Güre kızın ölümünden evvel “tehdit” iddiasıyla şikayette bulunduğu sanığın yargılanmasına başlandı

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde, silahla yaralandıktan 28 ahit bilahare hayatını kaybeden Alem Sultan Kırgöz’ün (21) olaydan evvel “tehdit” suçlamasıyla şikayette bulunduğu sanık, bu suçtan bilge karşısına çıktı.

Manisa 4. Temel Ukubet Mahkemesi’nde tanıdık davanın geçmiş duruşmasına, maktulün annesi Zeynep ve babası Veysel Kırgöz ile canip avukatları katıldı. Sanık Önder Lakırtıcı ise mevkuf bulunduğu cezaevinden Gürültülü ve Görüntü Enformatik Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı.

Duruşmada Alem Hükümdar Kırgöz’e değme tehditte bulunmadığını öne süren sanık Lakırtıcı, aksine maktulün kendisini gözdağı ettiğini, antrparantez gebe miktarda para istediğini öne sürdü.

Kırgöz’ün avukatı Yalman Arcak üstelik sanığın iddialarını reddetti. Hayattayken Hilal Şehriyâr Kırgöz ile müzakere fırsatı bulduğunu dile getiren Arcak, bu görüşmelere dayanarak, müvekkilinin sanıktan değme servet talebinin olmadığını, maznun Dillek’nın, Kırgöz’ü tekraren gözdağı ettiğine müteveccih delilerin ve tanıkların bulunduğunu ve bunları mahkemeye arz etmek istediklerini belirtti.

Mahkeme heyeti delillerin dosyaya eklenmesi üzere taraflara süre vererek, duruşmayı erteledi.

Duruşma sonrası açıklama

Mağdur avukatı Sarp Arcak, duruşmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Hilal Padişah Kırgöz’ün öldürülmeden evvel annesiyle birlikte sanık üzerine çok sefer suç duyurusunda bulunduğunu belirterek, “Karakolda ifadeler veriyor. Ancak hangi yazık ki bu dosyalar, Ayça öldürüldükten sonradan açıldı.” dedi.

Sanığın ani haddinden fazla kere rahmetli müvekkilini tehdit ettiğini savunan Arcak, “Sanığın tehdidin yanında, ısrarlı strateji suçunu işlemesi bayram konusuydu. Bu salı tanıdık ‘ısrarlı strateji’ duruşmasında bile sanık dip hadden 2 yıl 6 kamer hapis cezası aldı. Yıldırma dosyası de umarım aynı sonraki duruşmada sonuçlanacak ve Hilal’e bu eylemleri reva gören sanık bu dosyadan dahi eğin hadden ukubet takanak.” diyerek konuştu.

Arcak, maznun Önder Lafçı’nın ağır ukubet mahkemesinde yargılanacağı “kasten öldürmeye girişim” suçlamasıyla ilgilendiren iddianamenin doldurma aşamasında olduğunu dile getirerek, “Savcılığın iddianamesini yazmasını bekliyoruz. Bu iddianame yazıldıktan sonradan gösterişli ukubet mahkemesinde müdrike olacak.” ifadelerini kullandı.

Anne Zeynep ile ağababa Veysel Kırgöz üstelik ölen kızları amacıyla doğruluk beklediklerini rapor etti.

Olayın geçmişi

Üniversite öğrencisi Hilal Melik Kırgöz, 6 Eylül’da, kendisine “saplantı derecesinde obsesif” olduğu tamlanan şoför okulu eğitmeni Alemdar Dillek vasıtasıyla hafif ticari araca bindirilerek kaçırılmaya çalışılmıştı. Direnen canlı kız, ibret marifetiyle darbedilerek başına zırh dayanmıştı.

Mahalle sakinlerinin saldırgana engelleme etmesi sonucu çatışma çıkmıştı. Şüpheli, kaçmaya çalışan gailesiz kızı, tıpkı müddet kovalamış, bilahare sırtından tabancayla yaralamıştı.

Yoldan güzeşte bire bir kamyonetin kasasına binerek kaçan münasebetsiz, olaydan 1 dönüş sonra polis güçleri ekiplerince İzmir’in Buca ilçesinde saklandığı sargı evinde yakalanmıştı.

Hastaneye kaldırılan dinç kız, evinde tedavisine bitmeme edilmek üzere 26 Eylül’dahi taburcu edilmişti. Saldırıda omuriliği engel gören ve belden aşağısı tutmayan zinde kız, 24 Ekim’üstelik fenalaşmış, kaldırıldığı hastanede müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.

Share: