Hollanda’da icar sınırlandırma planı özen çekiyor

Hollanda’daki konutların yüzde 42’sinde kiracılar yaşıyor. Bu bile ülkede 3 milyondan fazla evde müstecir bulunduğu anlamına geliyor.

Son yıllarda ülkedeki göz piyasasında yer sıkıntısı yaşanıyor. Hollanda’üstelik 300 bin civarında göz açığı olduğu belirtiliyor.

Hollanda’da serencam dönemde kiralar dakikasında artarken, hele bağan ve itidalli gelirliler ev bulmakta ağırbaşlı sıkıntılar yaşıyor.

Hollanda modeli

Hollanda’üstelik kiralık konutlar “hususi” ve “sosyal konutlar” olarak iki asıl gruba ayrılıyor.

Büyüklük genelindeki kiralık konutların yüzde 75’lik kısmı toplumsal göz kapsamına giriyor. Toplumsal konutların icar bedelleri tıpkısı değerlendirme ile tespit ediliyor.

Konuta uygulanabilecek karşılık “puanlama sistemi” aracılığıyla belirleniyor.

Konutlar; boyutu, yaşı, görüş sayısı, mutfağı, banyosu, bahçesi, erke verimliliği üzere çok sayıda farklı kriterle tıpkısı nokta alıyor. Bu unsurlar sonucu ortaya sâdır puanın toplamı belli başlı sınırın altında kalıyorsa ev “içtimai bölük” kapsamına giriyor.

söz konusu fakül sisteminde fiyatı 763 avronun altında sâdır konutlar “toplumsal” akseptans ediliyor. Bu benek, içtimai konuta uygulanabilecek maksimal kirayı birlikte belirliyor. Bu konutların kiralarındaki artışı da hükümet tespit ediyor.

Toplumsal bölük başvurusu amacıyla aile derneklerine araç yaptırmak gerekiyor. Ülkenin ayrımlı bölgelerinde türlü dernekler cıvıltı gösteriyor.

Bu imkandan yararlanmak üzere belediyelerden konut izni alınması gerekiyor. İzin için belediyeler, kişinin bölgede yaşamasının yasal ve makbul nedenlerini aktarmak istiyor. O bölgede belediyeden izin kabul etmek amacıyla ailenin benzeri yerde yaşaması, hisse senedi yerinin bulunması yahut yetişek alındığını kanıtlaması gerekiyor.

Ailedeki can sayısı ve dirimsel seviyesi üzere unsurlar bile sülale derneklerinden müstefit olmak için ölçülüyor.

Bağan gelirliler veya lüzumlu koşulları karşılayanlara ilave olarak icar desteği da veriliyor.

hür teşebbüs

Hane piyasasında özel sektör, daha fiyatlı ve amme tarafından sübvanse edilmeyen tıpkısı dalgalı namına duruyor.

Sistemde faziletli benek alan evler özel sektörün sayılıyor. Aile istimara sisteminde 737 avrodan faziletkâr bedele ulaşan konutlar bu tazammun giriyor.

Bu evlerin kiralarını ev sahipleri serbest meydan koşullarında belirliyor. Bu evlere tavan fiyat uygulanmıyor.

Yıpranmamış herkes

Hollanda, faziletkâr kiralarla sülale sahiplerine kira sınırlaması getiren puanlama sisteminin kapsamını uzun uzadıya mücadele etmeye çalışıyor.

Basamak ve Planlama Bakanı Hugo dahi Jonge, ülkedeki ev sıkıntısına yönelik hazırlanan ve kiraları akıllıcasına seviyelere indirmeyi hedefleyen yeni planı geçen hafta açıklamıştı.

Plana göre, ülkedeki konut kiraları yeniden düzenlenecek.

Bağan ve orta dirimsel grubundakiler elan iyi korunacak ve bunların doğru seviyelerde icar ödemesi sağlanacak.

Orta dirimsel grubundakilerin kiraladıkları konutların daha makul fiyatlı olması üzere halihazırda başıboş piyasada belirlenen kiralara üstelik müdahale edilecek.

Ülkede konutlara meri puanlama sisteminin kapsamı genişletilecek. Henüz ilk 763 avroya kadar olan konutlara makbul sistemin sınırı 1.250 avroya büyüklüğünde yükseltilecek. Böylece elan çok sayıda konutun kirası tümce vasıtasıyla tayin edilecek. Bu konutların kiralarını familya sahipleri belirleyemeyecek.

Ölçülü ve düşük gelirlilere müteveccih kullanılmamış basamak inşasına bile cevvaliyet verilecek. 2030 yılına kadar nesir edilecek konutların yüzde 40’ının bağan ve orta gelire yönelik olması sağlanacak.

bahis konusu dönemde 350 bin konutun akıllıca fiyatlı olması veya bunlarda sahibinin yaşaması amaçlanacak.

İlk kat sülale sahibi olacakların konumu bile güçlendirilecek. Yıpranmamış satma sistemleri ile evvel ev sahipliği daha cazibeli hale getirilecek.

Gelirlerinin balaban kısmını kiraya harcayan düşük gelirlilerin mağdur olmaması sağlanacak. Düşük gelirlilerin kira artışları da sınırlandırılacak ve gelirlerine makul eş tahsis edilecek.

Ucuz toplumsal konutlarda canlı elan efdal gelirlilere ise gelire sınırlanmış icar artışı yapılacak.

Icar arkalama sistemi basitleştirilecek. Bu müzaheret, sabit tıpkısı seviyeye çıkarılacak. Icar yardımından feyizlenmek üzere zaruri eğin icar limiti kaldırılacak.

Kira desteği ahzetmek amacıyla muktezi yaş haddi birlikte 23’ten 21’e indirilecek.

2021 yılında Hollanda’bile ayrımcılık şikayetleri arttı

 

Hollanda’dahi eş sahiplerine icar sınırlaması

 

Hollanda’dahi besin yardımına başvuruların sayısı artıyor

 

Share: