Iğdır’da doğa kampı yapan beş öğrencileri “çevreye duygulu” büyüyor

Iğdır’bile doğada kamp eden ilkokul öğrencileri, kasaba duyarlılığı dahi ediniyor.

Iğdır Dinlenme Kampı ve Doğa Yürüyüşü Kulübü, ilkokul öğrencilerini doğayla tanıştırıp farkındalık oluşturmak üzere “Çöpünüzü Değil Bukanak İzinizi Bırakın” projesini hayata geçirdi.

Bu kapsamda kentteki beş öğrencilerini doğayla buluşturmaya başlayan kulüp üyeleri, değişik okullarda eğitim gören çocuklarla öğretmenleri eşliğinde dinlence günlerinde kırsala gidiyor.

Natür yürüyüşü özne öğrenciler, çevredeki çöpleri topladıktan sonra keçe kampı kurup muhtelif oyunlar oynuyor.

Projeyle, çocukların örgün eğitimlerinin yanı sıra çevreye duyar efrat olarak yetişmeleri amaçlanıyor.

“Doğanın temiz tutulmasıyla ilgilendiren farkındalık fotoğraflamak istiyoruz”

Kulüp başkanı Murat Akay, AA muhabirine, doğanın bozulmamış tutulmasıyla ait farkındalık gerçekleştirmek ve bu konuda çocukları terbiye etmek istediklerini söyledi.

Projenin mektepli ve velilerden dokunaklı bent gördüğünü ifade fail Akay, “Kırsal alanlarda evire çevire yerleri keşfedip çocuklarımızı bu alanlarda doğayla buluşturuyoruz. İlerleyen günlerde yapacağımız birçok aktivitenin içerisinde de çocuklarımıza ana kampçılık, tabiat yürüyüşü kabilinden eğitimler vereceğiz.” dedi.

Kampa katılan Melekli Beldesi Şehit Asker Aytekin Arslan İlkokulu öğretmenlerinden Özkan Oğan ise çocuklarla doğada dinlenme kampı etme fırsatı bulduklarını anlattı.

Doğaya çöpleri değil bacak izlerini tezyit etmek istediklerini belirten Oğan, “Çocuklarımız hem doğanın önemini kavradı hem üstelik şehirden biraz üstelik olsa uzaklaşmayı ve içki almayı öğrendi. Antrparantez terbiye ve öğretimin yemeden içmeden dört zar ortada, okulda değil üstelik değişik yerlerde, doğada da olabileceğini kavratmaya çalıştık.” diye niteleyerek konuştu.

Öğrencilerden Alem Beyza Bitirmiş de etkinlikte çokça eğlendiklerini dile getirerek, “Kamp kurduk, otağ kurmayı, çığlık yakmayı öğrendik, mütenevvi etkinliklerle geçenek geçirdik. Bence terbiye vakit kaybetmeden dört cidar ortada değil dışarılarda dahi olmalı, bu de bizim üzere çokça dolgunca aynı deneyim oldu.” ifadelerini kullandı.Share: