Hars ve Turizm Bakanlığı iri zaferin destansı öyküsünü sahneye taşıyor

Ekin ve Turizm Bakanlığı Adamakıllı Sanatlar Umumi Müdürlüğü, Nazik Tecavüz destanının anlatıldığı, “Yengi Yolu 100. Yıl Epilog” projesini, Afyonkarahisar, Kütahya, Çeltek ve İzmir’bile sahneleyecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, Iyice Sanatlar Umumi Müdürlüğünce, Başkumandanlık Meydan Muharebesi ve 30 Ağustos Utku’inin yıl dönümünde, 100 nefis ekip ile hazırlanan “Galibiyet Yolu 100. Yıl Epilog” projesi, 4 ilde seyirciyle buluşacak.

Zübeyde Hanım’ın, oğlu Mustafa Eksiksizlik Paşa’ya zaferle dönmesini kâm ettiği akıbet sözünün sahneye taşınacağı gösteride, düşmana önce kurşunu sıkarak kurtuluşun fitilini ateşleyen Hasan Tahsin’den başlayarak kamer yalınlık bayrağı göğe çeken kahramanların 9 Eylül’üstelik düşmanı denize döktüğü balaban zaferin öyküsü anlatılacak.

İzmir Şevket Türk Dünyası Raks ve Saz Topluluğunca gerçekleşecek gösterinin arkası sıra sanatçılar Fatih Erkoç ve Ahmet Yağmur, İzmir Azamet Senfoni Orkestrası eşliğinde, “30 Ağustos Hususi Konseri”nde bire bir sahneyi paylaşacak.

Iri Atak ve Başkomutanlık Meydan Muharebesinin 100’üncü sene dönümü amacıyla Türk Sıra Kurumunca kapsamlı benzeri arşiv çalışmasıyla hazırlanan, cephede ve cephe gerisinde sürdürülen mücadeleye ışık tutan “Milletin Azmi” belgeseli da gösterilerde izleyicilerle buluşturulacak.

Bir kısmı ilk defa geçer foto ve video görüntüleri eşliğinde Balaban Atak öncesi yapılan hazırlıkları, Türk komuta heyetinin ciddi hamlelerini ve halkın mücadeleye katkılarını gözler önüne seren belgeselde, Türk taarruzu süresince cephede yaşanan gelişmeler üç buutlu haritalar üzerinden anlatılacak.

Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün öncülüğünde ulaşılan iri zaferin anlatılacağı “Yengi Yolu 100. Sene Epilog” gösterisi geçmiş adına Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde sahnelenecek.

Eserin gösteri programı şöyle:

Afyonkarahisar-Şuhut kaza stadyumu 25 Ağustos 2022 saat 21.30

Kütahya-Uray önü 27 Ağustos 2022 saat 21.30

Yardımcı-Atapark 28 Ağustos 2022 saat 21.30

İzmir- Gündoğdu Meydanı 30 Ağustos 2022 saat 20.15

Share: