HDP’li Demirtaş’tan Mansur Yavaş’ın adaylığına ılımlı yaklaşım

Mevkuf bulunan çarkıt HDP Kayırıcı Umumi Başkanı Selahattin Demirtaş, cezaevinden siyasetteki sonuç gelişmelerle ait özen calip meşruhat yaptı.

“UYUM OLURSA HER İSİM NAMZET OLABİLİR”

T24’ten Cansu Çamlıbel’in sorularını yanıtlayan Demirtaş, 6’lı Masa’nın adayı olarak ismi geçen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Vahim’a kapıyı araladı. Uzlaşma sağlanması durumunda kimin aday olacağının ikinci plana düşeceğini tabir fail Demirtaş, “İlkeler, bütün, kurumsal abra ve bakı kadar asıl konularda uyum sağlandıktan bilahare ismin hangi olacağı ikinci plana düşer. Cesaret veren aynı harmoni olursa gelişigüzel isim namzet kabil ve kesinlikle birlikte kazanır” ifadelerini kullandı.

“BİR YEGÂNE KÜRTLER Mİ DÜŞÜNCE KULLANACAK?”

“İmamoğlu, Kılıçdaroğlu denklemiyle yüz yüze kalınması yerinde Kürtlerin tercihi hangi yönde evet sizce?” sorusuna dahi karşılık veren Demirtaş, “Neden böyle tıpkı denklemle yüz yüze kalınsın? İki ismin bir anda namzet olması, olasılıklar süresince görünmüyor. Antrparantez tıpkı biricik Kürtler mi seçimde oy kullanacak?” dedi.

YAVAŞ’IN ADAYLIĞINA KARŞI ÇIKMIŞLARDI

Öte yandan geçtiğimiz haftalarda HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Güç’ın adaylığına cebin olduklarını belirtmişti. Beştaş’ın, “Bugüne kadar cebin çıktığımız bir tane isim oldu o birlikte Mansur Okkalı. Onun adaylığına asla HDP seçmeni hamam bakmaz. Bizim üzere denklemde namevcut.” ifadelerini kullanması kısa sürede iri ruzname yaratmıştı.

HDP’li Ahmet Türk bile tıpkı açıklamasında, “Mansur Aheste’ın aday olması halinde Kürtlerin ona görüş vereceklerini sanmıyorum” demişti. HDP Herif Umumi Başbuğ Yardımcısı Melamet Ana ise Okkalı’la ilişik şunları söylemişti: “Bizim görüşümüz nettir ona dayalı. Ahmet Türk gerçekte bu konuda haddinden fazla girintisiz çıkıntısız konuşmuştu, bizim fırka görüşünü de rapor ediyor o. Bu sonuç tutumuyla, ne büyüklüğünde haklı olduğumuz bile ihtimal görüldü. Amma başka iki oyuncu, Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu ve onların dışındaki başka politika dışı veya partiler üstü şahsiyetlerle ilgilendiren enerjik sözümüz peki.”

Share: