Gamze Atmaca İlgezdi: Sakat Evde Bakım Destekleri Mevzuata Çap Yerine Hususi Bankalara Yatırılmış, Karşılığında Teşvik Alınmış

CHP’nin sağlıktan sorumlu Umumi Başkan Yardımcısı Gamze Atmaca İlgezdi, Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Sayıştay raporuna atıfla, “Engelli evde bakım destek yardımlarını Kayseri ve Bartın Aile ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlükleri, mevzuata karşıt yerine hususi bankalara yatırmıştır. Bunun karşılığında bankalardan özendirme kayran ve trafik cezası ödeyen iklim müdürlükleri, adalet sahiplerinin geç ödeme almasına hastalık oldu” dedi.

Gamze Atmaca İlgezdi, Sayıştay’ın Ev ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı 2021 Yılı Teftiş Raporu’nda saha düz tespitlerle bağlanmış açıklama yaptı. İlgezdi, Kayseri ve Bartın Aile ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüklerinin sakat evde hizmet ödemelerinin geç yatırılması pahasına bankalardan özendirme aldıklarının Sayıştay raporu ile sabit olduğunu tabir ederek şunları belirtti:

“Kayseri İl Müdürlüğü’ne 2012 yılından 2021 yılına kadar mecmu 1 milyon 788 bin 876 lira 78 kuruş tutarında, Bartın İl Müdürlüğü’ne ise 2018 yılından 2020 yılına büyüklüğünde toplam 390 bin lira tutarında özendirme ödemesi yapılmıştır.

2-3 GÜN İÇİNDE ÖDENMESİ MÜSTELZIM ADALET SAHİBİ ENGELLİ EVDE BAKIM ÖDEMELERİ, 11 GÜNDE ÖDENMİŞTİR”

2-3 dönem içre ödenmesi müstelzim hak sahibi mânialı evde hizmet ödemeleri, 11 günde ödenmiştir. Filhakika baskı koşullar altında geçinmeye müteharrik engellilerimiz ve onlara bakan ihtiyaç sahipleri üzere asgari ücretin yarısından az bire bir bedeli da promosyon ahiz uğruna geç yatırtan gözü dönmüş yöneticilerden halen hesap sorulmadı.

İki el müdürlüğünün trafik cezalarından idari mülk cezalarına, başmuallim odalarının tefrişinden hizmet onarıma; konaklama, ulaşım, yemek bedellerine birçok yolsuz yöntemsiz ödemenin promosyon paralarından yapıldığının Sayıştay marifetiyle belirleme edilmesi sonrasında tek ayrımsız muamelat yapılmamıştır. Ayrıca Kayseri İl Müdürlüğü, idarenin mevzuata karşıt uyarısına karşın ilerleyici süreçte da promosyon geliri elde edilmeye devam edilmiştir.”

“BİR VAKFIN SPOR SALONU YAPILMASI ŞARTIYLA YAPTIĞI BAĞIŞ UMUMI BÜTÇEYE AKTARILMIŞ”

Promosyon dışında da bir nice usulsüzlüğün yaşandığını kaydeden Dr. Gamze Atmaca İlgezdi, “Tıpkısı vakfın çocuk destek merkezinin spor salonu ihtiyacının giderilmesi gibi Sosyal Hizmetler ve Bala Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü’ne yaptığı 100 bin lira koşullu bağışa rağmen bünye yapılmamış ve muhasebe bu meblağı genel bütçeye aktarmıştır. Bu nedenle meşrut bağış işleyen kazanç, bağışın şartı dışında amaçlarla kullanıldığı üzere iadesini irade etmiştir. Bu nedenle hem yavru bindi merkezindeki çocuklarımız spor salonsuz kalmış hem bile harcanan 100 bin teklik amacıyla nakit alacaklı konuma geçmiştir” dedi.

Share: