Fahri öğrenciler, Terör şubeden öğrendiklerini fuar standında anlatıyor

İzmir İl Itimat Müdürlüğü Terörle Mücadele Idarehane Müdürlüğü’nün önceki projelerde eğitim verdiği öğrenciler, öğrendiklerini İzmir Enternasyonal Fuarı standında gönüllü namına çalışarak gayrı vatandaşlara aktarıyor.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Savaşım (TEMA) Şube Müdürlüğü ekipleri, vatandaşlık büyü ile ilişkin tamlık bireylerin irtibat ve kardeşlik içerisinde vatan savunmasında şüphesiz savaş ettiklerinin aktarılması ile ilişkinlik bilincinin oluşturulması, kültür, akide ve budunsal farklılıklardan doğan zenginliklerin gösterilmesi ile milli ve manevi değerlerimizin benimsetilmesi, ülkemizin farklı toprak, site ve kültürlerinden taydaş grupların aynı araya getirilmesi ile kaynaşmanın, ilişki ve beraberliğin sağlanması, ilişkinlik tekvin, ortak çağ – kuma hayat bilinci ile değerler benimsetme aşamasında Yaşayarak “Yerinde” Öğrenme Metodu kullanarak öğrenciler üzerinde elan hayat dolu hatıralar bırakılması, çoklu hissiyat ve can bağların harekete geçirilmesi, gençlerin mesele çözme ve tenkidî tefekkür kabiliyeti kazanmalarının sağlanması amaçlarıyla öğrencilerle ilişkin sene boyunca bir çok proje geliştirdi. Projeler çerçevesinde itimat mensuplarından terör örgütlerinin propagandalarına karşı benzeri yaymaca görerek bilinçlenen öğrenciler ise polis güçleri ağabey ve ablalarıyla olan iletişimini koparmadı.

Gönüllü namına fuar standında saha aldılar

Yıl süresince polis güçleri ekipleri vasıtasıyla tıpkısı çok proje dahilinde bilinçlendirilen öğrenciler, öğrendiklerini başkalarına birlikte aktarma etmek amacıyla 91’inci İzmir Enternasyonal Fuarı’ndaki yerlerini aldı. Fuarın başlamasından bu yana risale dağıtarak, videoteyp izleterek ve yüz yüze müzakere yaparak, başta terör örgütlerinin karışık propagandalarından bahseden Betül Karaman, Iraz Özer ve Büşra Şenol ünlü 3 gönüllü öğrenci, itimat teşkilatının buna cebin çalışmalarından dahi bahsediyor.

“İnsanların süssüz kandırılmasını engel olmak için buraya geldik”

Gönüllü öğrencilerden Betül Karaman, yıldırı örgütlerinin değişik propagandalarla gençleri haddinden fazla bayağı kandırabileceklerini öğrendiklerini ve bunun önüne geçebilmek için fuara geldiklerini söyledi. Karaman, “Terörle Savaşım Şube Okulumuza bilgilendirme gayeli ekipler geliyorlardı. Bire Bir bölüm ‘Mutluluk günleri’ projesi çerçevesinde tanıştık. Beraber haddinden fazla pir etkinliklere gittik, tarihi yerleri gezdik. Polis ablalarımız ağabeylerimizle tanışıp, toplumsallaşma imkanına eş olduk. Terörle mücadelenin ne kadar yüce olduğunu, biz gençlerin ne büyüklüğünde bayağı kandırılabildiği için haddinden fazla sunturlu bilgiler verdiler. Tanışmamız devam etti, iletişimimizi koparmadık ve seçme zaman görüştük. TEM Bölüm’nin fuarda stant açığını duyunca bile arkadaşlarımızla beraber gönüllü olarak buraya geldik. İnsanlara bize anlatılanları tercüman olmak, gençlerin dümdüz kandırılmamasını önlemeyi amaçladık. Kalabalık ayrımsız katılma oluyor. Tığ burada broşürlerimizi dağıtıyoruz, bilgilendirmeler yapıyoruz” dedi.

Proje gezileri, gönüllülüğe civar bacak oldu

İzmir TEM Yazıhane Müdürlüğü ekipleri yoluyla düzenlenen gezilerin, stantlarda fahri kendisine çalışmalarında civar kadem olduğunu vurgulayan öğrencilerden Iraz Özer bile “Bir bölüm okulda ‘Mutluluk günleri’ çerçevesinde gezi olacağını söylediler. Tığ dahi orada polis ağabeylerimizle ablalarımızla tanıştık ve iletişimimizi tek kesmeyip onlarla bu arada değişik gezilere da paydaşlık gösterdik. Bugünde hakeza aynı stant kurulduğunu duyduk ve stantlara gelmeye başladık. Burada cürüm odaklarının şiddetli yönlerini bir zamanda terörle mücadelenin biberli yönlerinin olduğunu; yani öğrendiklerimizi aktarıyoruz. Tığ torunlar, gençler çok dümdüz kandırılabiliyoruz. Bunun için burada toplanıp bize dökme şeyleri bizim yaşıtlarımıza, büyüklerimize, küçüklerimize ve ebeveynlerimize aktarıyoruz” sözlerine yer verdi.

TEMA polisleri aracılığıyla kurulan sergilik, vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılanırken, standa gelen torunlar, temsili polis libas maketiyle ışık çektirerek sevinçli anlar yaşadı. – İZMİRShare: