Fatih Erbakan: “Atatürkçü Bellek Derneği 6’lı masaya laiklik uyarısı yapıyor”

Baştan Bolluk Partisi Umumi Başkanı Fatih Erbakan, “Cumhurbaşkanını budun seçmiş, anayasada yetkisi var, bunu kullanacak ve ülkeyi yönetecek amma seçkin adımında 6 insanın gönlünü alması lazım. Onlardan onay olması geçişsiz. 7’li insan cumhurbaşkanlığı sistemi çözümsüzlükten ve istikrarsızlıktan başka benzeri husus getirmeyecek.” dedi.

Erbakan, benzeri otelde planlı basın toplantısında, Rum buluşmaları programı kapsamında geldikleri Konya’üstelik, ziyaretlerde bulunduğunu söyledi.

Yoğun şekilde halkla mülakat programlarını sürdürdüklerini anlatan Erbakan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının açıkladığı partilerinin örgen sayısındaki artışla partisinin bodur sürede lahzada büyüdüğünü aktardı.

Erbakan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin faziletkâr faizle borçlandığına işaret ederek “Hükümet aldığı borcun faizini zamla, vergiyle millete yüklerken İstanbul Büyükşehir Belediyesi dahi aldığı borcun faizini hizmetlere yaptığı zamla millete yüklüyor. Sayın İmamoğlu şehremini olmadan ilk, ‘Ulaşım simgesel değerlerde olacak, mutlaka ucuzlatacağız, böyle muvasala olmaz’ dedi. Sunma böylecene da yüzdelik 29’la göreve geldiğinden bu yana İstanbul’de ulaşıma toplamda yüzde 155 bindirim yaptı. Tencere dibin kişmiri senin kim benden esmer. Tıpkısı eleştirdiğiniz uygulamayı belediyede şimdiden yapıyorsunuz. İktidar olsanız birlikte bire bir şeyi yapacaksınız.” ifadesini kullandı.

6’lı masadaki tartışmalara ilgili değerlendirmelerde kâin Erbakan, “Cumhurbaşkanını kavim seçmiş, anayasada yetkisi var, bunu kullanacak ve ülkeyi yönetecek amma herhangi bir adımında 6 insanın gönlünü alması lazım. Onlardan onaylama olması lazım. 7’li eş cumhurbaşkanlığı sistemi çözümsüzlükten ve istikrarsızlıktan eksantrik bir özdek getirmeyecek. Kaldı ki hukuka ve anayasaya karşıt böyle bire bir bitirme tanımlanmamış. Anayasada sıfır bir çıkışlı ortaya çıkarmaya müteharrik, garabet bire bir hep ve çözümsüzlükten bambaşka bire bir öz değil.” diye niteleyerek konuştu.

Erbakan, 6’lı masada 28 Küçük Ay kokuları geldiğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İktidar, ‘Başörtüsüne kanuni yetmez, anayasal inanca getirelim.’ dedi. Biz de bunu destekledik. İktidar bu teklifle ilişik ahbaplık etmek isteyince Meclis’teki uymazlık partileri hep taca atmaya başladı. İş ciddiye binince değişik bahanelerle ‘Randevu vermem, görüşmem.’ dediler. Hani kanuni teminat diyordunuz. ‘CHP’nin huluskârlık sınavından geçmesi lazım ama bu sınavdan geçeceğini zannetmiyoruz.’ demiştik. Dediğimiz gibi dahi oldu ve kendilerine mail aynı ceride anayasa teminatına laikliğe ters olduğu gerekçesiyle 6’lı masanın alın çıktığını manşetine taşıyor. Kanunuesasi değişikliğine laiklik ayarı yapılması gerektiğini manşetine taşıyor. Kemalist Kanı Derneği 6’lı masaya laiklik uyarısı yapıyor. Bilcümle bunlar bize buranın buram buram 28 Şubat koktuğunu gösteriyor. Anayasada temel âdem hakkı, inanç özgürlüğü hakkını inanca altına alınca laiklik aracısız mi gidiyor. Siz laiklikten ilmek düşmanlığını mı anlıyorsunuz.”

Share: