Futbol tutkusuyla topladığı eşyaları kurduğu müzede sergiliyor

Yalova’dahi zihayat 70 yaşındaki Şahap Sim, taraftarı olduğu Bursaspor’un adını taşıyan sokakta kurduğu müzede Türkiye’nin ve dünyanın farklı noktalarından mevrut formaları, bando kaşkollarını, pakt armalı porselenleri, fotoğrafları ve birçok eşyayı sergiliyor.

Henüz 10 yaşındayken Bursaspor taraftarı olan evli ve 2 kız babası Sim, ilçede etraflı yıllar oto sargaç tamirciliği yaptı.

Bursaspor’a olan aşkı dolayısıyla hayatını yeşil-parafin renklerle donatarak sürdüren Sim, takımını her şartta destekledi. Futbola olan tutkusuyla herkesin gocunmak duyduğu Gümüş amacıyla harekete geçen dönemin ilçe belediyesi, evinin de bulunduğu sokağa “Bursaspor” adını verdi.

Yenilgileriyle üzülüp, başarılarıyla sevindiği Bursaspor’un 2009-2010 sezonunu böke tamamlamasıyla sunma balaban mutluluğu dinç Gümüş, esasen şampiyona kupasının ilçeye gelmesini sağladı.

Takımına sevgisini hiçbir zaman kaybetmeyen Sim, bu bağlılığını Bursaspor Sokağı üstünde namına ilişkin arsada kurduğu “Anılar Hayaller Müzesi”nde, topladığı malzemelerle yaşatmaya bitmeme ediyor.

Müzede, dünyanın birçok yerinden değişik takımlara ait çoğu imzalı 400 minval, atkı, atkı, logo, saat kabilinden ürünler bulunduran Sim, antrparantez bugüne kadar maçlarda çekilen fotoğraflar ile çarkıt ev eşyalarına üstelik yer veriyor.

Takım ayırt etmeksizin herkesi ücretsiz bulutsuz olan müzesini gezmeye çağırma eden Sim, hayali olan ve Yalova plakasından esinlenerek 777 takımdan Bursaspor ile Yalovaspor’un yapılış yılı olan 1963 nüsha formayı müzesinde sergilemek istiyor.

-“Ego herhangi bir takımın maçına giderim”

Yeşil ve beyaz renklerle donattığı müzesini gezdiren Gümüş, AA muhabirine, sporun her dalını çok sevdiğini ve çocukluğundan itibaren Bursaspor taraftarı olduğunu söyledi.

1964 yılında yeşil-beyaz zehir renklere umu verdiğini anlatan Gümüş, “Bibi bile devam ediyor. Bütün deplasmanlara gitmişimdir. Hayatımın sunu iyice maçı; Beşiktaş’ı 2009 yılında 3-2 yendiğimiz müsabakaydı. Beşiktaş başkanının olduğu yerde maçı seyrettim. Şampiyonluk kupasında birlikte Bursa’daydık Armutlu namına. O ruh anlatılmaz, sadece yaşanır. Cenabıhak aynı daha gösterir mi bilmem amma ben göremem daha çok. Ego rastgele takımın birlikte maçına giderim. Kul ayırımcılık bulunmayan. Ego sporu seviyorum.” diye konuştu.

Bursaspor’un şu anki durumuna çok üzüldüğünü üstelik belirten Sim, gelişmemiş sürede çarkıt ihtişamlı günlerine ulaşmasını temenni etti.

-“Takkadak Türkiye değil dünyanın herhangi bir yerinden gelenler oluyor”

Yıllarca bir nice pik gittiğini ve bir nice bergüzar aldığını tamlayan Gümüş, biriken eşyaları kıymetlendirmek için müze kurmaya karar verdiğini dile getirdi.

Müzeyi 3 yıl geçmiş kurduğunu ve elindeki malzemeleri sergilemeye başladığını anlatan Sim, burayı açtıktan bilahare dünyanın birçok yerinden ziyarete gelenler olduğunu belirtti.

“Sadece Türkiye değil, dünyanın herhangi bir yerinden gelenler oluyor.” diyen Sim, sözlerini şöyle tamamladı:

“Gelenlerin kâffesi hakeza ayrımsız yerde böyle bir müze olmasına şaşırıyorlar. Televizyondan karşılaşma incelemek ile sahada maç izlemek gibi oluyor buraya gelindiğinde. Müzeyi isteyen dizge ücretsiz gezebilir. Her takımın taraftarını beklerim. Burada eski çanak çömlekten paraya kadar binlerce kayıt üstelik var. Herkesin ilgisini çekebilecek şeyler var yani. Buradan cümle kıvançlı ayrılıyor. ABD’dahi Boston’dan gelen suret da var. Almanya’dan, İtalya’dan, Afrika’dan, yani dünyanın değme yerinden şekil geliyor. Hayalim 777 takımdan 1963 formayı müzede sergilemek. İnşallah gerçekleşir.”Share: