Hack Karadeniz’in aranan hackerlarının Nazır ve Komutan olduğu ortaya bundan sonra

TEKNOFEST Hack Karadeniz’de yarışan takımların tıpkı saf şifreyi çözerek iki gündür ulaşmaya çalıştığı hackerların, Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank ile Cumhurbaşkanlığı Dijital Transformasyon Ofisi Başkanı Yüksek Taha Antrenör olduğu ortaya çıktı.

Uran ve Teknoloji Bakanlığından yapılan kayıtlı açıklamaya göre, TEKNOFEST Karadeniz kapsamında planlı ve bu sene 5’incisi yapılan Hack Karadeniz Yarışması’nda katılımcılar, yazılımların güvenlik açıklarını bularak elde edilen ipuçlarıyla umulur hackerlerin yerini tespit etmek üzere yarıştı.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde yapılan Hack Karadeniz Yarışması’na 29 ülkeden 380 takım katıldı. Çeşitli noktalardaki açıkları tayin edip ödülleri toplayarak finale artan takımlar yarışma boyunca aheste faaliyet harcadı.

Amaçları “yağız hackerları” anlamak olan Hack Karadeniz’in parafin hacker takımları, Zonguldak Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Savaşım Bölüm Müdürlüğü ekipleriyle alay malay hareket etti.

Siyah kıyafetler giyerek, elektronik beyin başına geçtiler

Siyah hackerların telefonlarını strateji ederek Zonguldak’ta aynı kafede olduğunu belirleyen yarışmacılar, polislerle gelişigüzel ofans bota binerek kafeye geldi. Yarışmacılar, arkaları dönük yağız kapüşonlu kıyafetleri olan iki kişiyi bulduklarında, bu kişilerin Bakan Varank ile Komutan Mualla Taha Koç olduğu sürpriziyle karşılaştılar.

Vekil Varank’ı karşılarında gören çoluk çocuk şaşkınlıklarını gizleyemedi.

“Benzeri siber güvenlik yarışmasını, fiziksel yarışmayla birleştirdi”

Vekil Barank, Sayısal Dönüşüm Ofisi Başkanı Ulvi Taha Koç’un bu yıl dünyada üstelik sıfır ayrımsız konsepti gerçekleştirdiğini belirterek şunları kaydetti:

“Aynı siber düzenlilik yarışmasını, fiziksel yarışmayla birleştirdi. Buraya mevrut erekçi yarışmacılarımız ödüller toplamaya fiilen, koşarak, efor gider ederek üstelik yarışmış oldular. Zaman finali gerçekleştirdik. Biz de haddizatında parafin şapkalı hacker olmamıza karşın zaman siyah şapkalarımızı takıp, senaryoda önceden galiba ettiğimiz benzeri yeri hackliyormuşuz gibi yaparak yarışmaya karışma olduk. Arkadaşlarımız birlikte bizlerin yerini önceki ipuçlarını izlem ederek, Türkiye’de geliştirilmiş yazılımlardaki zafiyetleri bularak elan sonraları güvenlik siber düzenlilik dairemizle iş birliği yapıp telefonlarımızdan yerimizi tespit ederek buraya geldiler bizi buldular. Yarışmaya katılan herkesi tebrik ediyorum.”

Bu yarışmaları, Türkiye’da siber güvenlik alanında farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlediklerine dikkati çekici Varank, “Alelhusus gençlerimizi yönlendirmek, o alanlarda âdem kaynağımızı yükseltmek, zinde kardeşlerimiz bu alanlara yönelsinler diye niteleyerek bu yarışmaları düzenliyoruz. Hack Karadeniz’i Zonguldak’ta yapmamızın ayrımsız sebebi henüz var. Günindi Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ‘Siber Vatan’ isimli bire bir yapılanma düzenliyor. Alelhusus bu bölgede Bartın, Karabük ve Zonguldak’taki üniversitelerde okuyan dinç kardeşlerimizi hayatiyet-elektronik, yazılım üzere alanlarda öğrenci olmasalar üstelik tığ ‘Siber Vatan’ programıyla siber güvenlik alanında yetiştiriyoruz. Onlara çevrilmiş eğitim bilimi programları, ayrımlı staj programları düzenliyoruz. O arkadaşlarımız üstelik kendilerini bu alanlarda yetiştiriyorlar hem sektörde kalifiye eleman namına çalışıyorlar hem üstelik kişi şirketlerini kurarak siber asayiş alanında elektrik gösteriyorlar.” ifadelerini kullandı.

Varank, BAKKA’nın düzenlediği “siber vatan” programında oluşan ortamı bu yarışmada kullandıklarını anlatarak, “Bu yarışmanın bütün ayaklarını ‘siber vatan’ programında yetişek alan dinç kardeşlerimiz tasarladılar, hayata geçirdiler. Yarışmacı arkadaşlarımız birlikte Türkiye’nin ciharıyek vasıtasıyla gelip bu yarışmalara katıldı. Tığ kendilerini kutlama ediyoruz. Hepsi gönlümüzde birinci.” değerlendirmelerinde bulundu.

TEKNOFEST Türkiye’nin uzay, havacılık, teknoloji ve bilimi sevdiren tıpkı festival olduğunu tamlayan Varank, TEKNOFEST kuşağının, Türkiye’nin bakir sükse hikayelerini yazacağını, ülkenin geleceğini mensur edeceklerini vurguladı.

Varank, onların önünü fethetmek amacıyla çalıştıklarını belirterek, Türkiye’nin cins hikayesinin bu gençlerin elinden çıkacağına inandıklarını bildirdi.

Nazır Varank, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ve Cumhurbaşkanlığı Sayısal Tahavvül Ofisi Başkanı Mualla Taha Koç ile Hack Karadeniz bitiş etabına artan 4 ülkeden 10 mızıka ve 38 yarışmacı beyninde evvel 3’e giren “KırmızıMontluMadonna”, “Hadim Kana” ve “ChestnutHoney” takımlarına ödüllerini verdi.Share: