Hak Bakanı Bozdağ DÜRÜST Tümen Yenifakılı İlçe Enformasyon Meclisi Toplantısı’nda konuştu Açıklaması

Türe Bakanı Bekir Bozdağ, 6’lı masanın kendilerinin yöneteceği bir cumhurbaşkanı adayı aradığını belirterek, “Türkiye’nin geleceği kayyumlara bırakılamaz, haddinden fazla kesin söylüyorum. Bunlar Türkiye’yi yönetecek aynı cumhur reisi adayı aramıyorlar. Bunlar, bu 7’li masadaki liderlerin yönetimine rağbet gösterecek, onların emirber olmayı kabul edecek birini cumhur reisi adayı yerine yorumlamak istiyorlar.” dedi.

Yozgat’ta, YANLIŞSIZ Öğür Yenifakılı İlçe Istişare Meclis Toplantısı’na gelmek üzere ilçeye mevrut Bozdağ, toplantının yapılacağı İlçe Başkanlığı binası tezyifkâr olduğu için konuşmasını yapı önünde gerçekleştirdi.

Yozgat’a ve Yenifakılı’evet yapılan yatırımları anlatan Bozdağ, 6’lı masanın mufassal süredir meşveret ettiğini, toplantılar yaptığını fakat aday belirleme konusunda karar alamadıklarını belirtti.

Bozdağ, 6’lı masadakilerin reisicumhur adayını konuşmaya dahi atılganlık edemediklerini belirterek, “Deminden siz ülkenin cumhurbaşkanlığına namzet göstereceksiniz ki ülkeyi yönetesiniz. Çünkü cumhur reisi bundan sonra icra organıdır. Ülkeyi cumhurbaşkanı yönetiyor. Yürütme, yetki ve görevini cumhurbaşkanı kullanıyor ve bunlar dört senedir toplanıyor. Bir Vakitler bu makule etraflı istişarelere ‘istikşafi görüşmeler’ denirdi, yani tıpkısı şeyler temin etmek amacıyla oturuyorlar. Ayrımsız şeyler çıkarmak üzere uğraşıyorlar. Yahu altı defa bir araya geldiniz, şimdi yedinci yol aynı araya geleceksiniz, bire bir husus açınsama edemedi mi bunlar? Belli kim edememişler.” dedi.

Siyasi muvazene ve hararetli iktidarın önemine dikkati çeken Bozdağ, “Bunlar daha Türkiye’nin cumhurbaşkanı adaylığına bazı namzet göstereceklerine karar yüklemek üzere bu büyüklüğünde toplanıp, bu büyüklüğünde istikşafi mülakat yapıp, bu büyüklüğünde boş boş devir öldürüp karar veremiyorlarsa büyüklük yarın çokça vahim sorunlarla karşı karşıya kaldığı dönemde pekâlâ bire bir araya gelecekler, elbet karar verecekler? Ülkenin, bunların uzlaşmasını, anlaşmasını beklemeye vakti mi var? Şimdi ülkeyi ötekisi yönetiyor, sav namevcut. Ama evet böyle aynı imkan bunlara doğarsa bunlar lacerem değişmeyen verecekler?” diye niteleyerek konuştu.

-“Türkiye’nin geleceği kayyumlara bırakılamaz”

Bozdağ, 6’lı masanın kendilerinin yönetecekleri tıpkı cumhurbaşkanı adayı aradığını belirterek, “Türkiye’nin geleceği kayyumlara bırakılamaz, çokça net söylüyorum. Bunlar Türkiye’yi yönetecek bir reisicumhur adayı aramıyorlar. Bunlar, bu 7’li masadaki liderlerin yönetimine istek gösterecek, onların emir eri olmayı akseptans edecek birini reisicumhur adayı namına yorumlamak istiyorlar. Siz Türkiye’ye önder mi seçeceksiniz yoksa 7’li masadaki liderlerin güdeceği birini mi Türkiye’ye lider seçeceksiniz? Türkiye’nin lideri, hiç kimsenin vesayetini de benzeri kayyumun yönetimini birlikte kabul etmez, akseptans edemez.” diye niteleyerek konuştu.

“7’li idare Türkiye’nin istikrarını, aktif iktidarını ve gür yönetimini namevcut ölçü. Hiç kimseye kazandırmayan aynı serencam ortaya çıkarır.” diyen Nazır Bozdağ, “Türkiye’nin geleceğiyle oynamaya kimsenin hakkı yoktur, olamaz üstelik. Şimdiden diyorlar ki, ‘reisicumhur seçilince ne yetkileri kullanacak, hangilerini kullanmayacak, ayrımsız protokolle kayda geçirin. Kimde kaç vekillik olacak, bunların ayrımsız taksimatını yapalım.’ Şimdi memleketi parsel parsel pekâlâ parselleyeceklerini ‘aynı belgeye bağlayalım’ diyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Bozdağ, Anayasa’evet göre cumhurbaşkanının izin ve görevlerinin muhtemelen olduğuna, devredilemez yetki ve görevleri bulunduğuna değinerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bunlar devredilmez izin ve görevlerin da kendilerine devrini istiyorlar. Yani Anayasa’ya ve yasaya aykırı tıpkı yönetimi lacerem yapacaklarını seçimden önce protokole bağlayıp, gelince ‘tığ Anayasa’ya marjinal Türkiye’yi yöneteceğiz’ diye niteleyerek milletin huzuruna çıkacaklar. Öyle şey tamam mu? Buna tek kimse izin vermez. Allah’ın izniyle ben inanıyorum, Türk milleti bütün bu oyunları bozacak, 2023’te Biden’ın evet da AB’nin değil, zat gönlünden istediğini seçecek. ve tek kimse unutmasın, ne derse desin, Türk milletine yaslanmayan, Türk milletine güvenmeyen, Türk milletine yufka sandıktan çıkamaz ve bu ülkeye iktidar gayrimümkün. Allah’ın izniyle biz milletimize güveniyoruz.”

Konuşmasının arkası sıra Yenifakılı Halk Kütüphanesi ve öğretmenevini hizmete açan Bakan Bozdağ, ziyarette bulunduğu Yenifakılı Kaymakamı Mehmet Leziz Altay’dan da çalışmaları üzerine bilgi aldı.

Share: