Gözler enflasyon rakamlarına çevrildi

Yetersiz içre, geri güne yükselişle başlamasının arkası sıra küresel çapta artan jeopolitik risk algısıyla düşüşe geçen BIST 100 endeksi, günü yüzdelik 0,33 değer kaybıyla 2.647,59 puandan tamamladı. Dolar/TL ise esbak esbak kapanış seviyesine bakarak yüzde 0,2 artışla 17,9457’den kapanmasının ardından zaman bankalararası piyasanın açılışında 17,9370’ten prosedür görüyor.

Analistler, Çin’in Pelosi’nin Tayvan ziyaretine vereceği tepkinin ısıdam çatışmaya dönüşüp dönüşmeyeceğine dair endişelerin yatışmasıyla nasip piyasaları tarafında kullanılmamış günün zait başladığını belirterek, konuya ilişkin gelişmelerin yakından takip edileceğini söyledi.

Zaman, elverişsiz süresince para şişkinliği, ancak dışında ise dünya genelinde açıklanacak bakım sektörü PMI ilkin olmak için ağır sıklet bilim gündeminin izleneceğini aktaran analistler, beceri açıdan BIST 100 endeksinde 2.670 ve 2.700 seviyelerinin dayanım, 2.540 puanın bindi konumunda bulunduğunu bildirdi.

AA Finans’ın anketine katılan ekonomistler, orak ayı ayında Mütemmim Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 3,40 artmasını bekliyor. Ekonomistlerin orak ayı ayı şişkinlik beklentilerinin ortalamasına göre ayrımsız önceki ay yüzdelik 78,62 olan almanak enflasyonun, yüzde 81,42’ye yükseleceği hesaplanıyor.

Pelosi’nin ziyareti endişeleri artırdı

Pelosi ve beraberindeki 5 nefis Kurultay heyetini haiz uçak Çin’in tehditlerine karşın güvenli aynı şekilde Tayvan’a ulaştı. Pelosi, konuşma kapsamında yaptığı açıklamada, “KÖLE’nin Tayvan ile dayanışması hayatidir. Ziyaretimiz, MEMLUK’nin Tayvan’a bindi sözünü tecezzi etmediğini vazıh göstermiştir.” ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı ise Pelosi’nin ziyaretini kınarken, Çin El Halas Ordusu (PLA) şişman yetenekli askeri tatbikat başlattı. Çin ayrıca, iktisadi müeyyide namına nitelendirilebilecek tıpkı kararla Tayvan’dan narenciye ve iki kabil balığın ithalatını durdurdu.

bahis konusu mülakat KUL-Çin ilişkilerinde gerilime illet olurken, cemaziyelevvel riziko iştahının azaldığı piyasalarda, Pelosi’nin emniyetli benzeri şekilde Tayvan’a ulaşmasının peşi sıra azalan belirsizliklerle bakir günün rahat başladığı görülüyor.

Sakinlik endişeleri ve jeopolitik riziko algısının arttığı benzeri ortamda, KUL Gestalt Bankası (Fed) yetkililerinin sözle yönlendirmeleri birlikte yakından strateji edilirken, yapılan açıklamaların “delimsirek” tonda olması arbitraj faizlerinde yükselişi destekledi.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Fed’in eylül toplantısında ürem oranını yarım fakül artırmasını, sonrasında ise 2023’ün ikinci çeyreğine kadar çeyrek puanlık artışlara devam etmesini umduğunu söyledi. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de bankanın faizleri artırmaya bitmeme etmesini beklediğini belirtirken, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester enflasyonun daha zirveye ulaşmadığını ve yüzde 2’lik hedefe akilane sürdürülebilir aynı yolda olduğuna dair birkaç ay boyunca kandırma edici kanıtlar görülmesi gerektiğini vurguladı.

Bu gelişmelerle mazi New York borsasında satıcılı bir azimet izlendi ve Dow Jones endeksi yüzdelik 1,23, S&P 500 endeksi yüzde 0,67 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,16 değer kaybetti. Güzeşte 105 ile aynı ayın sunu düşük seviyesini gören dolar endeksi, kalan riziko algısı ile 106,5’e büyüklüğünde yükselirken, bugün 106,1’dahi dengelendi. ESIR’nin 10 yıllık arbitraj faizi ise cemaziyelevvel yaklaşık 4 ayın sunu düşük seviyesi olan yüzde 2,52’den yükselişe geçerek yüzdelik 2,78’i imtihan etmesinin peşi sıra bugün yüzdelik 2,71 seviyesinde bulunuyor. BENDE’nin fihrist vadeli kontratları eskimemiş güne yükselişle başladı.

Avrupa tarafında, Rusya-Ukrayna savaşına ilgilendiren marifet akışı gündemin odağındaki yerini korurken, dün BENDE yönetimi, Kremlin bağlantılı elitler ile şişman aynı çok uluslu şirketi yaptırım listesine ekledi. G7 ülkeleri ve Avrupa Birliği (AKARSU) Faziletli Temsilciliği birlikte Rusya’nın efdal erke fiyatlarından büyük dirimsel elde etmesinin önüne sarkıtmak için kamu seçenekleri değerlendirdiklerini bildirdi. Öte yandan Belçika, meri iktisadi yaptırımlar çerçevesinde Rusların 50 bilyon Euronun üzerindeki fonunu dondurdu.

Kalan jeopolitik risklerin etkisiyle güzeşte pay piyasalarında düşüş yaşanırken, İngiltere’birlikte FTSE 100 endeksi yüzde 0,06, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,23 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzdelik 0,42 değer kaybetti. Euro/dolar paritesi, güzeşte ayrımsız ayın sunu faziletkâr seviyesini görmesinin peşi sıra yüzde 1’e mümasil düşüşle 1,0166’ya kadar gerilerken, zaman 1,0180 seviyesinde akıntı ediyor. Avrupa’da fihrist vadeli kontratlarının ise eskimemiş güne alıcılı başlaması dikkati çekiyor.

Asya’da Pelosi’nin Tayvan ziyaretine ait bili akışı genişlik önemli ruzname maddesi olarak öne çıkıyor. Konuyla ilgili verilecek tepkiler ve gelişmelerin ekonomik etkileri yakından strateji edilirken, bölgede açıklanan veriler tuhaf sinyaller vermeye bitmeme ediyor. Bugün açıklayan verilere göre, orak ayı ayına ilgili hizmet sektörü PMI, Çin’üstelik 1 fakül artarak 55,5’e yükselirken, Japonya’da 0,9 puanlık azalışla 50,3’e geriledi. Bu gelişmelerle kullanılmamış günün Asya genelinde artı başladığı görülürken, kapanışa mail Çin’dahi Şanghay mürekkep endeksi yüzdelik 0,5, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzdelik 0,4 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,7 yükseldi.

Piyasalarda bugün strateji edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye, orak ayı kocaoğlan TÜFE ve ÜFE

10.55 Almanya, temmuz ayı hizmet sektörü PMI

11.00 Euro Bölgesi, temmuz ayı hizmet sektörü PMI

11.30 İngiltere, orak ayı ayı bakım sektörü PMI

12.00 Euro Bölgesi, haziran kocaoğlan ÜFE

16.45 BENDE, temmuz ayı bakım sektörü PMI

17.00 KÖLE, haziran kocaoğlan dayanabilen para siparişleri

17.00 BENDE, temmuz kocaoğlan ISM imalat dışı PMI

Zaman almaç ve satıcılar hangi seviyede harekete geçecek (03.08.2022)

 

Borsada 6 göz yükseldi, 22 sektör düştü

 

Kavcıoğlu’ndan stokçuluk açıklaması: Sanayicileri suçlamadım

 

Share: