Hong Kong bile getiri artırdı

Hong Kong Mülk Otoritesi’nden (HKMA) yapılan açıklamada, alamet repo oranının 75 temel puan artışla yüzdelik 2,75’e çıkarıldığı bildirildi.

Fed, Temmuz toplantısında, bodur dönemli siyasa faizini 75 baz puan artışla yüzdelik 2,25-2,50 aralığına yükseltmişti.

Artma, MEMLUK Hat Bankası’nın bu sene aldığı dördüncü nema artırımı kararı oldu. Fed, Mart ayı toplantısında 25 temel benek artışla 2018’den bu yana ilk defa Faiz artırımına gitme kararı alırken Mayıs toplantısında 50 temel puan ile 2000 yılından bu yana yer aceleci nema artışını gerçekleştirmişti. Vezneci, Haziran toplantısında üstelik 75 baz puanla 1994’ten bu yana sunu ateş parçası getiri artırımına gitmişti.

HKMA, kamu artırımlarda Fed’in kararını izleyerek emare nema oranını benzeri oranda yükseltmişti. Hong Kong’un dünyalık birimi Hong Kong dolarının 1983’te MEMLUK doları çıpasına bağlanmasından bu yana kesim, mal politikasında Fed’in adımlarını değiştirmeden strateji ediyor.

İvmelenen pahalılık, Fed’in üzerindeki baskıyı artırmıştı

KUL’de Kovid-19 salgınının arkası sıra aceleci ekonomik toparlanmayla mevrut efdal pahalılık baskısıyla 2021’in sonuç çeyreğinde Fed’in para politikasının tonu değişmeye başlamıştı.

Rusya-Ukrayna Savaşı ve Çin’de Omicron varyantının tetiklediği Kovid-19 salgınının kontrol altına alınmasına müteveccih politikaların tedbir zincirindeki sıkıntıları artırmasının etkisiyle yükseliş eğilimini sürdüren enflasyon, Fed’in üzerindeki baskıyı elan bile artırmıştı. ABD’de şişkinlik, haziranda yıllık yüzdelik 9,1 ile Kasım 1981’den bu yana sunma erdemli seviyeye ulaşmıştı.

Fed politika faizini 75 baz benek artırdı

 

Fed’in faiz kararı piyasaları elbet etkileyecek?

 

Çin faizleri çakılı tuttu

 

Çin faizi değiştirmedi

 

Share: