Garo Paylan’dan Nazır Ersoy’a: “Ermeni Manastırlarının Ahır Kendisine Kullanıldığının Farkında Mısınız”

HDP Diyarbakır Mebus Garo Paylan, güzeşte hafta Van, Bitlis ve Muş’taki tarihi kilise ve manastırları mülakat ederek incelemeler yaptı. Kilise ve manastırların bazılarının yurttaşlar marifetiyle ahır olarak kullanıldığını belirten Paylan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, “Ermeni manastırlarının ahır olarak kullanıldığının farkında mısınız? Ermeni kilise ve manastırlarındaki definecilik faaliyetlerini bastırmak için sebep bir özdek yapmıyorsunuz” diyerek sordu.

Garo Paylan, Van, Bitlis ve Muş’ta tetkik yaptığı tarihi kilise ve manastırlarla ilgili Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Önergesinde, “Geçtiğimiz günlerde Van, Bitlis ve Muş illerinde yürüttüğüm programda, bu illerdeki tarihi ve kültürel önemi çok faziletli yüzlerce Ermeni kilise ve manastırın nazik çoğunluğunun namevcut edildiğini, geride kalanların de bakımsızlıktan ve definecilerin vandalizmi nedeniyle yıkılmak amacıyla olduğunu tespit ettim” diyen Paylan, Icra Vekili Ersoy’a şu soruları yöneltti:

“Van, Bitlis ve Muş illerindeki Ermeni kilise ve manastırlarını yetmek üzere bozukluk harekete geçmiyorsunuz? Ermeni manastırlarının ahır yerine kullanıldığının farkında mısınız? Ermeni kilise ve manastırlarındaki definecilik faaliyetlerini abanmak amacıyla illet benzeri özdek yapmıyorsunuz? Bu illerdeki Kültürel Varlıkları Himaye Kurulları, Ermeni kilise ve manastırlarını neden korumaya almıyor? Bu illerdeki Koruma Kurullarının şimdiye kadar siper altına aldığı emlak kültürel mevcudat hangileridir?

Ermeni kilise ve manastırlarını yok olmaya metrukiyet eden, bu illerdeki Dulda Kurulları hakkında soruşturma açacak mısınız? Bu illerdeki Ermeni kilise ve manastırlarından kaçı yılgın, kaçı aheste hasar görmüş, kaçı riskli durumdadır? İzi da kalmayan birçok Ermeni kilise ve manastırı bulunmaktadır? Van, Bitlis ve Muş illerinde Ermenilere ilişkin izleri bilinçli namına bulunmayan ettiren mehabet politikasını tagayyür etmek üzere bire bir girişiminiz olacak mıdır?”

KAYNAK: ARŞİVShare: