Guterres, Irak’ta Reisicumhur Reşid ve Başvekil Sudani ile görüştü

Mürekkep Uluslar Genel Sekreteri Antonio Guterres, Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ve Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani ile tıpkı araya geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, 6 yıl bilahare ilk defa geldiği Irak’ta temaslarını sürdürüyor. Guterres, hükûmet merkezi Bağdat’taki temasları kapsamında bugün Irak Cumhur Reisi Abdullatif Reşid ile aynı araya geldi. Irak Cumhurbaşkanlığı aracılığıyla yapılan açıklamada, Guterres ve Reşid’in görüşmede ülkede sağlık ve güvenliğin sağlanmasının yollarını ele aldığı belirtildi. Irak’ta hala binlerce ailenin göçmen statüsünde olduğunu ve trajik hâller yaşandığını tamlayan Irak Cumhurbaşkanı, göçmenlerin evlerine vurdumduymaz dönmeleri amacıyla BM ile iş birliği içre işlemek istediklerini söyledi.

Irak’a yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren BM Umumi Sekreteri Guterres üstelik ülkede istikrarın sağlanması ve Reisicumhur Reşid’in göçmenlerin acılarını düşürmek için gösterdiği çabayı memnuniyetle karşıladığını söyledi. BM’nin Irak’ın birlikte olduğunu, dirlik ve güvenliğini bulmak amacıyla harcanan bilcümle çabaları desteklediklerini vurgulayan Guterres, göçmenlerin sıkıntılarına serencam çevirmek üzere BM’nin destek vermeye bitmeme edeceğini kaydetti.

Yolsuzlukla uğraş çabalarına övgü

BM Umumi Sekreteri Antonio Guterres, Bağdat’taki temasları kapsamında antrparantez Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani ile ayrımsız araya geldi. Irak Başbakanlığı aracılığıyla yapılan açıklamada, Irak ile BM ilişkilerinin beraberinde göçmenlerin durumunun ele alındığı görüşmede ayrıca iklim değişikliğiyle mücadele yollarının değerlendirildiği aktarıldı. Görüşmede Irak’ın siyasi krizi atlattığını ve abuhava değişikliği ile kazançlı sorunlara odakladığını tamlayan Sudani, terör örgütü DEAŞ ile mücadeleye ilişik “Irak’ın terör örgütü DEAŞ’a alın elde ettiği zafer, Irak halkının barışa olan inancı ve kenetlenmesi yardımıyla gerçekleşti” dedi.

Irak ziyaretini “Özel” namına nitelendiren Guterres ise abuhava değişikliği ve muhacir sorunu üstüne uluslararası toplumun Irak’a destek verdiğini vurguladı. Irak hükümetinin yolsuzlukla mücadele çabalarından övgüyle hezel eden Guterres, Irak hükümetinin göçmenleri evlerine dümbelek irca kararını olumlu aynı değişmeyen olarak nitelendirdi.

Guterres’in Irak ziyareti kapsamında önümüzdeki saatlerde ülkenin kuzeyindeki Irak Kürt Lehçe Yönetimi’ni (IKBY) müzakere etmesi bekleniyor. – BAĞDAT

Share: