“Giresun’un Pamukkale’si” iki ayda 60 bini fazla ziyaretçi çekti

Giresun’birlikte mineralli suyun aktığı beyaz taşlar ve turkuaz mülevven göletlerden oluşan Göksu travertenlerini iki ayda 60 bini fazla kişi gezdi.

Dereli ilçesinin Pınarlar köyünde bulunan Göksu travertenlerinde 2020 yılında Giresun Valiliği İl Hususi İdaresi Hars ve Sosyal İşler Müdürlüğünce başlatılan proje kapsamında, ayazlık şeklinde büyüklü küçüklü çokça sayıda gölet oluşturuldu.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının birlikte desteklediği proje kapsamındaki çalışmaların arkası sıra Giresun Valisi Enver Ünlü’nün talimatıyla travertenler bu mevsim 7 Temmuz’birlikte ziyarete açıldı.

Dereli- Şebinkarahisar esmer yolu güzergahında mevcut travertenler, domestik ve ecnebi ziyaretçilerden güç bağ gördü.

Giresun İl Hususi İdaresi yetkililerinden alınan bilgiye göre, ziyarete açıldığı günden bu yana travertenleri 60 binin üzerinde birey gezdi.

“Çokça beğendik, natür saf, henüz de güzelleşmiş”

Samsun’dan başvurmak üzere kente gelen His Kocaoğlu, AA muhabirine, arkadaşlarıyla internette gördükleri Göksu travertenlerini mülakat ettiklerini söyledi.

Travertenlerin görseliyle heybetli tıpkısı kayran olduğunu tabir fail Kocaoğlu, “Düpedüz tek beklemediğimiz büyüklüğünde sunturlu, Giresun’a ve Gün Doğusu Karadeniz’e yakışan benzeri vadi reşit. Gökçe Göl’den çıkıp da buraya geldik. Çok beğendik, tabiat akman, elan üstelik güzelleşmiş.” dedi.

Arzu Aşağılık de travertenleri ilk kez gezdiğini anlatarak, “Pamukkale kabil, çok evire çevire tıpkısı yer. İnşallah halkımız burayı saf hacim ve bozulmaz. Şarki Karadeniz’de böyle aynı kayran olacağını tek tahmin etmezdim, çok şaşırdım. Firuze hasep iyicene, suyu birlikte soğuk ve sunturlu.” diye konuştu.

“Pamukkale ayağımızın dibindeymiş üstelik haberimiz yokmuş”

Giresun’un Görele ilçesinden mevrut Gülizar Bacanak dahi Göksu travertenlerine hayran kaldığını belirterek şunları kaydetti:

“Ben seçme ant Pamukkale’ye gezmek isterdim, meğer Pamukkale ayağımızın dibindeymiş birlikte haberimiz yokmuş. Burayı yapanlardan Cenabıhak razı olsun, çokça iyice, süper bir düz. Hep söylüyorlardı böyle aynı kayran olduğunu, bu büyüklüğünde ferah olduğunu ummuyorduk, gidermek felek oldu.”

Ordu’dan gelerek ailesiyle travertenleri gezen Emel Kültürlü, Göksu travertenlerinin “mini aynı Pamukkale” olduğunu dile getirerek, “Başmak ile girilemiyor olması çok hoşuma gitti. Henüz gitgide eminim oluşumlar büyüyecektir ve daha bile domuzuna olacaktır.” ifadesini kullandı.

Kızı Su Ziyalı ise travertenlerin, insanların ayar vermesi ve koruması gereken aynı vadi olduğunu vurguladı.

Share: