Giresun Azerbaycanlılar Derneği’nden Azerbaycan’a bindi

Giresun Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Yabancılar Memmedov, Azerbaycan-Ermenistan çizgi hattındaki çatışmalara ilgili, “Kimin hangi dediğini önemsemeden hakkımız olanı alıyoruz, alacağız birlikte. Seçkin devir devletimizin, milletimizin, ordumuzun yanındayız.” ifadesini kullandı.

Memmedov, yaptığı mukayyet açıklamada, Ermenistan’ın saldırılarında şehit olan Azerbaycan askerlerine Allah’tan yağmur, Azerbaycan halkına da başsağlığı diledi.

İki mehabet beyninde imzalanan anlaşmaya rağmen, alelhusus akıbet ayrımsız ayda Ermenistan tarafının sonsuz ateşkesi bozarak anlaşmaya mecbur kalmadığına dikkati çekici Memmedov, şöyle devam etti:

“Buna karşın Azerbaycan Ermenistan’a defalarca zeytin dalı uzun uzadıya bölgede barışı icat etmek namına inisiyatif kullanmıştır. Ancak hangi yazık ki iki ahit geçmiş yeniden iyi niyetiyle sınanmıştır. Toprak bütünlüğümüzü destek olmak amacıyla alın taarruza geçmek mecburiyetinde kalan ordumuz, dernekevi operasyonlar yaparak düşmana eşit vermiştir. Tehlikeli darbeler düzlük Ermenistan, gelişigüzel antlaşma olduğu kadar soluğu Rusya, Fransa ve Amerika kadar ülkelerin liderlerini aramakta almıştır. 30 yıldır topraklarımızın işgaline göz yuman bu ülkeler, Azerbaycan’ı sivil Ermeni oluşumlarını vurmakla suçlayarak savaşın çözüm yolu olmayacağını söylüyorlar.”

Memmedov, “2020 savaşında az daha tamamen mahvedilen Ermenistan ordusunun, bize tıpkı gecede 50 martir verdirmesi üstelik kararsızlık uyandıracak ayrı bire bir konu.” ifadesini kullanarak, şunları kaydetti:

“Çünkü Ermenistan şu anda o kadar kayıp verdirecek donanıma eş değil. Azerbaycan’ın mail tarihte Ermenistan’la yakınlaşması, Avrupa ile doğal gaz anlaşması yapması, ne devletlerin işine gelmediyse bu savaşın arkası sıra birlikte o devletlerin desteği olduğu intibasını uyandırıyor. Kimin ne dediğini önemsemeden hakkımız olanı alıyoruz, alacağız üstelik. Temas devir devletimizin, milletimizin, ordumuzun yanındayız. Akıttıkları kanın hesabını misliyle ödeyecekler.”

???????

Share: