Feza İstasyonu’ndan 3 kişilik ekibi getirecek Soyuz operasyonu başladı

Uluslararası Gök İstasyonu’ndan (ISS) 3 şahsiyet ekibi getirecek olan Soyuz MS-23 bugün insansız kendisine Kazakistan’dan fırlatıldı. Ekibi anlayışsız getirmesi planlanan fakat yoz benzeri meteorun çarpmasıyla hasar alan Soyuz MS-22’nin ise dünyaya Mart ayında insansız döneceği ifade edildi.

ABD uzay ajansı NASA astronotu Frank Rubio ile Zalim gök ajansı Roscosmos kozmonotları Sergey Prokopyev ve Dmitri Petelin’i geçen yıl Ilkgüz ayında ISS’e götüren Soyuz MS-22’ye, Ara ayında hasis benzeri meteorun çapması sonucu radyatör soğutma sıvısı sızıntısı başlamış ve feza aracının 3 nefis ekibi Dünya’ya getirmemesine değişmeyen verilmişti. NASA ile Roscosmos beyninde yapılan görüşmeler sonucunda insansız yeni bir Soyuz uzay aracının ISS’e fırlatılarak ekibi getirmesine değişmeyen verildi.

Plan doğrultusunda Roscosmos’un Kazakistan’daki uzay istasyonu Baykonur Kosmodrom’dan Soyuz MS-23 insansız olarak Moskova saatiyle zaman 03.24’te fırlatıldı. Cumartesi haset ISS’e varacak gök aracının ISS’in Poisk modülüne otomatik yerine kenetleneceği ifade edildi. Işsiz el altında ISS’te bulunan hasarlı Soyuz MS-22’nin ise Mart ayında insansız olarak Dünya’ya döneceği belirtildi. ISS’teki Soyuz operasyonunun başarılı olması halinde 3 kişilik ekibin Soyuz-MS23 ile bu sene zarfında Dünya’ya dönmesi bekleniyor.

Share: