Giresun’da yararsız yığınlarından sızan atık su sonucu Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Cengiz Varol görevden alındı

Görele’nin Çavuşlu beldesinde 10 sene ilk faaliyete güzeşte ve kentin beraberinde belde bölgelerden üstelik depolama yapılan Çavuşlu Dinsiz Atılan Kaldırılmış Tesisi’ndeki çöplerden çevreye atılmış akarsu sızdığı belirlendi. Ön halkı, 2021’üstelik tesiste depolanan çöplerin atık sularının Karadeniz’e inhilal edildiği, atılan suların içmece suyuna ve dereye karışarak balık ölümlerine hastalık olduğu, doğaya ve adam sağlığına engel verdiği gerekçesiyle ‘ÇED olumlu’ raporunun fesih edilmesi ve tesisin kapatılması amacıyla Kalaba 2’nci İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Ehlihibre raporuna göre, tesisin dirim alanları ve su kaynaklarının yakınında olduğunun tespitiyle duruşma, ÇED raporunu iptal ederken kapatılması başvurusunu ise reddetti.

‘KARAR UYGULANSIN’ TALEBİ

Nahiye halkı, tesisin kapatılması üzere bu defa Samsun Kesim İdare Mahkemesi’ne başvurup, Cıvıl Cıvıl 2’nci İdare Mahkemesi kararının iptalini istedi. Murafaa, görüş birliğiyle tesisin faaliyetinin durdurulmasına karar verdi. Giresun Valiliği ile kuruluş yöneticilerine beyanat edilen ve yasalı sürecin 29 Ağustos’ta dolmasına rağmen faaliyetin sürmesi konusunda Çavuşlu sakinleri, valiliğe kapatılmasına yönelik kararın uygulanması talebiyle istida verdi.

TESİSİN UĞRUNDA 4 PERIYOT BOYUNCA KEZ TUTTULAR

Resmi başvurulara rağmen tesisin faaliyetinin sürmesi üstüne ön halkı, 28 Eylül’üstelik merhametsizce atılan tesisinin girişini araçlarla kapatarak posta tutmaya başladı. İlçelerden mevrut çöp kamyonlarının girişini durduran yöre halkının tepkisi üzerine uray başkanlarından oluşan astronomi, beldedekilerle görüşerek Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Hava ile kendilerini görüştürme sözü verdi. 4 dönüş süren kere sona erdirildi. Eylemlerine akıbet veren kişileri temsilen oluşturulan astronomi, Ankara’da Icra Vekili Çekicilik ile görüştü. Gök Bilimi, tesisin çevreye ve herif sağlığına verdiği zararı anlatarak Bakan Kurum’dan duruşma kararının uygulanmasını istedi.

İL MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINDI, TESİS BILE KAPATILACAK

Çavuşlu Kalpsiz Atılan Kaldırılmış Tesisi ile ilgili planlı yönetsel soruşturmada, Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Cengiz Varol görevden makbuz. Nezaret, ÇED raporunda düzlük düz mekân koruma şartlarının sağlanması için Ceberut AtıkBertaraf Tesisi yöneticilerine 1 ay müddet verdi.

“YASAL MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR”

Bakan Gelgel’u mülakat fail heyette yer düz Çavuşlu Suret Mahallesi Muhtarı Gerçek Hamzaoğlu, şu ifadeleri kullandı Sayın bakanımız bu zamana kadar tesisten gelen raporların düzgün olduğunu, seçme sorun olmadığını kendilerine ilettiklerini belirttiler. Biz dahi çok nazik sıkıntılar olduğunu elimizdeki belge ve raporlarla birlikte sayın bakanımıza sunduk. Bakanımız 1 ay içerisinde tesisteki sıkıntıların çözülmemesi durumunda tesisin bakanlık eliyle kapatılacağını ve süreci izleme edeceğini tesisin sahibini arayarak bizzat belirtti. Elan sonraları Giresun ve Cıvıl Cıvıl uray başkanlarını bakanlığa davet edecek ve bakir yerinin bulunarak Kalabalık ve Giresun’da kuma bire bir kasılma yapılması, yerinin bulunup inşaatının başlatılması hususunda ve Çavuşlu beldesinin içmece suyu sorununun çözülmesi üzere talimatları oldu. Biz tesisin kapatılması için muktezi mücadelemize devam edeceğiz. Kanuncu mücadelemiz doğrusu bitmeme ediyor, murafaa kararlarını bekliyoruz. Konunun takipçisi olacağız.

Share: