İçişleri Bakanı Soylu, Malatya Facia Koordinasyon Merkezi’nde konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Malatyalı hemşehrilerimiz şunu bilsinler, burada işimizi tamamlamadan, konutuyla, işiyle, tarımıyla, amme binalarıyla bağlılık yapmadan bizim buradan çıkmamız, zelzele bölgelerinden çıkmamız tür değildir.” dedi.

Nazır Soylu, Türe Bakanı Bekir Bozdağ, Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Kurum, Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Malatya Facia Koordinasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantının peşi sıra açıklamalarda bulundu.

Bakanlar, valiler, milletvekilleri, şehremaneti başkanları ve sivil topluluk örgütleriyle gelinen noktayı tekrar tıpkı değerlendirdiklerini bildiren Soylu, “Geldiğimiz noktada hangi adımları, hangi tezelden ve hangi şekilde atacağımıza bir şekilde karar verdik.” ifadesini kullandı.

Bakan Soylu, şöyle devam etti:

“Benzeri taraftan alelhusus eğreti tahaffuz merkezlerinde ne yapacağımıza, şüphesiz yapacağımıza, ardından konteyner merkezlerimizin altyapısını, peşi sıra bile Sayın Bakanımızın burada yaptığı araştırı çalışmaları ile altyapıların bittabi olacağını ve yeni konutların, sürecin elbette olabileceğine yönelik adımları bütün alay malay değerlendirmiş olduk. Göçük çalışmalarını konuştuk. Buradan kamuoyuna, alelhusus Malatyalı hemşehrilerimize ve deprem bölgesindeki bilcümle vatandaşlarımıza ifade etmek istiyorum, kestirmece şu ana kadar vakit kaybetmeden 600 binin üzerinde bağımsız milletvekili konutun hem acil yıkılacak, hem yıkılmış, hem üstelik ağırbaşlı hasarlı konutun enkazının kaldırılması süreci var. Bu süreç da başlı başına bundan eski yaşadıklarımızın katbekat üzerinde ve şanlı beş on dilimi alabilecek ayrımsız süreçtir. Bunları eş zamanlı ayrımsız şekilde gerçekleştireceğiz. Burada bir anons gene fayrap etmek istiyorum, özellikle tehlikeli hasarlı binalardan ve hasarlı tekmil binalardan kaçınılması gerekir. Kaçınılması gerekir derken gerçekli içine girilmemesi gerekir, bu birincisi amma bunların beraberinde, içerisinden karı eşyası alınmadan, yanından geçmeden, değme birinden üstelik kaçınılması gerekir.”

Orta hasarlı binalar karışma oluşmak amacıyla şayet müsaade verilmemişse banko bu binalara girilmemesi gerektiğini tekrarlayan Nazır Aristokrat, “Eğer cevaz verilirse, hele orta hasarlılar üzere söylüyorum… Diğerleriyle ilgili kararımız net ve kesindir. Pahal hasarlı binalardan ve müstacel yıkılacak binalardan banko aile eşyası alınmaması gerekir.” diye niteleyerek konuştu.

“Artçı depremler devam ettiği üzere bu binaların yanından dahi geçilmemeli”

Dümdar depremler bitmeme ettiği amacıyla bu binaların yanından dahi geçmemek gerektiğini belirten Nazır Soylu, bunu hep sarsıntı bölgesindeki vatandaşlar üzere hatırlattığını belirtti.

Vekil Aristokrat, konteyner evlerin tahsisinde depremde ailesini kaybedenler, şehit aileleri ve yakınları, engelliler, yatalak hastalar, 6 yaşından yoz çocuğu bulunanlar, hamile olanlar ile toplumsal teavün ve dayanışma vakfından destek alanların rüçhan olacağını aktardı.

İçişleri Bakanı Aristokrat, şunları kaydetti:

“Bizim temel mantığımız şudur, burada haddinden fazla balaban bir facia oldu ve burada hiç kimseyi dışarıda bırakmayacak, kimine kirasıyla, kimine konteynerle destek olabileceğimiz, hepsini kuşatabileceğimiz adımları bütün bu arada atıyoruz, değerlendiriyoruz ve şartları da ona göre oluşturuyoruz. Malatyalı hemşehrilerimiz şurası bilsinler, burada işimizi tamamlamadan, konutuyla, işiyle, tarımıyla, kamu binalarıyla vahdaniyet yapmadan bizim buradan çıkmamız, zelzele bölgelerinden çıkmamız türlü değildir. Bugüne kadar yüz yüze kaldığımız hep başat, afet, depremlerde her birini yaptık çıktık, bugünden sonraları bile inşallah Cenabı Tanrı yapmayı şans mesabe. Cenabı Allah zorumuzu kolaylaştırsın, bu cuma hürmetine direncimizi artırsın, milletimize bizi mahcup etmesin.”

Share: