Hasarlı binadan çıkmayan kedi bodrum katta biriken suların içinden kurtarıldı

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay’üstelik hasar gören binadan 6 Şubat’tan bu yana çıkmayan “Gottik” ünlü pisik gönüllülerin tafsilatlı uğraşları sonucu kurtarıldı.

Depremin arkası sıra bölgedeki hayvanlara yönelik iş örümcek Adana merkezli Melaike Yaşam Köyü (MEYAKO) Derneği üyeleri, Hatay’ın hat Antakya ilçesi Dikici Mahallesi Belde Yolu Caddesi’ndeki nazik hasar gören ayrımsız binada, Romeo ve Gottik isimli iki kedinin mahdut kaldığı ihbarını aldı.

Depremin 32. gününde kedileri yetişmek için harekete geçen dernek üyeleri Gösteriş Ağdaş ve Emrah Kıvrık, hayvanları kendilerine soldurmak amacıyla bina içine mama bırakıp kapanlar kurdu.

Ağdaş ve Kıvrık’ın biraz çağ izleme ettiği kediler kapana yakalanmayınca, bulundukları binadan kurtarılması üzere emek başlatıldı.

Bina ortamında topluluk üyelerinden kaçan kedilerden “Gottik” depremin peşi sıra yaklaşık 70-80 santim yükseklikte suyla dolan bodruma girdi.

Suyun içine giren Ağdaş ve Kıvrık, mufassal uğraşlar sonucu “Gottik”i kurtarıp sahibine tasdik etti. Binada küsurat farklı kedinin de kurtarılması amacıyla baştan künde kuruldu.

MEYAKO Derneği veteriner teknikeri Ululuk Ağdaş, AA muhabirine, iki kediyi çevirmek için ince süredir uğraş verdiklerini söyledi.

Kedileri bugün gene kontrol etmeye gittiklerinde seslerini duyduklarını belirten Ağdaş, kedilerden birinin farklı bodrum kata indiğini gördüklerini dile getirdi.

Ağdaş, bodrumun bile depremden sonra suyla dolduğunu anlatarak, “Bodrumda tıpkısı metreye mümasil akarsu vardı. Bizden güzel korkunca pisik suyun içine girdi. Tığ üstelik daha çok bu büyüklüğünde yaklaşmışken paçaları sıvadık. Tığ birlikte peşi sıra suya girdik. O kaçtı, tığ kovaladık. Çok pahal bire bir pisik. Bizi ısırdı amma suyun içinden kurtarmayı başardık.” ifadesini kullandı.

“Kediyi görünce bütün aile ağladı”

Kedilerin depremden bu yana binada olduğunu öğrendiklerini vurgulayan Ağdaş, şunları kaydetti:

“Binadan eş eski ama Gottik ve Romeo’ya ulaşamamışlar. Tığ biraz kere gittik baktık. Az Daha değme gün uğruyorduk. Yetirmek bugün kader oldu. Kedinin sahibi doktor. Kedisini görünce çok bahtiyar oldu, gözyaşlarını tutamadı. Onlar amacıyla nazik bir kavuşma oldu. Romeo’yu da bugün ferda kapanla yakalamayı düşünüyoruz. Sahipleri Gottik’i alıp Mersin Ağacı Taşucu’na götürdü. Orada veteriner doktor kontrollerini sağlayacaklar. Duruma göre onlarla gine iletişime geçeceğiz.”

Ağdaş, ailenin çok sevindiğini dile getirerek, “Onlar de elbette o kediyi görünce bütün ocak ağladılar. Çokça değişik anlar yaşandı. Sülale ağırbaşlı hasarlıydı, tığ birlikte tezelden girip çıkıyorduk geçmiş günlerde. Zaman sesi duyunca kurtarmaya değişmeyen verdik.” diye niteleyerek konuştu.

Share: