Hamsi yağından mülevven sabun üretiyorlar

Samsun’un sahil ilçesi Alaçam’dahi ruhlu Baharat ve Gürhan Garp çifti, evlerinin terasında hamsi yağından renkli sabunlar üretiyor.

Arıcılıkla uğraşan ve uğraşı olarak başladıkları sabun yapımını ilerleten çift, tamamen geleneksel ve saf tekniklerle 13 asıl sabun yapıyor. Çiftin yaptığı sabunlar ortada genişlik haddinden fazla nikbet edilen ise hamsi yağından ürettikleri sabunlar oluyor.

Bahar ve Gürhan Batı çifti, hamsi avcılığının aheste yapıldığı Karadeniz Bölgesi’nde hamsi hasım bulmakta meşakkat çekmiyor. Çiftin, hamsi hasım ve hamsi unu fabrikalarının bulunduğu Alaçam ve Yakakent ilçelerinden temin ettiği yağ ile ürettikleri sabun, oldukça irade görüyor.

Hamsi besili sabunla armağan kazandılar

Bahar Mağrip, AA muhabirine, ana işlerinin arıcılık olduğunu, hobi yerine başladıkları sabun yapımında gittikçe kendilerini geliştirdiklerini söyledi.

Hamsi yağlı sabunla Atakum Belediyesinin düzenlediği Samsun’a özel hediyelik yük yarışmasında mansiyon ödülü aldığını tamlayan Garp, “Hamsi semirtilmiş sabunu önce duyanlar ilk hamsi kokusu olduğu üzere ‘Öyle sabun peki mu?’ diyor. ‘Hamsi semirtilmiş ama kokmuyor, hamsi kokmasını isterdim.’ diyenler bile oluyor.” ifadelerini kullandı.

Sabunların bayındır kuruyabilmesi üzere evlerinin terasında üretim yaptıklarını nâkil Garp, “Sabunlarımızın yapımında yüzdelik 70 sahih zeytinyağı kullanıyoruz. Gayrı kalanı de üreteceğimiz sabunun aromasına ilişkin adına değişiyor. Hamsi besili sabunun yanı sıra direngen sağmal, lavantalı, boş kafalı lifli, pirinç kepekli, bıttım ve soluk kantaronlu sabunlar dahi üretiyoruz.” dedi.

Gürhan Gün Batısı ise lavanta balı üretebilmek üzere lavanta bahçesi oluşturduklarını, sabun yapmaya üstelik lavanta üretiminden sonradan başladıklarını anlattı.

Yetiştirdikleri lavantanın yağının, balından elan değerli olduğunu öğrendiklerini söyleyen Günindi, “Rüfeka, ‘Bunu kendin değerlendir, olmamış bap olarak satma.’ dediler. Lavanta sabunu, lavanta yağı, lavanta kolonyası üzere değişik örnekler verdiler. Bizim üstelik daha kolayımıza sabun geldi. Biraz denemeden sonradan sabun yapmayı başardık. Lavanta sabunu ile başladık, şu dakika 13 zümre sabun yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yöresel ürünlerin sabunlarını atmak istediler

Gezdikleri yerlerde hep yörede üretilen ürünlerin satıldığını gördüklerini belirten Gün Batısı, ” Giresun’a gittiğimde çay dondurması olduğunu söylediler. Çayın dondurması mı peki, dedim. Bizim bölgemiz, ülkede hamsi unu ve hamsi düşman üretilen yer alçak kesim. Bilahare hamsi düşman realizasyon ettim ve bunun sabununu yapma denemelerine başladım.” dedi.

“İnsanlar önce civar yargılı bakıyorlar”

Hamsi semiz sabunların hamsi kokmadığını belirten Günindi, şunları kaydetti:

“Hamsi yağının tıpkısı kokusu var. Bunu bastırdık tıpkısı şekilde, ortaya çokça pir tıpkısı nişane bundan sonra. Balık antagonist biliyorsunuz kayırıcı cildine, insan saçına yararlı. Haricen birlikte kullanılıyor, dahilen de kullanılıyor. Ansız dönüşleri da çok iyice. Şu anda bildirme çokça satılan ürünlerimizden tıpkı tanesi. İnsanlar geçmiş yöre yargılı bakıyorlar. Hamsinin antagonist çokça berduş kokar diyorlar ancak denediklerinde ansız dönüşleri haddinden fazla bol oluyor.”

Gürhan Garp, müşterilerin kendilerine toplumsal medya hesapları üzerinden ulaştığını, Türkiye’nin temas yerinden müşterileri olduğunu sözlerine ekledi.Share: