GSB sıkı başvuruları açıklandı

Toyluk ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB az başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci faz kayran yerleştirmede tarihimizin yer efdal kaşkariko oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor el müdürlerinin üstelik devir içi katıldığı toplantıda GSB ensiz referans sonuçlarına ilgilendiren bilgiler verdi.

2022-2023 terbiye tedris dönemi mahdut başvurularına ilişin birinci safha emek sonuçlarını sarılmak üzere toplantının düzenlendiğini anlatım fail Kasapoğlu, “800 yurt, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, sosyal imkanlarıyla rastgele alanda efdal teveccühe mahzar tıpkı altyapı ve dirim alanı. Cemi gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ geçmek istiyorum.” diyerek konuştu.

Kül çalışmaların fen odaklı şekilde ve tamamen bire bir hep yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini da analiz, planlama ve uygulama adına 3 anne başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Yerleştirme sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün birinci faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Temel amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşim sürecini yer aktif, verimli şekilde hayat dolu koordinasyonla tevcih etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza afaki ve sayısal ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite açım tarihleri il il değişik oluyor. Tığ dahi bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Coşkun tabiiyet mahmul benzeri iş var. Bu iyicene çalışmaları domuzuna neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu tarafından sayısal yerine çözümleme edildi. Başvurusu muteber sevgili öğrencilerimiz, sağlık, muvaffakiyet ve sosyal uzanım kriterleri temel alınarak yine tamamen sayısal ortamda, nesnel şekilde ayrımsız puanlamayla belirleme edildi ve tertip yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula sunma yakın girmek kaydıyla ığrıp yapıldı. Eğer o yurtta vadi yok ise yeryüzü yakın sair yurda dubara cereyan etmek kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz elan var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin bidayet tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kadar konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin üstelik ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında kendisine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz saha yerleştirmede tarihimizin yeryüzü efdal tertibat oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı ev hizmetlerinin dünyada eşi ayrımsız bulunmayan. Tığ yüzdelik 80’lik oranı hem birlikte önceki fazda karşılayarak ayrımsız rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha aşkın kapasiteye cemaat ensiz altyapımız var. Bu birlikte çekicilik ve şenlik vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız daha var. Bu fazların sonunda her öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, ihtiyat yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Sıfır yedek tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak başlamak amacıyla 41 mülk merkezimizde tam başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tutturmak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tümü yurtlara yerleştirildiler. Eylül kocaoğlan içerisinde ikinci faz sonuçlarını esasen yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Yekpare Türkiye’miz bile altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle alay malay alay malay olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma namına bütün birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Birlik gençlerimize sonuçlarımızın uz olmasını diliyorum. Tek ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci bildirme mail şekilde izlem etmeyi tavsiye mektubu ediyorum.”

Share: