğiz. Bundan şüpheniz olmasın. Hep amacımız vatandaşımız üretici olsun üretsin, bizde onları destekleyelim. Hem ekonomisine katkıda bulunsun, hem bile yetiştirici bire bir yurttaş olmanın gururunu hazzını yaşasın istiyoruz.

Köylerimize elimizden geldiğince icap altyapı lüzumlu özge hizmetler yönünden elimizden geleni yapıyoruz, bundan sonra üstelik yapmaya devam edeceğiz. Sizleri da dinleyeceğiz bu manada inşallah eksiklikleri bodur müddet içerisinde tamamlaya mücahede ederiz diye düşünüyorum.

Ben bütün kursiyerlere eğitime katılan bütün hanımefendilere ayrımsız kat elan teşekkürname ediyorum. Sağ olsunlar bitmeme ettiler kursa başarılı oldular sertifika kazanmaya türe kazandılar. Sizler yeter ki üretin sizler yeter kim mücahede edin bildirme balaban destekçiniz biziz, sizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayız. Kâfi ki sizler aktif olun, bizde destek verelim.

Boğatepe zaten peynir üretiminde Kars’ta bir sükse hikayesi yazmış karye bu başarı hikayesini da inşallah tıbbi aromatik bitkilerde da onların üretiminde da göstereceğine içtenlikle inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı Avlu Boyu Öğrenme Modülünde vadi alan Tıbbi ve Hoş Kokulu Nebat Yetiştiriciliği Kursunda Tıbbi Bitkilerin Yetiştiriciliği, işlenmesi ve muhafazası öğretildi. Ağırşak Süresi 72 saat yerine gerçekleşti. E enli sisteminde toplanmış 21 kursiyer referans yaptı. 21 kursiyerin 18’i devamlılık durumundan ve ağırşak mezuniyet sınavından başarılı namına sertifika almaya türe kazandı. 18 Kursiyerden 15’nin sertifikasını alırken, 3 kursiyer ise belgesini Ilk Teşrin ayında alacak. Kursiyerlerin sertifikaları Vali Öksüz ve ilişkin çekicilik müdürlerince verildi. – KARS

Share: