Gümüşhane’ye mevrut Batmanlı güre kızlar, bateri zurnayla karşılandı

Gümüşhane’ye gelen Batmanlı zinde kızlar, bateri zurnayla karşılandı

Yer Yağı kentinden Gümüş kente geldiler

GÜMÜŞHANE – Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın “Anadoluyuz Tığ” projesi çerçevesinde 3 günlüğüne Gümüşhane’ye gelen Batmanlı zihayat kızlar bateri zurnayla karşılandı.

Bakanlık aracılığıyla gençlerin tarihi ve kültürel mirasları tanımaları ve gönüllülük bilincini özendirici faaliyetlere katılmaları üzere gerçekleştirilen “Anadoluyuz biz” projesi çerçevesinde Batman’dan mevrut 17-23 yaş arası 40 gailesiz kız Gümüşhane’yi konuşma etti.

Program çerçevesinde Cahillik Merkezinde halk oyunları ekiplerinin bateri-zurna eşliğinde oynadığı oyunlarla karşılanan öğrenciler mutluluklarını dile getirdi.

11 saatlik yolculuğun arkası sıra ulaştıkları Gümüşhane’de kız öğrenci yurdunda konaklayacak gençler kentin sakat yerleşme yeri Süleymaniye Mahallesinde yolculuk ve belde temizliği yaptıktan sonraları Şiran ilçesindeki Tomara Şelalesine geçecek. Peşi Sıra Kelkit ilçesinde martir Yaya Çeri Selman Güler’in ailesi ve kabrini mülakat edecek olan astronomi Yağız Mağarası, Torul Kalesi Sırça Tempo Terasını ülfet edecek, Zigana Gümüşkayak Kayak Merkezinde natür yürüyüşü yaptıktan sonraları Limni Gölünü gezecek.

Etkinlik üzere Batman’dan mevrut Candan Dikme, “Proje kapsamında yer yağı kentinden Sim şehrimize geldik. 11 saatlik zorlu yolculuktan sonradan buraya geldik amma herşeye değdi. Herşey çok iyicene, Gümüşhane haddinden fazla sunturlu, etkinlikler ve planlama haddinden fazla pir. Emeği geçen herkese teşekkürler” ifadelerini kullandı.

Bir özge mektepli Senem Müsaade çokça evire çevire karşılandıklarını ve kentin yeşilliğine hayran kaldığını belirtikten Fatma Hasanoğlu bile “Gümüşhane’yi gelmeden geçmiş araştırmıştım. Çokça iyicene karşılandık. Çok sunturlu ve dörtköşe geçiyor. Bakanlığımız eliyle ücretsiz sağlanan bu yolculuk için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Gümüşhane Toyluk Merkezi Müdürü Selman Eroğlu ise proje kapsamında elan evvel esasen Batman’dan gelen koca öğrencileri ağırladıklarını şimdi üstelik kız öğrencileri konuk edeceklerini belirterek, “AnadoluyuzBiz projesi kapsamında Batman’dan 40 öğrenci ve 3 görevlimizi karşıladık. Kendilerini ilimizde ağırlamaktan haddinden fazla mutluyuz. 3 aktarılma süresince tarihi turistik yerleri gezdireceğiz, toplumsal projeler yapacağız. Genişlik pir şekilde ağırlayıp uğurlayacağız” dedi.Share: