İç Anadolu’da 7 ilde Gaziler Günü törenlerle kutlandı

Gaziler Haset nedeniyle Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Kırşehir, Sivas, Kayseri ve Yozgat’ta merasim gerçekleştirildi.

Nevşehir Şehitlik Parkı’ndaki törende, Vali İnci Sezer Becel, Belediye Reisi Mehmet Deveci ile Nevşehir Vatan Şehitleri ve Gazileri Derneği Başkanı Ramazan Rençper, Atatürk büstüne çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra içtinap etmek atışı yapıldı.

Törende, ebediyete tefehhüm etmiş gaziler ve şehitler amacıyla Kur’an-ı Eli Açık okundu.

Maraba, programdaki konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusunun, işgalcileri Polatlı akıllıca aşınmış ettiğini belirterek, 19 Eylül’ün kahramanlıkla taçlanan aynı bölüm olduğunu tabir etti.

Niğde

Cumhuriyet Meydanı’nda planlı törende, Vali Mustafa Çalıştırıcı, Belediye Başkanı Emrah Özdemir ile Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Niğde Şubesi Başkanı Hasan İpek, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı, ocumak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İpek, törende yaptığı konuşmada, tam gazilerin gününü kutlayarak, “Evvel olduğu kadar bugün de bir inançla, bu aziz vatanın birliği, bölünmezliği ve millî değerlerine saldıranlara karşı herhangi bir antlaşma kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Şehit ve gazi atılmak büyüklüğünde güzel tıpkı fehva olanaksız. Martir nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.” dedi.

Kırıkkale

Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının peşi sıra tevakki etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İstihkam Binbaşı Caner Acar, günün mazmun ve önemini tamlayan meşveret yaptı.

Buradaki törene, Ilbay Bülent Tekbıyıkoğlu, CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Şehremini Mehmet Okkalı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Yüksek Durmuş, protokol üyeleri, martir yakınları ve gaziler katıldı.

Kırıkkale Şehitliği’nde bitmeme fail programda, gocunmak atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Selek tilavetinin peşi sıra dua edildi.

Şeref defterini imzalayan Vali Tekbıyıkoğlu, ülkenin bağımsızlığı ve geleceği uğruna faik görev anlayışıyla kahramancasına mücadele ederek, bu yolda hayatlarını feda fail ermiş şehitler, kahraman gaziler ve ailelerinin çalım kaynakları olduğunu belirtti.

Tören, Tekbıyıkoğlu, Okkalı ve beraberindekilerin, şehit mezarlarına karanfil bırakmasıyla sona erdi.

Kırşehir

Kırşehir’dahi, Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının arkası sıra ocumak duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törende mütekellim Türkiye Harp Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimler Derneği Kırşehir Büro Başkanı Bahattin Kaya, şerif değerler uğrunda mücadele ederek canını ortaya koyma fedakarlığını anlatım eden gaza anlayışının zaman süresince milletin cemaat olmakla övünç ettiği bildirme koskocaman hasletlerden olduğunu dile getirdi.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara üstelik kahramanlıklarıyla gururlandıran martir ve gazilerin ebediyete kadar unutulmayacağını söyledi.

Törene, SELIM Parti Kırşehir Saylav Mustafa Kendirli, Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, kat müdürleri, şehit ve gazi dernekleri başkanları ile gaziler katıldı.

Sivas

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, 5. Yaya Yetişek Liva Komutan Vekili Piyade Albay Önder Özcan, Şehremini Hilmi Bilim Adamı, Savaşçı Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı, Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Savran, Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Şimşek, vilayet izzetinefis defterini imzalayarak günün önemine dayalı istişare yaptı.

Törene, DÜRÜST Tümen Sivas Saylav Semiha Rençper, daire müdürleri ile tören düzeni üyeleri katıldı.

Etkinlik, gaziler onuruna verilen yemekle son buldu.

Kayseri

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen törende Ilbay Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Garnizon Komutanı Tugay Haldun Taşan, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Osman Balcı, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Balcı, törende yaptığı konuşmada, gazilere seslenerek, “Sizler arz büyük gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün hararetli birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimizle gelişigüzel Cumhuriyet Altını’imizin teminatı ve anne taşlarısınız.” diye konuştu.

Törende ortaöğretim öğrencisi Kutay Çetin, şiir okudu.

Buradaki törenin ardından program, Kartal Şehitliği’nde devam etti.

Yozgat

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra İl Bitirmiş Komutanlığında görevli Bitirmiş Üsteğmen İzzet

Görenli, günün mana ve önemini tamlayan müşavere yaptı.

Daha bilahare Ilbay Işıklı Polat ve mülk protokolü, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği’ni ülfet etti.

Program, martir yakınları ve gazilere sunulan yemekle sona erdi.Share: