Içtimai bölük projesinin temeli 25 Ekim’de atılacak! İşte heyecanın tavan yaptığı 17 memleket

Reisicumhur Erdoğan geçtiğimiz haftalarda 81 ilde sosyal göz projesinin başlatıldığını duyurmuştu. Vatandaşlar üstelik akla yatkın fiyatlarda hem arsa hem da bölük sahibi olabilmek amacıyla projeye büyük bağlam göstermişti. Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı birlikte önceki dönme “İlk Evim İlk İş Yerim Projesi” kapsamında tahminî 5 milyon vatandaşın projeye başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

İLK ANNE 25 EKİM’DE ATILACAK

Sosyal konut projesine başvurular 31 Ilk Teşrin’e kadar bitmeme edecek. Konuya ait ise yeni detaylar ortaya çıktı. Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhuriyet tarihinin arz iri sosyal hane hamlesi kapsamında 5 bin konutun temelinin 25 Teşrinievvel’da Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atılacağını bildirdi.

17 İL BELLİ OLDU

Proje kapsamında 5 bin konutun anne atma törenlerinin gerçekleşeceği 17 devlet ise muhtemelen oldu. Ankara, Afyon, Amasya, Aydınlık, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak almak için bu illeri sıralayan Nazır Çekicilik, şu ifadeleri kullandı: “Aylardır bu projeye tedbir içerisindeyiz. 31 Ekim’e büyüklüğünde başvuru süresi var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın üstelik teşrifleriyle 5 bin konutun temelini şişman ayrımsız coşkuyla atacağız.”

Nezaret yoluyla projeyle ait eskimemiş görseller birlikte paylaşıldı:

NASIL VE NEREDEN BAŞVURULABİLİR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı ve adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” yerine belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Tarım Bankası ve Halk Bankasının çıkışlı şubeleri ve e-Izzet aracılığı ile yapılacak. Bankalar aracılığıyla yapılacak başvurular, 14 Eylül- 31 Ekim 2022 tarihleri ortada akseptans edilecek. e-Şevket başvuruları ise 28 Ekim’birlikte sona erecek. Basamak tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında referans yapılacak. Türe sahiplerinin basamak tipleri, eksiltme yapıldıktan sonraları “hane tespit kurası” ile belirlenecek ve müracaat bedeli 500 teklik olacak.

Başvurular “Martir Aileleri, Terör, Harp ve Yer Malulleri”, “Sunu bir iki yüzdelik 40 engelli vatandaşlar”, “emekliler”, “18-30 gözyaşı arasındaki gençler” ve “Başka alıcı adayları” gayrimümkün amacıyla 5 kategoride kabul edilecek. Ehliyetli talebin oluşmaması veya mücbir nedenler dolayısıyla projenin gerçekleştirilememesi halinde referans sahiplerine bilgelik verilecek. Başvurusu toplanacak konutların, skor, brüt metrekare, açık metrekare ve şerefiyeli as fiyatları, ihalesi yapıldıktan sonra belirlenecek. Konutların satışı, yüzdelik 10 evvelden, 240 kamer vadeli ve taksit başlangıçları göz teslimlerini strateji eden ay bakımından başlayacak şekilde yapılacak. Hak sahiplerinin konutlarına ilgilendiren kalan namus borcu bakiyesi ve maaş taksitleri gelişigüzel yılın sülale ve orak ayı aylarında gelmek amacıyla yılda 2 nöbet, tıpkı eski 6 maaş dönemdeki vazifeli mahiye çoğalma oranı dikkate alınarak İdarece tayin edilen oranda artırılacak.

KİMLER REFERANS YAPABİLECEK?

TOKİ aracılığıyla inşa edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde yer az 1 yıl eğleşme eden yahut proje ülke nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları konusunda mutluluk sınırları içre tapuda kayıtlı konutları yoksuz, daha geçmiş TOKİ aracılığıyla karı satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvurabilecek.Referans sahipleri nüfus cüzdanı ile projenin bulunduğu ildeki çıkışlı vezneci şubelerinde “Müracaat ve Mübayaa Taahhütnamesi” imzalayacak.Içtimai konutlar üzere ayrımsız haneden yegâne başvuru alınabilecek, ansız çok referans yapılması durumunda başvurular batıl sayılacak.Şehit aileleri, harp ve misyon malulleri ile bunların dul ve yetimleri dış başvuruda bulunacaklarda, mahiye ayak halkı gelirinin referans tarihi itibarıya azık, öğün gelişigüzel soy aldıkları yardımlar dahil doğmak üzere İstanbul için yeryüzü fazla kesin 18 bin lira, mahdut genelinde ise sunu çok 16 bin liralık olması şartı aranacak.”Gailesiz” kategorisine 14 Eylül 1992’den sonra doğanlar müracaat edebilecek.”Martir aileleri, yıldırı, savaş ve görev malulleri” kategorisine, TOKİ ve Toplumsal Asayiş Kurumu sisteminden “Doğruluk Sahipliği” onaylananlar müracaat yapabilecek. Bu gruptaki başvurular hoppadak vezneci şubelerinden alınacak, e-Ihtişam üzerinden başvuru yapılamayacak. Uyuşma aşamasında, konut başvurusu yapılan el sınırları içerisinde akıbet 3 yıldır oturuyor olduklarına dayalı adrese dayalı isim araç sisteminden alacakları doküman yahut müracaat yapılan toprak nüfusuna mukayyet olduklarına ilgili doküman istenecek.”Emekliler”, SGK’dan alınan tekaüt kimlik belgesi yahut mütekait olduğunu gösteren belge ile başvuru yapabilecek. Vefat fail emeklinin tekaüt sıfır eşi bile başvurabilecek. Fakat irtihal eden emeklinin maaş maaşını kayran kızları aut, e-Ululuk üzerinden başvurulanlar anlaşma aşamasında ibraz edecek.Özürlü vatandaşlar, Sakat ve Yaşlı Hizmetleri Umumi Müdürlüğünce verilen kimlik kartının fotokopisi veya bütün teşekküllü bir heybet hastanesinden münfail en bir iki yüzdelik 40 engelli olduğuna dair uygulanan esenlik astronomi raporuna ilişik vesika ile başvurabilecek. e-Oran üzerinden başvuranlar tanıtma kartı fotokopisi yahut belgeyi uyuşma aşamasında ibraz edecek.18 yaşından bayağı özürlü çocuğu olan temel yahut baba kendi adına “engelli” kategorisinden müracaat yapabilecek.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Başvuru sahipleri arasında “Adalet Sahibi Belirleme Kurası”, noter nezdinde, TOKİ yetkilileri denetiminde çekilecek. Martir aileleri, yıldırı, savaş ve yer malulleri ile genişlik bir iki yüzde 40 engelli vatandaşlara ayrı ayrı ev sayısının yüzdelik 5’i büyüklüğünde, emeklilere ve gençlere ise değişik, ev sayısının yüzde 20’si kadar kontenjan ayrılacak. Kontenjan fazlası başvuru olması halinde hak sahipleri ad çekme ile belirlenecek. Kura sonucu bu kategoride ocak sahibi olmaya adalet kazanamayanlar, “başka alıcılar” kategorisindeki referans sahipleri amacıyla yapılacak kuraya karışma edilecek.

“Özge alıcılar” kategorisindeki doğruluk sahipleri üstelik kura ile belirlenecek. Ad Çekme yeri ve programı elan sonra TOKİ’nin genel ağ sayfasında açıklanacak. Arık, türe sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 iş günü sonrasında referans yapılan bankanın yetkili şubeleri ve ATM’lerinden kalın kafalı alabilecek. Hak sahibi olan ve daha bilahare inikat imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyecek, Yurt Eş İşlemleri Özel Ülfet Hükümlerine tabi olacak.Share: