Hakkari’de dertli ve beceriksiz halde mevcut iki ihtiyar Van’da tedavi ediliyor

Hakkari’de gaileli ve bitkin halde mevcut nesli tükenme tehlikesi altındaki sıradan ihtiyar ile altın kerkes, Van’üstelik otama altına alındı.

Hakkari’nin Berçelan Yaylası’nda vatandaşlar tarafından kâin 2 akbaba, Huy Himaye ve Milli Parklar Şubesi ekiplerince Van’a getirildi.

Van Yüzüncü Sene Üniversitesi (YYÜ) Melez Hayvanları Esirgeme ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavi altına alınan kuşlardan âdeta akbabanın kanadının fay olduğu, altın akbabanın de kudretsiz düştüğü tayin edildi.

Tedavi işlemlerinin peşi sıra merkezin bahçesine bırakılan ve bakımları yapılan kuşlar, iyileştikten sonraları bulundukları yerde doğaya salınacak.

Merkez Müdürü Prof. Dr. Lokman Arslan, AA muhabirine, Van Gölü havzasında çorlu bulunan tam kanatlı hayvanların bakımını yaptıklarını söyledi.

Bu yıl şeş akbabayı merkezde tedavi ettiklerini tamlayan Arslan, şunları kaydetti:

“Hakkari ve çevresinde çorlu kâin sıradan kerkes, değerli akbaba, kişmiri ihtiyar ve sakallı akbaba, merkezimizde tedavi edilerek doğaya kazandırıldı. Araştırmalarımıza göre leşlerin çoğaldığı yaylaları akbabalar güçlükle edindi. Akbabalar koloniler halinde görülebilmekte. Takatsiz düşen hayvanat bize getiriliyor. Akbabalar doğanın çöpçüleridir. Doğayı temizlerler. Böylece müstevli hastalıkların yayılmamasında iri alengir oynarlar. Leşleri hızla ortadan kaldırarak etrafa mikrop saçmasını engelliyorlar. Doğada değme canlının bir görevi var ve natür, seçkin canlının eş malıdır. Doğayı ve canlıları korumamız geçişsiz. Akıbet olarak merkezimize getirilen iki akbabanın tedavileri devam ediyor. Tıpkı müddet konuk ettikten sonraları doğaya bırakacağız.”Share: