Hayme Asıl 741. öğün anıldı

Hayme Asıl 741. yol anıldı

KÜTAHYA Kütahya’nın Domaniç ilçesine merbut Çarşamba köyünde planlı Hayme Asıl’yı Yâd ve Kafile Şenlikleri korkulu katılımla gerçekleştirildi.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Temel (Fehamet Anne), 741. öğün planlı programla anıldı. Çarşamba köyünde başlayan programa Kütahya Valisi Mehabetli Çelik ve İl Protokolü, Bilecik Valisi Dr. Eksiksizlik Kızılkaya, Hars ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile MHP Evcil Yönetimlerden Mesul Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, DÜRÜST Fırka Kütahya milletvekilleri İshak Gazel, Ceyda Kilolu Erenler, MHP Kütahya Saylav Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Mebus Yüksek Fazıl Kasap, Kütahya Şehremini Prof. Dr. Bilici Işık ve binlerce yurttaş katıldı. Resmi merasim öncesi TRT sanatçıları Türk Tasavvuf Müziği ve ilahi dinletisi sundular. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile resmen başlayan merasim, Kur’an-ı Semih tilaveti ve Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duasıyla açıldı.

Kütahya Valisi Büyük Çelik, yaptığı konuşmada, “Hayme Temel, Konya- Karaman’üstelik Zübeyde Karı, Kütahya’üstelik Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’da Şerife Bacı, Erzurum’bile Aba Hanım, Malatya’de Songül Ilçebay, Gölbaşı’nda Bağ Sezen, Çorum’birlikte Aybüke hoca, Diyarbakır’üstelik çocuk nöbeti tutan kabadayı analardır. Hayme Esas’mızın türbesine gittiğinizde, kapıda, tıpkısı kortej karşılar sizi. O sanki Atatürk şöyle der, ‘Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça elan iri amal yapmak amacıyla kendinde bilek bulacaktır’ der. Bugün burada ayrımsız arada oluşumuzun sebebi bile işte bu ruh ve düşüncedir. Şayet ecdadımızı tanır, bilir, anlar ve buna göre ayrımsız vakfe ve emir gösterebilirsek geleceğimizi birlikte güvenle inşa ederiz. Bu yıl burada Hayme Temel’yı 741. defa anarken Domaniç’in da düşman işgalinden kurtuluşunun da 100. yılını kutluyoruz” dedi.

Ekin ve Turizm Vekil Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Hayme Ana’nın bir zamanda devletin bekası yerine sunulan emeğin bildirme makro örneklerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Hayme Anamız sirayet noktasına kayı boyunu ayağa kaldırarak Domaniç’e kadar selametle getirmesiydi. Devletin bekası yerine o ali mücadeleye vermeseydi, bağımsızlıktan söz etmek mümkün olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir kim Osmanlı devletimiz varlığı ile üç kıtaya yedi cihana hükmetmiş, yerey Türk’e vatan kılınmıştır. Onun cefakar hakim ve aristokrat gönlü kadınlarımıza sabah yeli ergin, asırlar sonradan da cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan bire bir ufuktur o, iman ile idealini var fail, inanç ile tarihi şen eden tıpkısı kadım şahsiyettir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arkası sıra, görüntü kayran Domaniç folklor gösterisi ve peşi sıra atlı okçuluk ekiplerinin gösterileri ile bitmeme fail şölen, Söğüt’e temsili göç yürüyüşü ile son buldu.Share: