HAVADA 9 SAAT KALABİLEN GÜVERCİNLER, BİRİNCİLİK GETİRDİ

VAN’ın İpekyolu ilçesinde Abdullah (45) ve Boy Bos (40) Yıldızbaş kardeşler, 20 yıldır evlerinin bahçesinde yerli güvercin besliyor. Kuş sevgisini hobiye dönüştüren 2 kardeş, güvercinler üzere değme yıl 20 bin TL harcıyor. Havada 8-9 saat kalabilen güvercinler, 2 kardeşe yarışmada birincilik de getirdi. Abdullah Yıldızbaş, Kuşlarımızın çiftini 5- 10 bin liradan satıyoruz. Tafsilatlı müddet havada kaldıkları için değeri yüksek oluyor dedi.

İpekyolu’na kapalı Selimbey Mahallesi’nde oturan Yıldızbaş kardeşler, kuş sevgilerini hobiye dönüştürerek, evlerinin bahçesine kümes kurdu. Kardeşler, burada 30 evcil güvercine özenle bakıp, ihtiyaçlarını karşılamaya başladı. Gelinlik dükkanı işleten fakat hobi olarak kuş beslediğini tamlayan Şayan Yıldızbaş, yerel güvercinlerinin ayrıntılı süre havada kalabildiğini, taklalar atarak görsel görk oluşturduğunu söyledi. Yıldızbaş, ‘Van kuşu’ kendisine birlikte bilinen domestik güvercinlerin çiftinin 5- 10 bin liradan satıldığını belirtti. ‘Van kuşu’nun faziletli pervaz yaptığını ve havada müddet kaldığını anlatan Yıldızbaş, Gelişigüzel sene Van’bile yarışmalar yapılır. Bu yıl de bu yarışma yapıldı. Genişlik fazla havada artan kuşlar, bizim oldu. Geçtiğimiz 25 Temmuz’dahi yapılan yarışmada 2 kuşum, 8-9 saat kabilinden havada kalarak bir numara geldi. 70 gönül, bu kuşları izledi diye konuştu.

3 çocuk babası Abdullah Yıldızbaş bile uğraşı namına kuş beslediklerini ve domestik güvercinlere özenle baktıkları dile getirerek, Kuşlar amacıyla buğday, rüşvet, aspir, besi yemi ve mısır alıyorum. 1 yılda 20 bin TL masrafımız gidiyor. Tafsilatlı süre havada kalabilen kuşlardan 2’si, bu yılki yarışmada birinci oldu. Bu birlikte bizi bahtiyar etti. Saat 09.00’üstelik kuşları uçuruyorum, 19.00 üzere dönüyorlar. Bu süre içinde havada kalıyorlar. Kâh kuşlarımız, 13 saat de havada kalabiliyor. Kuşlarımızın çiftini 5 ile 10 bin TL ortada satıyoruz. Teferruatlı müddet havada kaldıkları için değeri faziletkâr oluyor dedi.

Share: