Hazreti Mevlana’nın 749. Vuslat Sene Dönümü Uluslararası Ihtifal Törenleri

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, birleştirme toptan kötülüğe alın, diplomatlık masalarında, sahada ve başka hep platformlarda uğraş verdiklerini söyledi.

Şentop, Mevlana Hars Merkezi’nde planlı, Hazreti Mevlana’nın 749. Vuslat Yıl Dönümü Arsıulusal Ihtifal Törenleri’nde, Hazreti Mevlana’nın gönül erlerinden biri olduğunu söyledi.

Mevlana’nın yaşadığı dönemde Anadolu’nun Haçlı ve Moğol saldırılarıyla sarsıldığını aktaran Şentop, Hazreti Güzelce’in hiçbir kutsalın ve insanca değerin dikkate alınmadığı bu nazik katabolizma dönemlerinde benzeri basübadelmevt ve direniş eri olduğunu vurguladı.

Şentop, Hazreti Mevlana’nın insanlığı baştan hakka, iyiliğe, güzelliğe, merhamete, umuda ve aşka çağırdığına belen ederek,

“İslam’ın diriltici kaynağı Kur’an’dan hareketle, Mesnevi formuyla yapılan bu çağrıya, o günlerden başlayarak tek kesilmeden zaman bile dünyanın her yerinden cevaplar verilmeye devam ediyor. Temas sene yürütme edilen şebiarus merasimi için ülkemizin ve dünyanın rastgele marifetiyle yola sâdır yüzbinlerce üst ve can kuşu, bu çağrıdaki mahiyet ve aşk davetine icabet için Konya’mıza geliyor. Bu hangi bahtiyarlık, bu ne evire çevire aynı buluşmadır.” diyerek konuştu.

“Onun çarpıcı sözlerinden selatin da etkileniyor, dilenciler de”

Hazreti Mevlana’nın sözlerinin ışıklı zihinleri üstelik sokaktaki insanları de etkilediğini rapor fail Şentop, şöyle konuştu:

“Onun azrail sözlerinden sultanlar da etkileniyor, dilenciler üstelik. O karıncayı birlikte gözetiyor, Süleyman’ı birlikte. Çocuğa da tıpkısı öz anlatıyor, kadına de erkeğe bile. Serçeye de ayrımsız molekül diyor, simurg kuşuna bile. O Doğu’ya da sesleniyor, Batı’ya de. Yoksula bile saha var onun mana sofrasında, zengine da. Onun sözleri, insanı beyin ve ruhun değişik açılarından sarıp sarmalar. Düşünen, akleden, muhip insanlar onun büyük ve Müslüman bahçesinde gezmeyi sürdürüyor.”

“Global gündeş Moğollar bugün bile değişik yıkımlara imza atmakla çalışır”

Şentop, iyiyle kötünün Türe ile batılın savaşının zaman da sürdüğüne dikkati çekerek, şöyle bitmeme etti:

“Zarar dün olduğu gibi bugün dahi kıtalar arası dolaşıyor ve düzenli. Toptan modern Moğollar zaman dahi değişik yıkımlara imza atmakla çalışır. İşgal, kıtlık, kavga, iç savaş ve bambaşka trajediler zaman üstelik dünyamızın hangi yazık kim ‘alışılmış’ görüntüleri beyninde amma biz alışmadık, alışamadık bu görüntülere. Ayrı Ayrı şekillere bürünerek, organize global uymazlık bizim üzerimize bile gelse apayrı mazlum tıpkısı topluluğun konusunda de gelse, lazım diplomatlık masalarında, gerek sahada, gerekse ayrıksı bütün platformlarda reddediyoruz, cebin koyuyoruz ve elimizden geldiği kadar mücadele ediyoruz.”

“Azgınlığı, haksızlığı ve kötülüğü reddediyoruz”

Ahmet Yesevi, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli, Hacı Alay Ege ve Mevlana’nın anlamını Kur’an’dan ve onun içerdiği yüksek bilinç ve ruhtan alan değerler manzumesi bıraktığını anlatan Şentop, “Bu, bizim kötülüğe, zulme alışmamıza müsaade vermiyor, cevaz etmiyor. Alışmadık ve alışmayacağız. İnsanın insana kulluğunu reddediyoruz. Azgınlığı, haksızlığı ve kötülüğü reddediyoruz. Sadece koskocaman Yaratıcı’nın önünde eğilen bu eren ulus, can kuşu köklerinin geri olduğu kadar bugün da farkında.” ifadelerini kullandı.

“Mevlana İslamsızlaştırılamaz”

Şentop, seçkin sözünü, eninde böylecene büyük Kur’an hakikatine bağlayan Hazreti Mevlana’yı zaman istihlak toplumunun tıpkısı nesnesi ika çabalarını, ondan benzeri yaşam koçu yararlanmak isteyenleri gördüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Onu aynı zatî hareket gurusu veya psikologların müracaat kaynağı beğenmek isteyenleri, O’nu İslam’dan soyutlayıp çağcıl bir filozof derecesine irca etmek isteyenleri görüyoruz. Oysa Mevlana’nın ana içeriği ve mana zemini olan İslam gözardı edildiğinde, o hayran olunan perspektiflerin dahi fişi çekilmiş evet, hepsi eneze hale sağlık. Mevlana, İslamsızlaştırılamaz. Onun şu sözleri ilave bir tane bire bir ek kelimeye de lazım duyurmayacak büyüklüğünde kemiksiz ve açıktır. Şöyle der eren Güzel, ‘Ben sağ olduğum müddetçe Kur’an’ın kölesiyim. Ben Muhammed muhtarın yolunun tozuyum. Benim sözümden bundan başkasını kim naklederse, ego ondan de bizarım, o sözlerden de bizarım.”

Hazreti Mevlana’nın 749 yıl önce bugün dünyadan ayrılırken, ölümü bire bir hicran değil, tıpkısı buluşma, bayram ve dernek gecesi, “şebiarus” adına değerlendirdiğini vurgulayan Şentop, balaban hak dostunun yaktığı arzu kandilinin kalpleri ve şehirleri aydınlatmayı sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

“Onun insanlara başvuru ettiği sefer, manayı, varlığın cins sahibini, tam dostu aramaya dayalı bir yoldur”

Konya Valisi Vahdettin Özkan, Mevlana’nın hep insanlığı kucakladığını ve cemi yabanlık eliyle derin aynı teveccühle karşılandığını söyledi.

Mevlana’yı anmanın ve anlamanın önemine meni eden Özkan, “Onun insanlara kaynak ettiği el, manayı, varlığın cins sahibini, sahih dostu aramaya dayalı tıpkısı yoldur. Hazreti Domuzuna’in yaklaşımında egoistlik ve ihtirasın vesayetinden kurtulup özellikle adam doğmak üzere mevcudata bilgelik ve muhabbetle bakmak esastır. Eserleriyle toplama içre birliği görmeyi, bağlanak süresince üstelik çokluğu görmeyi ve sanattan sanatkarı göstermeyi sağlamaktadır. Hazreti Mevlana’nın asırlar evvel umum insanlık için çizdiği yön, gündeş toplumların bireye kazandırmayı hedeflediği değerleri dahi içermektedir.” ifadelerini kullandı.

Konya Büyükşehir Şehremini Amaç İbrahim Altay, törenlerin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, şunları kaydetti:

“Hazreti Mevlana’nın, öz ahiret yolculuğu gecesini ‘şebiarus’ yani ‘dernek gecesi’ namına tarif etmesi, mesajlarının sunu çarpıcı olanları arasındadır. Ölüm, çoğu kayırıcı üzere, sevdiklerinden, dostlarından hasrolunmak, acun nimetlerinden yoksun işlemez olmak manasına gelse da Hazreti Mevlana üzere arifler gözetiminde hakeza duygulara saha yoktur. İslam’ın nuruyla feyizlenmiş gönüllerden harcama edilen bire bir irat, dünyevi kaygıları, yersiz endişeleri ortadan kaldırmaya yeter.”

Kur’an-ı Bonkör tilavetiyle başlayan programda, artist Ahmet Özhan islam gizemciliği müziği konseri verdi, duyma ritüel-i şerifi yapıldı.

Törene, Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, SELIM Fırka Umumi Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Dirayetli, DÜRÜST Parti Kol Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Reisi Murat İbrahim Altay, Gelecek Partisi Umumi Başkanı Ahmet Davutoğlu, milletvekilleri ve çok sayıda çağrılı katıldı.

Share: