Fasulye Festivali’nde kazanlar kaynadı

Fasulye Festivali’nde kazanlar kaynadı

Başkan Ergü: “Tufanbeyli fasulyemizi acun markası fethetmek için çalışıyoruz”

ADANA – Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde bu sene ilk defa Fasulye Festivali düzenlendi.

Tufanbeyli Belediyesi eliyle düzenlenen festivalde beyaz fasulye ve nohut kazanları kaynatıldı. Tufanbeyli Belediye Reisi Remzi Ergü ev sahipliğinde gerçekleşen festivale, Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, Adana İl Uyanık Komutanı Miralay Bilgihan Yeşilyurt, Adana İl Güven Müdürü Doğan İnci, DOĞRU Öğür milletvekilleri, Tufanbeyli Kaymakamı Abdülhamit Saraka, Enerjisa yönetimi namına Para Sarısoy, Kozan Tecim Odası Başkanı Mustafa Kandemir, ilçe şehremaneti başkanları ve haddinden fazla sayıda davetli katıldı.

Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, berberindekiler ile gelişigüzel fasulye ve nohut kaynayan kazanların başına geçerek ilçedeki üretim üzerine vukuf aldı.

Tufanbeyli Belediye Reisi Remzi Ergü, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleri ile ilçede şişman yatırımların önünün açıldığını ve üreticilerin desteklendiğini rapor ederek, “1500 rakımlı ilçemizde yetişen fasulyemizi dünya markası boşaltmak için çalışıyoruz. 8 yılda 18 nazik proje ile ilçemizin tarım ve kazançlı alanda gelişmesi çalışmalarımız sürüyor. İlçemizde üretilen fasulyemiz, nohutumuz, tarihi, doğası ile Adananın kuzeyinde ışıldak yıldızıyız diyoruz” dedi.

Adana Valisi Dr. Süleyman Elban ise fasulye üretiminde Tufanbeyli ilçesinin öneminin iri olduğuna ilgi çekerek üretimin desteklenmesi ve artması üzere üreticilerin birlikte olduklarını söyledi.

Konuşmaların peşi sıra tören düzeni üyeleri fasulye ve nohut kaynayan kazanlarda üreticiler ile bir araya gelirken stantları görüşme etti.

Tufanbeyli Şehremini Remzi Ergü festivale paydaşlık sağlayan protokol üyelerine Tufanbeyli kadınların alizarin ahali yapı yapımı kilimlerini ödül ederek fasulye ve nohut ikramında bulundu.

Festival Amaç Kekilli Konseri ile devam etti.

Share: