GSB yurt başvuruları açıklandı

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB güçlükle başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara faz yer yerleştirmede tarihimizin sunma faziletkâr kapan oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor ülke müdürlerinin dahi çevrim içi katıldığı toplantıda GSB mahdut başvuru sonuçlarına ilgili bilgiler verdi.

2022-2023 terbiye tedris dönemi az başvurularına ilişin birinci faz mesai sonuçlarını katılmak amacıyla toplantının düzenlendiğini rapor eden Kasapoğlu, “800 mahdut, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla değme alanda faziletkâr teveccühe mahzar benzeri enfrastrüktür ve dirim alanı. Cemi gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ gelmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Cemi çalışmaların vukuf odaklı şekilde ve tamamıyla benzeri dizge yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini üstelik analiz, planlama ve aplikasyon yerine 3 temel başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Rabıta sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Anne amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini yer etkili, mübarek şekilde faal koordinasyonla tevil etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza afaki ve dijital ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Darülfünun küşat tarihleri ülke toprak farklı oluyor. Biz bile bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Hummalı tabiiyet meşbu benzeri faaliyet var. Bu domuzuna çalışmaları domuzuna neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu aracılığıyla dijital kendisine çözümleme edildi. Başvurusu muteber sevgili öğrencilerimiz, gelir, sükse ve sosyal ebat kriterleri ana alınarak gene tamamen dijital ortamda, nesnel şekilde bir puanlamayla tayin edildi ve tertip yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yeryüzü yakın girmek kaydıyla kaşkariko yapıldı. Eğer o yurtta yer bulunmayan ise sunu andıran farklı yurda kapan geçmek kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 safha daha var”

Nazır Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin tevessül tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri üzere konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin bile göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında namına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz vadi yerleştirmede tarihimizin arz efdal tertip oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı sıkı hizmetlerinin dünyada eşi tıpkısı yok. Tığ yüzde 80’lik oranı hem de önce fazda karşılayarak aynı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan aşkın kapasiteye sahip sıkı altyapımız var. Bu da çekicilik ve şenlik vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylecene temas öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, safha sonuçları açıklayacağız, ihtiyat yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Akim sakıntı tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkmak için 41 devlet merkezimizde yekpare başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde da bu yerleşimi ikinci faz sürecinde taahhüt etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tamamı yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını yeniden kullanılmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Parçalanmamış Türkiye’miz da altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle birlikte gelişigüzel olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma adına hep alay malay çalışmaya bitmeme edeceğiz. Tamam gençlerimize sonuçlarımızın leziz olmasını diliyorum. Tek ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci arz mail şekilde takip etmeyi başvuru ediyorum.”

Share: