Hatay Büyükşehir Şehremini Lütfü Savaş, Yayladağı’nda Esnafı Görüşme Etti

Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Lütfü Cenk, Yayladağı’nda mahalle muhtarları, esnaf ve vatandaşlarla bire bir araya geldi.

Hatay Büyükşehir Şehremini Lütfü Çarpışma, Yayladağı’nda mahalle muhtarları, esnaf ve vatandaşlarla benzeri araya geldi. Ziyaretlerinde Cenk’a CHP Hatay milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, İsmet Tokdemir ve Suzan Delice ile CHP Yayladağı İlçe Başkanı Hayrettin Hançer eşlik etti.

İlk adına Yayladağı Belediye Reisi Mehmet Sarp ile beraber muhtarlarla mülaki Çekişme, rağbet ve talepleri dinledi. Lütfü Çekişme, “Fırka ayırmadan Hatay’ın seçme ilçesine bakım ediyoruz. Daha evvel hiçbir köyde beton asfalt yoktu. Köyler arasındaki yollar birlikte beton asfalt ile bizim sayemizde tanıştı. Herhangi Bir bölgede bakım yapmaya devam edeceğiz” dedi.

“İKTİDAR 21 YILDA NE YAPMIŞ BİZ 8 YILDA HANGI YAPMIŞIZ ONA BAKIN”

Mütezayit maliyetlerden ve Suriye’deki savaştan kaynaklı üstelik yaşanan sıkıntılara değinen Cidal, “Kavga öncesi günde 250 TIR’la 14 ülkeye dış satım yapıyorduk. Deminden 25 günde benzeri sefine gönderebiliyoruz. Tığ gücümüz yettiğince bakım yaptık ve yapmaya üstelik bitmeme edeceğiz. İktidar 21 yılda hangi yapmış, biz 8 yılda hangi yapmışız ona bakın. Eksikleri bütün biz yapıyoruz. İktidardan da servet almıyor, Avrupa Birliği’nden fon alarak bakım yapıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“İKTİDAR TEMSİLCİLERİ MECLİSTE SİZLERE AKARSU VERMEYELİM DİYE UĞRAŞIYORLAR”

Su fiyatlarının erk temsilcilerinin tutumundan ortalık eski eşit tarifesinde verildiğini ve HATSU’nun zarara uğratıldığını söyleyen Lütfü Çarpışma, sözlerinde şu ifadelere yer verdi:

“Su amacıyla aldığımız istihlak bedelleri HATSU’nun hareketlilik faturasına da yetmiyor. İktidar temsilcileri mecliste sizlere su vermeyelim diye niteleyerek uğraşıyorlar. Mülk ödeyemeyelim ve suyu aktaramayabilelim diye sizinle yüz yüze gelmemizi istiyorlar. Şu anda size verdiğimiz suyun fiyatı 2017 yılının ev ayındaki fiyatıdır. O yıldan itibaren elektriğe da az çok zam yapıldı. Sizlerden topladığımız paralarla fakat elektrik faturasını ödeyebiliyoruz. Lütfen sizler üstelik elinizi vicdanınıza kucak.”

“BİZİM VERGİLERİMİZ İLE APAYRI ŞEHİRLERDE YATIRIM YAPIYORLAR”

Hatay’ın hak ettiği yatırımları almadığını belirten CHP Hatay Mebus Suzan Şahin, “Hatay, Büyükşehir olalı 8 sene oldu. Hatay’ın iki arıtması vardı, demin ise 14 modül arıtması var. Hatay Türkiye’nin 7. sırada algı veren ili. Ama 78. sırada yatırım alıyoruz. Bizim vergilerimiz ile başka şehirlere yatırım yapıyorlar. Sınır İstanbul’u yapacaklarına GAP’ı bitirsinler. İşsizlik ortadan kalksın” dedi.

Hükümetin Antalya’da gerçekleştirilen EXPO’ya sunulan desteği Hatay’a vermediğini anlatım eden CHP Hatay Mebus Mehmet Güzelmansur, sınır kapılarının kapanmasının arkası sıra Hatay’daki katışık milli hasılanın de düştüğünü açıkladı. Yayladağılı muhtarlar, yapılan hizmetler nedeniyle Başbuğ Lütfü Uğraş’a teşekkürname etti. Komutan Savaş ilçedeki temaslarına Yayladağı Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Şoförler ve Otomobilciler Odası, Ziraat Odası ve Muhtarlar Derneği ile devam etti.

“14 BİN 500 ÇİFTÇİMİZE FİDE VE ÇOCUK DESTEĞİNDE BULUNDUK”

Göz ziyaretlerinde gerçekleştirdikleri koskocaman projelerden biri olan kırsal kalkınma projesi üzerine da hikmet veren Başkan Cidal, “Çiftçilerimize orgenamineral basılmış dağıtıyoruz. Şu anda Türkiye’deki genişlik kaput ve birinci sınıf matbu. Çiftçimize dara binmesin diyerek istedikleri yerlere şişman şekilde getiriyoruz. 14 bin 500 çiftçimize fide ve döl desteğinde bulunduk. Çiftçimizle alım garantili sözleşmeli ekincilik yapıyoruz. Buğday ve zeytinyağını Almanya’ya göndermeye başladık. Bunu anbean arttıracağız. Hatay’de bir nice ürünü da biz ektirmeye başladık. adım adım ihracatı bile arttıracağız” diyerek konuştu.

Komutan Cidal, Yayladağı Şehremini Mehmet Yalman’ı dahi makamında konuşma ederek ilçeye yapılan hizmetler karşı konuştu. Ziyaretlerinin devamında Yayladağılı esnaf ile tıpkı araya mevrut Lütfü Kavga, esnaf eliyle balaban ilişki ve kardeş kardeş karşılandı. Sonuç adına Ayışığı Mahallesi’ni müzakere eden Çekişme’a, mahalle sakinleri 4 buçuk kilometre yoldaki beton asfalt çalışmalarından dolayı teşekkür etti.Share: